Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 08.08.2023

Що спільного між лялькою Барбі та популярною моделлю? Розповідаємо про вітиліго

автор/ка

Наталія Бушковська

Ви могли бачити, як виглядає вітиліго: плями на шкірі, значно світліші за звичайний її колір. Деякі люди мають помірні прояви — кілька плям на тілі, у інших хвороба охоплює більші ділянки. Такий стан шкіри має відома модель Вінні Гарлоу, а виробники ляльок Барбі створили прототип дівчини з вітиліго, щоб привернути увагу до людей із хворобою. Що важливо знати про це захворювання? Пояснюємо.

Чому розвивається вітиліго?

Основна причина — це нестача пігменту меланіну, який виробляють клітини шкіри меланоцити. При вітиліго робочих меланоцитів недостатньо — це і спричиняє появу знебарвлених ділянок на шкірі.

Проте корінь проблеми значно глибший. Вітиліго вважається аутоімунним захворюванням — імунна система атакує власні меланоцити. У 15-25% людей із вітиліго фіксують принаймні ще одне аутоімунне захворювання:

→ аутоімунний тиреоїдит;
→ псоріаз;
→ діабет першого типу;
→ ревматоїдний артрит;
→ хворобу Крона;
→ целіакію тощо.

Які бувають форми вітиліго?

Усе починається з невеликих цяток на конкретних ділянках тіла. Це називається “локалізоване вітиліго”. Коли ж знебарвлення шкіри поширюється на різні ділянки тіла, хвороба набуває “генералізованої форми”. Найбільш часто зустрічається несегментарне вітиліго. Його особливість в тому, що знебарвлені плями з’являються симетрично на двох частинах тіла, наприклад, на колінах.

Є також і сегментарне вітиліго — швидке знебарвлення шкіри на одній із частин тіла. Потім цей процес припиняється і, як правило, у людини більше не розвиваються нові плями. 

Доволі рідкісний тип хвороби — змішаний. У цьому випадку людина має плями як на конкретній частині тіла, так і поза цією зоною.

Передбачити, як саме шкіра буде знебарвлюватись, у тому чи іншому випадку — неможливо.

Чи можна вилікувати вітиліго?

На жаль, ні. Проте існує терапія, яка допоможе відновити втрачений колір шкіри, а це важливо і для фізичного, і для ментального здоров’я. Також професійний дерматолог/иня може допомогти зменшити площу поширення вітиліго. 

Універсального методу лікування не існує. Тому дуже важливо звертатись саме до професійного дерматолога/ині, який/яка підбере найбільш ефективну терапію саме для вашого випадку. 

Як щодо профілактики?

Попередити вітиліго, на жаль, також неможливо. Якщо ви бачите безбарвні плями на шкірі, варто обов’язково звернутись до лікаря/ки. Передусім, для правильної діагностики, адже є багато хвороб та станів, які можуть спричиняти світлі плями на шкірі. Багато з них можна вилікувати.

Наприклад, білий або сонячний лишай. Частіше зустрічається в дітей та підлітків і проявляється білими знебарвленими плямами на шкірі. Він не є заразним і часто супроводжується сухістю шкіри та атопічним дерматитом. Цей стан пов’язують із грибками Malassezia, хоча точні причини появи хвороби ще потребують дослідження. 

При вітиліго вкрай важливо захищати шкіру від сонця, адже знебарвлена шкіра є вразливішою до сонячних опіків. Завжди користуйтесь сонцезахисним кремом. На кремі ви побачите маркування SPF, яке позначає фактор захисту від сонця. Чим вище число SPF, тим сильніше буде захист. Обирайте крем із SPF від 30 та вище. Важливо, щоб крем захищав від обох типів променів: від променів типу А (UVA) та від сонячних променів типу В (UVB). Також варто обирати водостійкий крем. Якщо ви маєте вітиліго, порадьтесь зі своїм дерматологом, який крем підійде вам найкраще. 
Вітиліго мають від 0,5 до 1 % людей у всьому світі. Попри те, що найбільш помітними є прояви в людей із темною шкірою, хвороба спостерігається однаково в усіх етнічних групах. Проте висока ймовірність, що багато випадків не фіксується офіційно.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: