4 важливі відповіді на питання про рецептурність препаратів

Опубліковано: 03.07.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Скандали та непорозуміння щодо видачі ліків за рецептом трохи вщухли. Саме час поговорити про те, а чому ж деякі препарати є рецептурними? І чому не можна просто так вирішувати, що приймати, а що — ні? Спробуємо відповісти на найпоширеніші питання.

Хто та як визначає рецептурність препарату?

Як пояснює фармацевт Андрій Чимбар, категорію відпуску “за рецептом” або “без рецепта” встановлює національний регулятор. В Україні це Держлікслужба. Рішення приймають, ґрунтуючись здебільшого на регуляторні норми ЄС. Наприклад, ін’єкційні/інфузійні* форми — лише рецептурні.

*Ін’єкції призначені для внутрішньом’язового введення. Інфузійна форма — внутрішньовенне введення.

Чому один і той самий препарат може бути як за рецептом, так і без?

Андрій Чимбар пояснює, що це передусім залежить від форми лікарського засобу.

Ін’єкційні та інфузійні форми завжди мають рецептурний статус. Антибактеріальні та протигрибкові засоби теж мають різний статус залежно від лікарської форми: нашкірні (мазь, крем тощо) переважно без рецепта, місцевої дії (наприклад, очні краплі) — лише за рецептом. Є консенсус, що перші людина може використовувати самостійно в межах відповідального самолікування, другі — мають призначатися лікарем/кою”, — зазначає фармацевт.

Також він додає, що статус ліків залежить від пакування (кількість, об’єм тощо).

Логіка тут проста: самолікування не має переходити в довготривалий процес, коли людина придбала велике пакування засобу (наприклад, від безсоння) і місяць приймає цей препарат. Але, на жаль, цей запобіжник легко обійти”, — каже Чимбар.

Тепер ліки можна придбати лише за електронним рецептом?

Ні. І ще раз — ні. Багато в чому саме через цю похибку в комунікації і виникло багато страхів та холіварів. Ніхто не робив безрецептурні ліки рецептурними. Для деяких препаратів Міністерство охорони здоров’я розширило можливість відпуску за електронним рецептом на додачу до паперового. Важливо розуміти, що ці препарати ВЖЕ були рецептурними.

Чому я не можу лікуватись, як вважаю за потрібне? Це ж моє життя!

Це доволі філософське питання. Проте якими б індивідуалістами ми не були, ми живемо в суспільстві — а тому пов’язані один з одним набагато міцніше, ніж може здаватись.

Ви дійсно самі відповідаєте за своє життя. Проте в разі смерті, каліцтва чи важкої хвороби, людина — повністю або частково — стає тягарем медичної системи та платників податків. Тому суто із цих міркувань держава намагається регулювати ті чи інші сфери здоров’я.

Це може стосуватись не лише ліків, але й харчових продуктів або вживання тютюну. Наприклад, в Україні планують запровадити акциз на солодкі газовані напої. Цю ініціативу Міністерство охорони здоров’я пояснює так:

Податки на вживання доданого цукру чи різні види обмежень діють у 107 країнах світу. Це світова практика, яку всебічно підтримує ВООЗ. І МОЗ підтримує її. Адже маємо дбати про найдорожче — здоров’я наших громадян”, — каже заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Залучений/на експерт/ка

Андрій Чимбар

Більше за темою:

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

Автор/ка: Наталія Бушковська

Квасоля в українській кухні минулого й зараз: варіанти страв і користь для здоров’я

Автор/ка: Олена Брайченко; Олена Лівінська

Прості кроки, як покращити робоче місце вже зараз

Автор/ка: Аліса Пивоварчик

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: