Мені постійно сняться жахи. Що можна з цим зробити?

Опубліковано: 18.09.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо вас постійно переслідують нічні жахи (понад один раз на місяць), слід звернутися до спеціаліста/ки, зокрема психолога/ині, який/яка працює в методі когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) або психіатра/ині. Важливо зробити це своєчасно, оскільки повторювані жахи можуть бути симптомом психічного розладу, який потребує медикаментозного лікування та/або розмовної терапії.

Якщо жахи турбують вас не так регулярно, можна спробувати впоратися з ними самотужки.

Що ви можете зробити самостійно?

Як би неприємно це не було, поверніться думками до свого нічного кошмару, згадайте та прокрутіть його сценарій. А далі — замініть кінцівку. Уявіть, як можна вирішили ту страшну ситуацію, яка трапляється з вами уві сні. Для таких маніпуляцій варто обрати головний кошмар. Проте не обирайте сни, пов’язані з травмами, доки не будете готові працювати з ними. Якщо ваш головний нічний жах саме такий — пропустіть цей крок.

Запишіть зміст головного нічного кошмару в деталях, враховуючи всі відчуття (як-от візуальні образи, запахи, звуки, смаки тощо), думки й те, як ви самі себе бачите уві сні. Далі вам необхідно придумати бажане закінчення кошмару. Фінал має стати іншим ДО того, як з вами чи кимось із близьких уві сні трапиться щось погане чи травматичне. По суті, ваша ціль — зробити так, щоб кошмарний сон не закінчувався погано. Запишіть цю бажану кінцівку, яка могла б дати вам почуття спокою, коли ви прокинетеся.

Не обмежуйте фантазію — фінал може бути вкрай незвичайним і нестандартним. Наприклад, ви можете наділити себе уві сні суперздібностями, які допоможуть втекти від переслідувачів або атакувати їх. Змінювати необхідно думку, почуття або те, як ви бачите себе уві сні. Після цього запишіть свій кошмар уже з бажаним закінченням!

Далі необхідно регулярно прокручувати цей сон з бажаним закінченням в уяві. Також помічними стануть вправи на релаксацію — практикуйте якнайчастіше протягом дня. За деякий час такий алгоритм дій допоможе позбутися цього сну, адже для вас там більше не буде загрози. Повторюйте цю вправу, допоки жах не мине.

Автор/ка:

Експерти/ки Центру когнітивно-поведінкової терапії

Більше за темою:

Втрата близьких через війну: як підтримати людину в горі

Автор/ка: Анна-Марія Бресешер

Самотність — хвороба 21-го століття? Що ми знаємо про цей стан та його вплив на здоров’я

Автор/ка: Анна-Марія Бресешер

«Всі люди ок, а я якась невдаха»: як не порівнювати себе з іншими?

Автор/ка: Експертки Центру когнітивно-поведінкової терапії

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: