
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
опубліковано: 06.05.2024
Біль під час сексу — це ніколи не норма. Що таке диспареунія та як покращити своє сексуальне здоров’я
Причини болю під час статевого акту бувають різними. Про одну з них — вагінізм — ми вже розповідали в попередньому матеріалі. У випадку вагінізму йдеться про мимовільне скорочення м’язів навколо входу в піхву при спробі сексу та/або введення тампону, наприклад.
Є окремий медичний термін, який позначає загалом біль під час статевого акту — диспареунія. Цей симптом може турбувати як жінок, так і чоловіків. Проте найчастіше про диспареунію говорять як про біль безпосередньо перед, під час або після сексу в ділянці вульви, при вході/всередині піхви або внизу живота. Відповідно до різних причин такого явища, різняться й підходи в його лікуванні. Про це й розповідаємо спільно з гінекологинею Оксаною Негрич.
Які можливі причини диспареунії?
Одним із найбільш поширених факторів, який може спричинити біль під час сексу в жінок, є сухість піхви. Вона може бути викликана зниженням рівня жіночих статевих гормонів у менопаузі/в разі гінекологічних захворювань або ж недостатніми підготовкою й збудженням перед статевим актом.
Біль також може бути пов’язаний із ендометріозом — станом, коли ендометрій розростається за межі внутрішніх стінок матки. У такому разі жінка може відчувати біль в області тазу. Саме тому так важливо не ігнорувати цей симптом, адже він може свідчити про інші гінекологічні проблеми, варті уваги.
Інфекційні та запальні захворювання сечостатевої системи. Йдеться про хламідіоз, гонорею та інші інфекції, що передаються статевим шляхом.
Також серед поширених фізіологічних причин болю можуть бути:
→ міома матки (доброякісне гормонзалежне новоутворення);
→ наявність кист у яєчниках;
→ вульводинія та синдром хронічного тазового болю;
→ деякі дерматологічні та неврологічні захворювання;
→ нещодавні пологи;
→ приймання певних медикаментів, що можуть викликати сухість та дискомфорт у піхві. Зокрема, це можуть бути деякі КОКи.
Часто серед факторів, які впливають на виникнення больових відчуттів під час або після статевого акту, є емоційні та загалом психологічні чинники. Наприклад, негативний сексуальний досвід або болісні медичні втручання в минулому, проблеми у стосунках з партнером, стрес та інші.
Яке є лікування?
Пам’ятайте: неприємні відчуття та біль при статевому акті — не норма і обов’язково потребують обстеження.
Лікар/ка призначають перелік обстежень індивідуально, залежно від віку та наявності інших симптомів. Не завжди можна визначити причину диспареунії — у таких випадках терапію спрямовують лише на зменшення симптомів.
Лікар/ка може надати такі рекомендації для полегшення болю й дискомфорту:
→ використовувати лубриканти на водній або силіконовій основі для зменшення вагінальної сухості;
→ за потреби, приймати нерецептурні знеболювальні засоби (пігулки/мазі/гелі) перед сексом (лише після консультації з вашим лікарем!);
→ спробувати сексуальні активності та/або пози, за яких біль відчувається менше;
→ перед статевим актом приділяти більше часу на релаксацію, щоб зменшити стрес, та прелюдію для достатнього збудження.
Терапія, призначена фахівцем/чинею, може включати:
→ антибактеріальні або протигрибкові препарати (виключно в разі інфекційної природи диспареунії);
→ креми/гелі для місцевого зволоження піхви;
→ фізіотерапевтичні методи;
→ хірургічне втручання за наявності органічної патології;
→ лікування дерматологічних та неврологічних захворювань.
Диспареунія може значно погіршувати якість життя та стосунки, а також бути симптомом інших захворювань, тож завжди повідомляйте про проблему своєму лікарю або лікарці.
Для розуміння можливих причин виникнення болю лікар/ка може запитати вас про таке:
→ де виникає біль? (на вході в піхву, глибше чи внизу живота);
→ як часто виникає біль? (щоразу при статевих контактах чи епізодично, чи залежить від фази циклу);
→ скільки часу триває відчуття болю під час сексу і який він має характер? (гострий, раптовий чи тупий ниючий, виникає в одній точці чи охоплює велику ділянку);
→ чи робили вам раніше якісь гінекологічні/негінекологічні операції в ділянці тазу?
→ чи лікувалися ви від будь-яких захворювань піхви та інші.
На всі питання лікаря/ки варто відповісти чесно, оскільки це покращить діагностику та пришвидшить вибір ефективного лікування.
Чи можливо певним чином профілактувати диспареунію?
Насправді не так уже й багато чого ви можете зробити, щоб зменшити ризик розвитку диспареунії. Часто причинами стану є фактори, яким неможливо запобігти або контролювати. Проте дотримання інтимної гігієни та правил безпечного сексу — той мінімум, який ви можете зробити для профілактики різноманітних розладів, зокрема диспареунії.
Не менш важливо бути уважними до власних відчуттів, не терпіти біль із думкою, що це норма, і своєчасно звертатись по допомогу до кваліфікованих спеціалістів.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: