опубліковано: 16.01.2023
Як підтримувати здоровий мікробіом піхви?
Нормальна вагінальна мікрофлора має важливе значення для комфорту в ділянці статевих органів та захисту від сечостатевих інфекцій.
Яку мікрофлору можна вважати нормальною?
У нормі піхва містить 2 групи мікроорганізмів — корисні (лактобактерії) та умовно-патогенні (гарднерели, грибки кандида, кишкову паличку, уреаплазму та багато інших). Умовно-патогенні не дорівнює небезпечні. Просто факт наявності кандиди чи гарднерели не означає захворювання. Зазвичай лактобактерії не дають їм надмірно розмножуватися. Але за сприятливих умов патогенні мікроорганізми можуть активно зростати в кількості та викликають дискомфорт, свербіж, неприємний запах та інші симптоми.
Що важливо для балансу мікрофлори піхви?
дотримуватися правил гігієни;
уникати нераціонального використання антибіотиків;
відмовитися від спринцювань назавжди.
Спринцювання — це найшвидший спосіб вимити всю корисну флору, підвищити ризик травматизації слизової та отримати інфекційні ускладнення.
Порушенню вагінальної флори також сприяють часта зміна статевих партнерів, оральний секс без захисту, неконтрольоване використання гормональних препаратів.
Важливо уникати цих факторів ризику. А за наявності супутніх захворювань (наприклад, цукрового діабету, імуносупресивних станів) вчасно коригувати лікування.
Яких правил гігієни варто дотримуватися, щоб підтримувати здоровий вагінальний мікробіом?
→ проста чиста вода
Для гігієни статевих органів достатньо чистої проточної теплої води двічі на день (зранку та ввечері). Підмиватися варто в напрямку від піхви до анального отвору, чистими руками. Не використовуйте ніяких губок, які накопичують патогенні мікроорганізми.
→ засоби для інтимної гігієни
Обирати засоби слід не тільки за маркуванням “інтимний”, але й за складом. Засіб має бути делікатним, адаптованим до фізіологічного рН, який не руйнує захисну ліпідну плівку та не впливає на природну змазку слизових оболонок. І відповідно на природні механізми протиінфекційного захисту.
Уникайте парфумованих добавок та антисептичних препаратів у складі гелів для інтимної гігієни.
Пам’ятайте — будь-який засіб для інтимної гігієни, навіть з ідеальним складом, потребує ретельного змивання водою.
→ одноразові серветки та рушники
Користуйтеся одноразовими м’якими серветками за можливості. Якщо надаєте перевагу рушникам, краще мати окремий для інтимних зон і не забувати регулярно його змінювати.
→ нижня білизна
В ідеалі це мають бути трусики вільного крою з тканин, що не порушують повітрообмін, як-от бавовна, шовк, віскоза.
Дні менструацій — особливий період, коли варто ретельніше слідкувати за гігієною!
Ви можете обирати будь-який засіб: прокладки, тампони, менструальні чаші, але не забувайте регулярно їх змінювати (кожні 4-6 годин). Тампони потребують зміни навіть вночі. Перед та після заміни засобу гігієни потрібно помити руки або скористатися антисептиком.
В умовах обмеженого доступу до води та засобів гігієни, можна використати вологі серветки або зволожений туалетний папір. Під час менструації краще користуватися прокладками, оскільки вони найбезпечніші в плані дотримання умов заміни та гігієни. З тампонами та менструальною чашею при невчасній заміні є ризик розвитку синдрому токсичного шоку (важке інфекційне ускладнення).
Чи доцільно додатково вживати корисні лактобактерії (пробіотики) для підтримки мікрофлори?
Попри різні дослідження в цьому напрямку, наразі відсутні докази користі від вживання пробіотиків для нормалізації вагінальної мікрофлори. А тому краще звертати увагу на раціональне харчування та дотримуватися норм гігієни інтимних зон.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: