Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 21.06.2023

Ліки зі страшною назвою глюкокортикостероїди: що треба знати про приймання препаратів?

автор/ка

Діна Крилова

Запальні та ревматичні процеси, алергії, астма — поле для застосування глюкокортикостероїдів є досить широким. Вони бувають різних форм — у пігулках, мазях, кремах, спреях тощо. Але передусім це речовини, які природно утворюються в організмі людини та беруть участь у найрізноманітніших процесах.

То що ж таке глюкокортикостероїди?

Це група гормонів. Їх виробляють виключно наднирники — маленькі залози, які, як зрозуміло з назви, розташовуються над нирками. Ці гормони мають здатність підвищувати рівень глюкози в крові, тому їх і називають ГЛЮКОкортикостероїдами. 

Основним природним глюкокортикостероїдом є кортизол — всім нам відомий як гормон стресу. Він регулює обмін вуглеводів, білків, ліпідів, стабілізує артеріальний тиск, а також пригнічує запальні процеси в організмі. Кортизол також допомагає організму вирішувати стресові ситуації, знижуючи відповідь на стрес.

Глюкокортикостероїди та лікування: за яких станів ГКС є помічними?

Деякі люди можуть мати проблеми з продукцією достатньої кількості ГКС. Наприклад, при хворобі Аддісона наднирники не виробляють достатньо кортизолу. У такому разі лікарі можуть призначити замісні дози синтетичних глюкокортикостероїдів.

Серед найбільш відомих синтетичних препаратів — дексаметазон та преднізолон, які використовуються для лікування різних захворювань. Доведено їхню високу ефективність майже при всіх запальних та аутоімунних ревматичних захворюваннях, бронхіальній астмі, виражених алергічних реакціях, запальних захворюваннях шкіри.

ГКС мають протизапальну дію та знижують імунну відповідь, що допомагає покращити стан пацієнтів/ок.

Як довго можна приймати глюкокортикостероїди?

Якщо людина приймає ГКС тривалий період часу, можуть виникнути значні побічні реакції. Їх кількість і важкість залежить напряму від дозування, тривалості використання та ступеня впливу різних ГКС на гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникову систему. 

Найпомітніші зміни відбуваються у зовнішньому вигляді пацієнтів/ок. Надлишок ГКС призводить до збільшення маси тіла й характерного (“кушингоїдного”) перерозподілу підшкірної жирової клітковини — зокрема в ділянці живота та обличчя, через що воно набуває місяцеподібної форми.

На що ще можуть вплинути ГКС?

Глюкокортикостероїди впливають на кісткову тканину, а саме: порушують всмоктування кальцію. Це може призводити до ламкості кісток і переломів. 

Також відомо, що ГКС чинять імуносупресивну дію. Зокрема, вони впливають на роботу прозапальних цитокінів і фагоцитів — головних агентів у боротьбі організму з інфекцією. За тривалого приймання препаратів та інших факторів ризику, як-от вік та первинний діагноз, імунітет людини знижується. Ризик приєднання вторинної інфекції, як правило бактеріальної, прямо залежить від дозування ГКС, які людина приймає.

Тому використовувати ГКС потрібно виключно під контролем лікаря/ки та тільки за показаннями.

Глюкокортикостероїди є важливими гормонами для нормального функціонування організму. Як і будь-які гормони, приймати їх потрібно з обережністю та пильністю з боку як медиків, так і пацієнтів. Яке дозування буде найбільш ефективним, і як довго варто приймати ліки — потрібно обов’язково узгоджувати з лікарем/кою, який/яка допоможуть збалансувати дозування з потенційними побічними ефектами.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/