Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 31.07.2024

Ерозія шийки матки: про що йдеться насправді та чи потрібно це лікувати?

Те, що раніше називали «ерозією шийки матки» є варіантом нормальної її будови. І не потребує лікування! На цьому можна було б закінчувати текст. Проте нумо з’ясовувати більше про природу цього явища та на що варто звернути увагу спільно з гінекологинею Тетяною Осауленко. Далі — пряма мова.

Та страшна «ерозія», яку всім раніше «припікали» (а багатьом роблять це й досі) насправді є ектопією циліндричного епітелію. У нормі цей циліндричний епітелій вкриває цервікальний канал, що поєднує піхву з порожниною матки. Під час огляду у гінеколога/ині його не видно. Проте інколи він виходить на поверхню шийки матки — тоді ми бачимо так звану «ерозію шийки матки». Проте важливо розуміти, що йдеться про розташування абсолютно НОРМАЛЬНОГО епітелію в нетиповому місці.

Я вас здивую ще більше. Усі дівчатка народжуються з однією суцільною «ерозією» на шийці, оскільки циліндричний епітелій вкриває всю її поверхню. При дорослішанні, коли в роботу включаються яєчники та рівень естрогену підвищується, циліндричний епітелій починає замінюватись на багатошаровий плоский. І тоді шийка матки набуває звичного вигляду. Під час пологів відбувається такий собі «виворіт» шийки в процесі виходу дитини з матки, і це природне травматичне ушкодження, яке не потребує втручання, також інколи називають ектропіоном.

То звідки ж паніка?

Якщо процес заміни одного епітелію іншим затягується, ми бачимо на шийці матки циліндричний епітелій. Це доволі тонка тканина, яка під час огляду здається яскраво-червоною й навіть запаленою (передусім через те, що просвічуються поверхневі судини). І в деяких лікарів виникає непереборне бажання це «вилікувати», «припалити», «заморозити», а по факту — прискорити процес перетворення одного епітелію на інший.

Довкола цієї теми існує безліч міфів, переважно пов’язаних із ризиком розвитку серйозних хвороб. Правда в тому, що так звана «ерозія» НЕ ПРИЗВОДИТЬ до:
→ раку шийки матки;
→ безпліддя;
→ інфекцій, що передаються статевим шляхом. Тобто це явище не несе загрозу ні для вас, ні для вашого партнера/ки.

Однак, все ж бувають рідкісні ситуації, коли ектопія шийки матки потребує лікувальних заходів.

До таких показів відносять:

→ рясні слизові виділення, які знижують якість життя жінки;
→ хронічні запальні процеси у піхві (за умови, що виключені інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) або після їх лікування симптоми зберігаються);
→ контактні кровотечі (поява кров’янистих виділень після статевого акту);
→ больові відчуття під час статевого акту.

На сьогодні в Україні існує 3 основні методи лікування:
→ кріо деструкція (обробка рідким азотом);
→ електрокоагуляція;
→ лазерна вапоризація.

Кожен із цих методів є ефективним і може застосовуватися, якщо спільно з фахівцем/чинею було прийнято таке обґрунтоване рішення. Однак, ще раз нагадаю, якщо у вас немає жодної симптоматики, і це була випадкова знахідка — цей стан не потребує лікування.

Найнебезпечніші зміни, які спостерігаються в області шийки матки, відбуваються на так званому «стику» — місці, де один епітелій переходить в інший. Якщо у вас виявили ектопію, це означає, що цей стик знаходиться на поверхні шийки матки, тож за такої ситуації доволі просто спостерігати за всіма процесами, які там можуть відбуватися. А різними маніпуляціями, як-от «припіканнями», ми по суті «заганяємо» цей стик у глибину цервікального каналу, внаслідок чого він стає недоступним для візуального дослідження. У такому разі, відповідно, можна пропустити початок онкопроцесу.

І на завершення. Тим, кому вже колись «полікували» ерозію, не засмучуйтесь і не переживайте. Просто робіть усі необхідні скринінги вчасно, консультуйтесь із доказовими лікарями — і все буде добре.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: