Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 06.08.2024

Токсоплазмоз — це не тільки про котів. Прості кроки, як уберегтись від інфекції

Коли заходить мова про токсоплазмоз, всі починають згадувати про котиків. Безумовно, пухнастики повʼязані з цією інфекцією, проте не є основним джерелом. Натомість найбільший ризик зараження токсоплазмою існує від споживання сирого та вʼяленого мʼяса, непастеризованого молока, контакту з забрудненим ґрунтом і водою. Тож поки дамо котикам спокій і з’ясуємо головне про хворобу спільно з інфекціоністом Романом Пономаренком.

Toxoplasma gondii, а саме цей вид найпростіших є збудником хвороби, є досить поширеною у світі інфекцією. Роль котів у цій екосистемі досить вагома, адже вони виступають кінцевою ланкою репродуктивного циклу токсоплазми. Після розмноження у кишківнику тварини крихітні пухирці зі збудником (цисти) потрапляють у ґрунт, через який надалі може відбуватися інфікування людей та інших ссавців, наприклад, великої рогатої худоби.

Поширеність інфекції різниться від регіону до регіону. У США, наприклад, до 11% людей мають антитіла до токсоплазми, водночас у деяких місцевостях Бразилії цей показник сягає 78%. Це говорить про те, що велика кількість людей за життя переносять токсоплазмоз у різних формах. Найчастіше йдеться про безсимптомний перебіг, коли більшість населення навіть не здогадується, що є носіями цього виду паразитів. Досить низький відсоток людей мають прояви у вигляді лихоманки та збільшення лімфатичних вузлів. Цей процес минає самостійно й практично непомітно. Рідше зустрічаються ураження очей, що може проявлятися через біль в оці та погіршення зору.

Після гострої інфекції збудник переходить у латентну фазу й залишається з нами на все життя, не даючи про себе знати, якщо… Якщо у людини не розвивається тяжкої імуносупресії (критичного ослаблення імунітету). Зокрема найбільш поширеними факторами є ВІЛ-інфекція, трансплантація та хімієтерапія. У людей, які живуть із ВІЛ, мають онкологічне захворювання або які є реципієнтами трансплантації може розвиватися реактивація збудника з ураженням головного мозку, легень та інших органів, що матиме тяжкі наслідки.

Найбільше питань виникає саме під час вагітності, адже інфікована мама напевне передає збудника дитині. Варто розуміти, що ми обґрунтовано боїмося зараження саме під час цього тендітного періоду. Ризики для плода можуть бути несумісні з життям, призводити до вродженого токсоплазмозу, сліпоти, розладів розвитку тощо. Особливо, якщо йдеться про інфікування у першому триместрі. Зі збільшенням терміну вагітності ризики для зараження підвищуються, проте так само пропорційно знижується тяжкість можливих наслідків. Ба більше, хвороба може проявитись не одразу при народженні, а через роки після.

Секрети котів: чи доцільно «звинувачувати» домашніх улюбленців у хворобі?

Як кінцеві господарі, коти дійсно можуть виділяти цисти зі збудником разом із випорожненнями. Проте цей процес може тривати від 1 до 3 тижнів і тільки при первинному зараженні. Тобто найчастіше це маленькі кошенята, які тільки пізнають цей світ і можуть ненароком інфікуватися та надалі бути розповсюджувачами цих паразитів.

Важливим фактором є те, що для зараження циста збудника має пробути щонайменше добу в середовищі за відповідних умов (зокрема при певній температурі) для можливості подальшого інфікування. 

І відповідь на головне питання: тільки коти, які гуляють на вулиці та/або споживають сире мʼясо можуть бути переносниками токсоплазми. Хатні коти, які їдять корм, не становлять ризику.

Тому простий рецепт для вагітних, які попередньо здавали аналіз на IgG до токсоплазми й не мають антитіл до цих паразитів — не прибирайте за котиками самостійно або робіть це виключно в рукавичках й одразу після того, як кіт зробив «свої справи».

А от інфікування через харчові продукти — це найбільш поширене явище, про яке часто забувають. Не рекомендовано куштувати сире або вʼялене мʼясо,  де може міститись активна форма найпростіших. Не варто також вживати воду з невідомих джерел, оскільки ризик заразитися через воду є досить високим. Особливо це стосується тих, хто любить помити овочі/фрукти на пікніку у найближчому ставочку. 

Ризик підхопити токсоплазму можна звести до мінімуму, якщо дотримуватися таких заходів:
→ термічно обробляйте мʼясо при температурі принаймні 70 °C;
→ якщо немає можливості приготувати мʼясо належним чином, попередньо варто його заморозити щонайменше на 2 доби;
→ завжди й обов’язково мийте овочі й фрукти;
→ варто мати для різних продуктів різні обробні дошки, після приготування мийте дошки та все використане приладдя гарячою водою з милом/мийним розчином;
→ не варто споживати непастеризоване молоко;
→ носіть рукавички та мийте руки з милом при роботі з ґрунтом, особливо якщо знаєте, що на цій ділянці часто гуляють котики;
→ якщо маєте вдома котика або кішку, яка гуляє надворі, прибирайте лоток щодня в рукавичках та мийте руки з милом опісля.

Досить прості правила, проте можуть вберегти від інфікування. Задумайтеся про це й будьте здорові!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: