Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 24.07.2024

Палітра вірусних гепатитів: що потрібно знати, аби не потрапити на ґачок упереджень і вчасно захиститись

Для сучасної людини надзвичайно важливо розумітися на ключових питаннях піклування про своє здоров’я: як здійснювати профілактику, коли й де пройти тестування, які обстеження потрібні. Через складність теми та емоційне забарвлення ця сфера сповнена міфів, особливо щодо захворювань, що стигматизуються через асоціації з певними групами населення.

Вірусні гепатити — яскравий приклад таких хвороб, де міфів більше, ніж правдивої інформації. Тож сьогодні розвіємо кілька упереджень, поділимося науковими фактами, а також надамо рекомендації щодо тестування, профілактики та лікування в Україні.

Гепатит — загальна назва, що позначає запальний процес у печінці. Процес впливає на клітини, порушуючи їхню функцію і, якщо його не лікувати, може призвести до загибелі клітин печінки — гепатоцитів. Найчастіше гепатит спричиняють віруси гепатиту А, В, С та D.

Згідно з дослідженням, проведеного Центром громадського здоров’я за сприяння медичної лабораторії ДІЛА, поширеність маркерів гепатитів В, С та D серед українців становить понад 15% (станом на 2021 рік). Водночас велика частина людей не знають про наявне або перенесене інфікування. 

Існують хронічні форми захворювання на вірусний гепатит, які можуть тривалий час не проявлятися, проте в результаті призводять до значних уражень печінки — цирозу та раку. Порушення функцій печінки негативно впливає на організм загалом, особливо на головний мозок, спричиняючи енцефалопатію, що характерно для тяжких форм вірусних гепатитів.

Симптоми гепатитів часто неспецифічні та включають:
→ лихоманку;
→ сильну втому;
→ втрату апетиту;
→ нудоту та блювання;
→ біль у животі, особливо в правому підребер’ї;
→ пожовтіння шкіри та склер очей (жовтяниця);
→ темний колір сечі та світлий кал.

Міф 1. Імунітет — один для всіх гепатитів.

На жаль, так не працює. Кожен із вірусних гепатитів викликаний певним типом вірусу, проти якого безсилі навіть уже сформовані раніше захисні механізми імунної системи. Тому перенесений у дитинстві гепатит А (так звана «хвороба Боткіна») жодним чином не захистить від гепатиту С, а щеплення від гепатиту В вбереже лише від цього штаму вірусу, проте буде безсилим проти гепатиту А. Саме тому дуже важливо дотримуватися всіх правил профілактики захворювань та не забувати про ризики.

Міф 2. Гепатит — це захворювання окремих груп населення, для яких характерна ризикована поведінка.

Це твердження абсолютно не відповідає дійсності.

Гепатит А передається аліментарним шляхом, тобто через заражену воду або їжу. Він особливо поширений у країнах, де відсутній належний контроль за якістю продуктів, однак нерідко трапляється і в Україні. Зокрема, спалахи стаються внаслідок прориву каналізаційних труб, повеней та інших природних катаклізмів, під час яких питна вода може бути забруднена, а харчові продукти не проходять ретельної перевірки. 

Гепатити В та С передаються через кров або інші біологічні рідини, до того ж є дуже стійкими в навколишньому середовищі. Частий шлях передачі — незахищений секс. До того ж через тривалий латентний період людина може десятиліття не знати про власне інфікування та передавати вірус своїм вже постійним партнерам або партнеркам. Крім того, ці віруси здатні передаватися через інструменти для татуювання, манікюру, стоматологічне та хірургічне приладдя, що було неналежно продезінфіковане. Стерилізація металевого інструментарію призводить до його швидкого затуплення та псування, тому заклади не завжди дійсно дотримуються цих рекомендацій належним чином.

Шляхи передачі гепатитів загальні та становлять ризики для переважної більшості населення, а не лише певних груп. Упередження, що ці захворювання характерні лише для окремих верств, небезпечне, адже утримує людей від вчасного тестування та вакцинації.

Міф 3. Можна розпізнати гепатит за симптомами.

Більшість проявів гепатитів — неспецифічні та характерні для багатьох станів, зокрема респіраторних вірусних захворювань або взагалі будь-якого запального процесу. Лише жовтяниця чітко вказує на враження печінки, однак вона буває не у всіх і зазвичай далеко не на початкових стадіях хвороби. Гепатит А часто минає взагалі без проявів жовтяниці, а гепатити В, С та D у гострій стадії переважно проявляються загальним нездужанням, лихоманкою, ломотою в тілі тощо. Ймовірність на цьому етапі діагностувати саме гепатит вкрай низька. 

Міф 4. Гепатит А — не дуже небезпечна хвороба, тому вакцинуватися від неї не обов’язково.

Таке враження виникло через те, що в більшості випадків хвороба минає без катастрофічних наслідків, а також ніколи не переходить у хронічну форму. Однак це не робить її безпечною: велика частина пацієнтів потребують госпіталізації та тривалої дезінтоксикаційної терапії. У деяких випадках гепатит А може призвести до зупинки функції печінки та навіть до смерті. У групі ризику щодо складного перебігу — люди старшого віку й ті, хто має хронічні захворювання, особливо — попередні порушення функції печінки.

Міф 5. Організм може самостійно впоратися з гепатитами.

Така ймовірність є частково правдивою лише для гепатиту А та для частини гострих форм інших гепатитів. Дійсно, іноді організм може впоратися з вірусом на ранніх етапах розвитку. Однак це дуже ненадійні шанси: існує великий ризик переходу гепатитів В, С та D у хронічну форму, коли вони існують в організмі протягом років, перш ніж спричинити істотне враження печінки, а далі — і всього організму. Розраховувати на самостійне одужання у випадку гепатитів не варто, бо небезпека від них дуже серйозна, а лікування важке, тривале й не завжди успішне.Наразі немає спеціального лікування проти гепатитів А та В, проводиться лише симптоматична терапія, спрямована на покращення загального стану організму та підтримання ключових функцій. У боротьбі з гепатитом С за останні роки здійснено прогрес, і все більше пацієнтів одужують завдяки лікуванню.

Найкращий захист від гепатитів А та В — вакцинація. На жаль, щеплення від гепатиту С не існує.

Пройти тестування на гепатити В та С можна просто в кабінеті сімейного лікаря безплатно.

Для цього використовують швидкі тести по крові з пальця. Вже за 10–30 хвилин ви знатимете, чи є у вас антитіла до вірусу. Перевага таких тестів у їхній точності (близько 99% за правильного зберігання та використання), оперативності та доступності. Недолік — цей метод визначає саме антитіла, а не вірус. Гепатити В та С мають серонегативне вікно (період, коли антитіла ще не виробилися) від 2 до 6 місяців після інфікування. Якщо ви підозрюєте, що мали ризиковану ситуацію (незахищений секс, контакт із кров’ю тощо), варто пройти інше дослідження в лабораторії для прямого виявлення маркерів вірусу в крові. 

Тестуватися на гепатити В та С варто всім принаймні раз на рік. Якщо ви щеплені від гепатиту В, актуальність перевірки на нього зникає, однак на гепатит С все ще потрібно перевірятися.

Включно по 28 липня 2024 року в мережі відділень медичної лабораторії ДІЛА діє пропозиція -25% на дослідження за промокодом STOPHPT.

До переліку досліджень входить:
→ гепатит В, HBsAg 
→ гепатит С, Anti-HCV антитіла, скринінг  
→ комплекс Nº 178 «Перевірся на гепатити В і С»  

Якщо протягом останнього року ви ще не тестувалися на гепатити, то зараз — саме час це зробити та подбати про своє здоров’я.

Що робити, якщо ваш сімейний лікар або лікарка відмовляє вас від тестування або вакцинації? Це саме той випадок, коли варто розглянути перепідписання декларації з іншим фахівцем чи фахівчинею, адже така ситуація свідчить про очевидну некомпетентність наявного лікаря в питаннях профілактики. 

Щеплення від гепатиту В входить до переліку обов’язкових у Національному календарі вакцинації. Це означає, що ця вакцина гарантована державою та є безплатною для дітей. Малюкам вводять першу дозу ще в пологовому будинку, в першу добу після народження. Наступна доза у 2 місяці, а третя — у 6 місяців закріплюють формування імунітету на все життя. Ця програма діє з 2001 року, тому якщо ви народилися раніше та не щепилися у свідомому віці, ймовірно, у вас нема захисту від цієї хвороби.

Дорослим же доведеться заплатити за захист, однак препарати для імунізації зазвичай доступні в клініках та аптеках. Щеплення зазвичай проводиться трьома дозами за схемою: перше введення, друга доза — через місяць і третя доза — через пів року після першого введення. 

Вакцинація від гепатиту А не входить до Національного календаря щеплень (тобто не гарантується державою), проте є рекомендованою для всіх дорослих і дітей. Захист проводиться у два етапи з інтервалом у пів року. Двократне введення вакцини захистить вас на все життя. 

В Україні доступні кілька щеплень від гепатитів:
→ вакцина «Хаврикс» проти гепатиту А;
→ вакцина «Енджерикс» проти гепатиту В;
→ комбінована вакцина «Твінрикс» проти гепатитів А та В разом.

Оптимальною для дорослої людини є така схема щеплень:
→ перша доза — вакцина «Твінрикс»;
→ друга доза через місяць — вакцина «Енджерикс»;
→ третя доза через пів року після першої — вакцина «Твінрикс». 

Так ви захистите себе одразу від двох різновидів вірусних гепатитів.

Є також екстрені пришвидшені графіки вакцинації, які проводяться після контакту із джерелом інфекції. Аби отримати екстрене щеплення, зверніться до свого лікаря/ки. Ефективність щеплення за екстреною схемою може бути нижчою за планове, бо імунітет може не встигнути виробити захисні фактори, тому в будь-якому разі краще подбати про імунізацію заздалегідь.

Що робити, якщо у мене виявили вірусний гепатит В чи С?

Багатьох людей від тестування стримує страх дізнатися про наявність хвороби. Через це втрачається дорогоцінний час на лікування та підтримання функції печінки. Тому важливо розуміти наступні моменти:

→ у разі позитивного результату тесту на гепатит В або С сімейний/а лікар/ка спрямує вас на додаткове обстеження, аби впевнитись у достовірності цієї інформації;

→ також лікар/ка видасть вам електронне скерування до інфекціоніста;

→ лікування відбуватиметься безоплатно, за Програмою медичних гарантій.

Піклуйтеся про своє здоров’я вже зараз та дозвольте медикам зробити все, щоб ви почувалися добре та мали довге якісне життя!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/