Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 13.03.2025

Мобілізація організму: щеплення, які варто зробити перед службою

Як би нам не хотілось підготуватись до всього, завжди існують непередбачувані загрози, до яких неможливо бути готовими. Про ймовірність деяких із них ми знаємо та можемо щось зробити, аби зменшити потенційну небезпеку. Наприклад, пройти базовий військовий вишкіл та курс домедичної допомоги. А ще буває небезпека, про яку ми точно знаємо, що вона поширена й може вбити, але від якої ми, на щастя, уже маємо надійний захист. Ідеться про понад 30 вакцинокерованих інфекцій. Протягом століть вони знищували, позбавляли рухових функцій чи нормальної роботи органів мільйони людей. Однак за останні десятиліття вчені нарешті вигадали від них «броню», яка переважно запобігає захворюванню повністю, а в деяких випадках значно полегшує наслідки.

Вакцини — найнадійніший спосіб протидіяти поширенню деяких вірусних та бактеріальних хвороб. Якщо більшість населення щеплена, ланцюжок інфікувань переривається. Це важливо в цивільному житті, проте особливо актуально під час бойових дій. На жаль, на фронті часто не має змоги забезпечити адекватні умови лікування, ізоляції хворих, вчасне переведення до медичних закладів. І шкода, що немає вакцин від понад 200 респіраторних вірусів, які спричиняють застуди. Однак ми маємо інші щеплення, які важливо зробити всім, хто йде на службу.

У цьому тексті спільно із сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською пояснюємо, від яких захворювань можна й потрібно себе убезпечити. Матеріал підготовлено в рамках співпраці з Фундацією ЗМІН.

Це дуже різні інфекції, проте захищає від них одна вакцина. Дифтерія — це бактеріальне захворювання, яке за перебігом спочатку нагадує ангіну (тонзиліт) та передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Хвороба проявляється болем у горлі, підвищенням температури тіла, ломотою, болем у м’язах, слабкістю. Характерною ознакою при огляді є специфічний білий та сіруватий наліт на мигдаликах, який за відсутності лікування розповсюджується на м’яке піднебіння, горло, трахею і гортань.

Небезпека дифтерії — у плівках, які утворюються в дихальних шляхах і перекривають їхній просвіт. Як наслідок — хвора людина задихається. Для лікування цієї інфекції використовують антибіотики, однак важливо діяти дуже швидко, вчасно відрізнити дифтерію від інших хвороб та проводити терапію в лікарні, що не завжди можливо в умовах війни. Крім того, ймовірність виникнення вогнища інфекції в підрозділі дуже висока.

Правець же потрапляє в організм через поранення шкіри, навіть маленькі. Збудник розвивається в землі, і навіть невелика подряпина, забруднена ґрунтом, може призвести до смерті. Летальність від цієї хвороби наближається до 100 %, та навіть рідкісні випадки одужання пов’язані з тривалим та складним лікуванням і шаленими витратами. Унаслідок правця розвивається спазм усіх м’язів тіла, настільки потужний, що може зламати кістки людини.

Вакцина проти цих двох захворювань — безоплатна й доступна у всіх медзакладах країни. У дитинстві ви, ймовірно, отримали всі щеплення за графіком, однак після останньої дози за календарем у 16 років необхідно поновлювати вакцинацію кожні десять років для підтримання імунітету. Якщо ви не робили цього щеплення вже дуже давно, зверніться до сімейного лікаря/ки або лікаря/ки підрозділу.

Щеплення проти грипу необхідно робити щороку — штами вірусу щоразу трохи змінюються, до того ж із часом захист слабне. Якщо вам не подобається хворіти на ГРВІ, тим паче на службі, то знайте — грип набагато гірший. Не варто плутати ці два стани, тим самим зменшуючи настороженість щодо грипу, який здатен вбивати сотні тисяч людей щороку. Висока лихоманка 39–40 °С, біль у всьому тілі, кашель та загальна інтоксикація, проблеми з диханням здатні вкласти пацієнта на лікарняне ліжко на кілька тижнів.

Окрім того, вірус дуже заразний і «любить» скупчення людей в одному приміщенні. Вакцина проти грипу наразі платна для українців, однак за доступною ціною, якісна та надійно захищає від тяжких випадків та смерті. Весною сезон захворюваності вже йде на спад природним чином, однак заразитися можна протягом усього року, тому щепитися завжди доречно.

Ця інфекція передається через кров та інші біологічні рідини. Мабуть, цього було б достатньо, щоб аргументувати необхідність щепитися від гепатиту В під час війни як військовим, так і цивільним. На жаль, з необхідністю рятувати поранених може стикнутися зараз хто завгодно. Бойові дії та природні катаклізми завжди стають сприятливим середовищем для поширення гепатитів. В обов’язковий календар щеплень вакцина від гепатиту В увійшла лише на початку 2000-х і тільки для маленьких дітей. Якщо ж ви народилися раніше та не вакцинувалися в дорослому віці, варто це зробити зараз.

Схема вакцинації складається з трьох доз за стандартним або екстреним графіком. Ваша лікарка або лікар допоможе запланувати введення залежно від конкретно вашої ситуації та можливості потрапити до медзакладу. Це щеплення також наразі не забезпечує держава для дорослих, однак його вартість неспівмірно нижча за ризики, які несе захворювання для печінки та всього організму загалом.

Вакцинуватися проти вітряної віспи, пневмокока, менінгокока, вірусу папіломи людини тощо також потрібно для вашого захисту. Однак ці щеплення знаходяться дещо на задньому плані після перерахованих вище, які є абсолютно необхідними для військових, волонтерів та всіх інших, хто потрапляє в зону бойових дій. Зверніться до вашої лікарки або лікаря, щоб разом спланувати детальний графік вакцинацій.

Якщо ви не знаєте, проти яких хвороб ви щеплені та не маєте доступу до документів із поліклініки, це теж дуже легко вирішується. Адже «зайве» щеплення зробити неможливо, усі вони підсилюють захист. Зауважте, що кілька вакцин можна та рекомендовано вводити одночасно, що зберігає час та зусилля.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: