Не стрибають та не падають з дерев: що варто знати про кліщів

Опубліковано: 15.06.2022

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Розвідка повідомляє, що диверсантські групи кліщів заполонили ліси України й кусають як цивільних, так і військових. Інформація підтверджена!

Якщо серйозно, то кліщі зараз дійсно в ударі.  У багатьох при фразі “укус кліща” відразу виникають думки про кліщовий енцефаліт. Але насправді кліщі, які переносять енцефаліт дуже рідкісне явище в Україні. 

Від кліщового енцефаліту в Україні є вакцина і її варто розглянути, особливо якщо ви плануєте поїздку чи евакуацію в гірські місцевості Європи чи Азії. Але більше варто непокоїтись про хворобу Лайма або бореліоз.

Проте давайте поступово.

Як вберегтись від кліщів?

100% гарантії вам не дасть жоден метод, але є поради, які значно знизять ризики.

Вивчіть свого ворога. Кліщі живуть у високій траві та кущах. Поширені чутки про те, що вони стрибають на вас з дерева — це неправда. Кліщі взагалі не вміють стрибати. Тому, якщо ви опинились в лісі, й у вас є можливість не перебувати довго в траві чи кущах — варто це зробити. Звичайно, це не порада для військових. А цивільним нагадаємо: що наразі більшу небезпеку становлять міни в лісах та парках. Тож краще взагалі уникати прогулянок у цих місцевостях. Так ви захистите себе й від кліщів, і від вибухонебезпечних предметів. 

Кліщів добре видно на світлому одязі.

А ще, поки ви рухаєтесь, вони не вчепляться в вас. Їжу вони почнуть шукати, коли ви нарешті присядете відпочити. Рухаються кліщі знизу догори — досить повільно. 

Тому наступна порада…

Ретельний огляд місцевості, а якщо точніше вашого власного тіла. Щодвігодини оглядайте себе та своїх дітей на наявність кліщів. Перевірте себе вже без одягу й після прогулянки. Додаткова небезпека криється в тому, що укус кліща практично невідчутний — тварина виділяє анестетик при укусі

Чим довше кліщ на тілі – тим більше ризиків, що він передасть якусь інфекцію. Отож огляд – це просто must have! 

Використовуйте оборонну зброю. В першу чергу це спеціальні репеленти. Зверніть увагу на активну речовину, коли будете купувати такі. В складі має бути хоча б одна з переліку:

  • → DEET (ДЕТА);
  • → пікарідін (KBR 3023);
  • → IR3535;
  • → OLE (ефірна олія лимонного евкаліпту);
  • → PMD (параментан-діол);
  • → 2-undecanone;
  • → перметрін.

Репеленти заборонено використовувати для дітей віком до двох місяців. 

Препарати з вмістом OLE та PMD заборонені для дітей молодше трьох років.

Час дії репеленту може різнитись, тож обирайте той, який підходить вашій ситуації.  Уважно читайте інструкцію перед тим, як використовувати засіб. Не наносьте його на шкіру, особливо, якщо вона пошкоджена чи подразнена. Коли розбризкуєте репелент, намагайтесь не вдихати його.

Не зайвим буде обробити захисним засобом взуття – це перша лінія оборони! Також ефективно буде обробити одяг зсередини, наприклад, шкарпетки.

Одними з найефективніших вважаються репеленти з вмістом DEET. Проте Американська академія педіатрії рекомендує для дітей засіб з вмістом DEET не більше 30%.

Час контрнаступу! Отож кліщ присмоктався до вас як москаль до Сєвєродонецька. Вам потрібно його витягнути. Забудьте про застарілі правила ведення війни типу помазати кліща олією/лаком/вазеліном. Не треба його крутити руками чи випалювати. Вам потрібна дієва зброя: це або пінцет з гострими кінчиками або спеціальна ручка-ласо (от нею як раз можна кліща прокрутити). Купити це все можна в аптеці або в ветеринарних крамницях. 

Якщо у вас пінцет:

Схопіть кліща пінцетом максимально
близько до шкіри.

Повільно потягніть тварину вгору.
Обережно, не розчавіть.

Обробіть місце укусу антисептиком
або водою з милом.

Зачищення території. Отже, кліща витягли. А він мене заразив? На жаль, перевірити цю інформацію на 100% неможливо. Не варто тягати полонену комаху в лабораторію – інфікований кліщ міг не встигнути заразити вас, якщо пробув у тілі недовго. В той же час, неінфікований кліщ – не є гарантією того, що вас не вкусив інший, який встиг втекти непоміченим. Щоб знизити ризики хвороби Лайма протягом 72 годин після укусу, ви можете випити 1 таблетку антибіотика доксицикліну. Такі поради дає Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC). Це особливо доречно, якщо кліщ пробув у тілі понад 36 годин. Обов’язково перед цим порадьтесь з лікарем/кою! Доксициклін має протипоказання: заборонений дітям до 8 років, вагітним, людям з дисфункцією нирок тощо. 

Симптоми хвороби Лайма (можуть проявитись за декілька місяців):

Підвищення температури, озноб, головний біль,
біль у м’язах
та набряк лімфатичних вузлів.

Мігруюча еритема – це висип, який нагадує коло. Воно поступово збільшується й може досягти 30 сантиметрів у діаметрі.

Місце висипу може бути теплим на дотик, але рідко болить
чи свербить.

Під час збільшення коло може нагадувати "бичаче око".
Висип може з’явитись
на будь-якій частині тіла.

Але головне знати, що за правильної поведінки та уважності, ризики чимось заразитись доволі невеликі.

Бережіть себе!


Автор/ка:

Наталія Бушковська

Ключові слова

#вакцинація#інфекція

Більше за темою:

Синдром Дауна: яких стереотипів варто позбутися?

Автор/ка: Наталя Бушковська

Болить вухо — у мене отит? Як розпізнати хворобу та чи завжди потрібні антибіотики

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Вузлики в щитоподібній залозі — що це може означати та чи потрібно панікувати?

Автор/ка: Діна Крилова

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: