Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 17.07.2023

Менопауза: що це та як із нею жити?

автор/ка

Тетяна Осауленко

Протягом життя кожна жінка проходить кілька етапів, пов‘язаних зі зміною гормональної активності в організмі. Основні з них — менархе та менопауза. Спільно з гінекологинею Тетяною Осауленко з’ясовуємо особливості останньої та розповідаємо, як можна покращити свій стан у цей період.

Менархе — так позначають початок менструації. Перші місячні свідчать, що дівчина вступає в репродуктивний період. Він триватиме більшу частину життя та завершується настанням менопаузи (клімаксу). А от менопауза “говорить” про те, що репродуктивний період у жінки завершився.

Більшість дівчаток так чи інакше готують до першої менструації. А от про те, що відбувається під час менопаузи, багато жінок просто не знають. І часто-густо жінка лишається сам на сам із ситуацією. Утім, з настанням менопаузи життя не закінчується!

То що таке менопауза й що на вас чекає в цей період?

Отже, менопауза — це фізіологічний період у житті жінки, пов’язаний зі згасанням функції яєчників і, відповідно, зниженням рівня статевих гормонів.

Менопауза настає в три етапи:

1. Пременопауза — починається за 4–8 років до припинення менструації. У цей час кількість овуляторних циклів зменшується — це може проявлятися нерегулярними менструаціями, а також головним болем, посиленим потовиділенням, зниженням лібідо.

2. Власне, менопауза — період, який триває один рік від останньої менструації. Це може відбутись будь-якого моменту із 45 і до 55 років. Якщо менструація припинилась у віці 40–45 років, то це вважають ранньою менопаузою, у віці 55 років і старше — пізньою.

Окремо виділяють хірургічну менопаузу. Вона може настати внаслідок видалення яєчників.

3. Постменопауза — період від одного року після останньої менструації та до кінця життя.

Важливо пам’ятати, що це абсолютно природний процес. У деяких жінок він проходить безсимптомно, а в інших — з яскраво вираженою симптоматикою. Прояви загалом пов‘язані з дефіцитом жіночого гормону естрогену, якого із часом стає все менше й менше.

Серед найбільш розповсюджених симптомів такі:

→ приливи — відчуття жару, що супроводжується надмірною пітливістю та підвищеним серцебиттям;

→ різкі зміни настрою, пригніченість, плаксивість, підвищена дратівливість;

→ погіршення сну, часті прокидання вночі;

→ зміна стану шкіри: вона тоншає, втрачає тонус та еластичність, стає менш пружною, зневодненою;

→ урогенітальні розлади: вагінальна сухість, часте сечовипускання;

→ набір ваги;

→ прогресування дисліпідемії — відхилення від нормальних значень кількості ліпідів і ліпопротеїнів;

→ прогресування серцево-судинних захворювань;

→ розвиток остеопорозу (коли зменшується мінеральна щільність кісткової тканини).

Як допомогти собі під час менопаузи?

Ми не можемо зупинити цей процес, однак ми точно можемо підтримувати якість свого життя на високому рівні.

Лікувальні стратегії щодо симптомів менопаузи можна розділити на дві групи: поведінкові та медикаментозні. Важливо розуміти, що вони доповнюють одна одну.

Які є рекомендації щодо способу життя в цей період?

→ Повноцінний і якісний сон, за можливості. Важливою є не тільки тривалість сну, а й час засинання (в ідеалі — до 23:00).

→ Збалансоване харчування з великою кількістю овочів, зелені, фруктів. Варто обмежити споживання простих вуглеводів і червоного м‘яса.

→ Контрастний душ може бути помічним.

→ Багатошаровий одяг, щоби була можливість знімати верхній шар за необхідності.

→ Адекватна фізична активність: прогулянки, різноманітні фізичні вправи, розтяжки, танці. Це корисно не тільки для підтримки м‘язової тканини, а і для покращення настрою.

Хороші новини в тому, що сучасній медицині доступні методи, які допомагають підтримувати високу якість життя і  у менопаузі. На сьогодні “золотим стандартом” лікування розладів унаслідок менопаузи є менопаузальна гормональна терапія (МГТ). Терапія передбачає застосування гормональних препаратів для послаблення симптомів менопаузи.

По суті, основна мета МГТ — частково відновити нестачу жіночих статевих гормонів при зниженні функції яєчників і, відповідно, зменшити вираженість симптомів, які виникають на цьому фоні.

Які препарати використовуються для МГТ?

→ естрогени (системні або локальні);

комбіновані препарати естрогену/прогестерону;

→ андрогени (призначаються в окремих випадках, зокрема при гіпоактивному сексуальному розладі в жінок);

→ селективні модулятори естрогенових рецепторів (для лікування генітоуринарного синдрому — змін, які виникають у промежині, піхві, уретрі, сечовому міхурі та інших органах сечостатевої системи внаслідок менопаузи).

Для терапії фахівці/чині призначають мінімально-оптимальні дози гормональних препаратів. Це мінімальна доза, за якої спостерігається поліпшення загального стану жінки та зменшується ймовірність розвитку ускладнень.

Менопауза — це те, що чекає на кожну жінку. Надзвичайно важливо ставитись до цього етапу, як до нормального періоду в житті, дотримуватися порад доказових лікарів/ок та користуватись здобутками сучасної науки. І, найголовніше, продовжувати жити повним життям!

Не менш важливо своєчасно помічати зміни в молочних залозах. Зокрема, у період менопаузи. Як робити це правильно та на які ознаки звертати особливу увагу можна прочитати в гайді про здоров’я молочної залози від організації “Жіноча”. Матеріал підготував мамолог-онколог Валентин Чернецький. Завантажити гайд можна тут:

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: