Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 25.09.2023

Головне про вакцинацію дітей із вродженими вадами серця

автор/ка

Марія Павленко

Вакцинація — чудовий та дієвий спосіб захисту від інфекцій для дорослих і малечі. Особливо важливо забезпечити цей захист для дітей із хронічними захворюваннями та станами. Спільно з дитячою кардіологинею Марією Павленко говоримо про один із таких станів — вроджені вади серця.

Вроджені вади серця обʼєднують різні порушення будови серця та великих судин. Існує досить багато варіантів аномалій будови серця. Найбільш розповсюдженими є дефекти міжшлуночкової/міжпередсердної перетинок, коарктація аорти тощо.

Діти з вродженими вадами серця мають більший ризик виникнення та важкого перебігу інфекційних захворювань. Тому надзвичайно важливою задачею є докласти максимум зусиль, щоб запобігти їх виникненню.

На сьогодні рівень охоплення вакцинацією дітей із вродженими вадами серця, на жаль, досить низький. Найімовірніше, через існування багатьох міфів про щеплення та недостатню кількість інформації про вакцинацію саме при захворюваннях серця в дітей.

Чи можна вакцинувати дітей із вродженими вадами серця?

Дітям із вродженими вадами серця рекомендовано отримувати щеплення від усіх інфекцій відповідно до Національного календаря щеплень. Також важливо памʼятати про щеплення додатковими вакцинами.

Дітям із вродженими вадами серця рекомендовано такі додаткові щеплення:

→ щорічна вакцинація від сезонного вірусу грипу, починаючи із шестимісячного віку;

→ захист від пневмококової інфекції — варто розпочати із 6 місяців або пізніше (якщо діагноз вродженої вади серця був установлений пізніше);

→ вакцинація від коронавірусу, оскільки діти з вродженими вадами серця мають високий ризик важкого перебігу цього захворювання;

→ захист від менінгокока;

→ щеплення для захисту від папіломавірусу людини (HPV);

→ під час подорожей варто робити необхідні вакцини відповідно до ендемічних рекомендацій.

Також вакцинуватися рекомендують близькому оточенню — усім, хто контактує з дитиною із вродженими вадами серця. Зокрема, йдеться про щеплення від коклюшу, грипу та коронавірусу.

Варто планувати вакцинацію, коли дитина відносно здорова та гарно себе почуває. Проте краще не затягувати з проведенням планових та додаткових щеплень.

Які існують особливості?

Є певні особливості щеплення дітей із вродженими вадами серця. Це стосується дітей:

→ Яким планується пересадка серця. У такому разі рекомендовано провести необхідне щеплення як частину підготовки до операції до пересадки.

→ Із захворюваннями серця, які мають знижений імунний захист (імуноскомпрометовані). Іноді вада серця може бути частиною вроджених синдромів, які супроводжуються порушеннями в роботі імунної системи (наприклад, синдром Ді Джорджі). Також дитина може бути імуноскомпрометованою, якщо приймає препарати, що пригнічують певні ланки імунної системи. У таких випадках живі вакцини можуть бути протипоказані.

→ У яких при оперативному втручанні на серці застосовували штучний кровообіг, або якщо діти отримували ті чи інші препарати крові, імуноглобуліни. У такому разі варто відтермінувати вакцинацію.

→ Які не мають селезінки, або її робота пригнічена. Тоді рекомендують робити додаткову вакцинацію від пневмокока та менінгокока.

→ Із вродженими вадами серця, які планують мати операцію на серці:

(1) до оперативного втручання — неживі вакцини можна вводити до одного тижня до операції, живі — до трьох тижнів до.

(2) після оперативного втручання — варто зачекати принаймні один тиждень, щоб не сплутати побічну реакцію на вакцину зі скаргами в післяопераційному періоді.

Вакцинація є важливою складовою якісного та здорового повсякдення всіх дітей, зокрема тих, які мають вроджені вади серця. Обовʼязково обговоріть та сплануйте щеплення для вашої дитини на наступному візиті до дитячого кардіолога або кардіологині.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: