Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 23.09.2024

Шишка на оці, почервоніння та світлочутливість: що таке ячмінь і чи варто його лікувати?

Неприємна припухлість на оці, яку ну дуже полюбляють лікувати народними методами. Так, ідеться про ячмінь. У матеріалі з’ясовуємо, що це за стан такий, чому виникає та чи потрібно його взагалі лікувати.

Невеличка червона шишка на краю повіки — типовий прояв ячменя. При цьому зазвичай вражається сальна залоза повіки або волосяного фолікула вії. Це запалення бактеріальної природи, і найчастіше його викликає стафілококова інфекція.

Серед факторів ризику появи ячменя, фахівці Cleveland Clinic зазначають такі:
→ діабет;
→ суха шкіра;
→ гормональні зміни в організмі;
→ блефарит (запалення повік);
→ деякі медичні стани, як-от акне, себорейний дерматит, розацеа, підвищений рівнень «поганого» холестерину та інші. 

За 48 годин припухлість та біль мають вщухати. Тому чисто теоретично, якщо хтось і плюне вам в обличчя (поширений народний засіб проти ячменя), то може виникнути хибна думка, що це працює. Але ні. Це нормально для ячменя минати швидко та без допомоги лікаря. Проте важливо дотримуватись деяких рекомендацій, які полегшать ваш стан:

Накладайте теплий компрес. Вам знадобиться чиста тепла вода та чиста тканина, наприклад, марля. Занурте тканину в теплу воду, відтисніть та прикладайте до хворого ока на 10-15 хвилин 3-5 разів на день.

Промивайте очі від виділень. Робіть це дуже обережно. Наприклад, за допомогою спеціальних серветок для очей, які можна придбати в аптеках. Також можна зробити мильний розчин: розвеститеплу кип’ячену воду та дитячий шампунь у співвідношенні 1:1.

Якщо вас дуже турбують больові відчуття, можна прийняти знеболювальне, як-от ібупрофен або парацетамол. Проте, як зауважує у своєму дописі педіатриня Лідія Бабич, до лікаря звернутись варто, щоб переконатися, що це не герпетичне ураження очей, кон’юктивіт або інший медичний стан. Симптоми бувають схожими.

Обов’язково зверніться до лікаря, якщо:

→ вам не стає краще за кілька днів;
→ шишка на оці відчутно збільшується;
→ це впливає на ваш зір;
→ ущільнення кровить;
→ з’являється почервоніння шкіри навколо (це може вказувати на поширення інфекції).

Що важливо уникати під час ячменя:

→ не робіть макіяж;
→ не носіть контактні лінзи, поки око не одужає;
→ не тисніть на ячмінь;
→ не намагайтесь вичавити з нього гній.

Як може допомогти лікар?

Оскільки ячмінь має бактеріальну природу, вам можуть призначити мазь з антибіотиком. Також лікар/ка може зробити невеликий надріз, щоб «випустити» гній (це робиться під загальною анестезією).

Найкраща профілактика ячменя належна гігієна очей.

Головне правило — ніколи не чіпайте очі брудними руками. Також варто слідкувати, аби вчасно змивати макіяж, завжди мити руки перед використанням контактних лінз. Ніколи не користуйтеся інструментами для макіяжу та косметичними засобами інших людей.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: