Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 16.02.2024

«Король вірусів» не втрачає позицій століттями: що ми знаємо про грип і захист від нього?

автор/ка

Роман Пономаренко

Якщо ви колись хворіли на грип, то точно знаєте різницю між банальним ГРВІ та жахливим станом із проявами у вигляді сухого надсадного кашлю й температури під 40°C. 

Вірус грипу особливий. До появи COVID-19 його можна було б вважати королем респіраторних вірусів, оскільки більшість епідемій, які траплялися на шляху людини були повʼязані саме з ним. Чого тільки вартий сезон 2009–2010 рр.

Вірус грипу належить до родини із загрозливою назвою ортоміксовіруси. Завдяки своїй будові вірус грипу має велику кількість варіантів та підтипів й схильний до постійних мутацій та утворення нових штамів. Так, наприклад, штам грипу H1N1 спричинив у 1918 році пандемію «іспанки», а в 2009 році — пандемію свинячого грипу.

Якщо розглянути всі можливі варіанти підтипів, нарахуємо 198 варіантів вірусу. У той чи інший момент кожен із них може «зробити постріл».

Як відрізнити грип від інших вірусних інфекцій?

Щороку ми чуємо звідусіль про необхідність вакцинації від вірусу грипу. Проте аргументи пересічних людей залишаються непорушні: «я на грип хворію кілька разів на рік і все добре». 

Насправді попри суттєві відмінності вже на етапі клінічних проявів, багато хто приймає за грип звичайну застуду. 

Нагадуємо головні симптоми грипу

→ гострий початок, із раптовим підвищенням температури тіла до 39–40°C;
→ сухий надсадний і болісний кашель; 
→ виражений біль у горлі та відчуття болю в очах; 
→ головний біль.

Простими словами — виражені прояви вірусної інфекції, без тенденції до покращення. 

Відрізнити грип від іншої хвороби також допомагає сезонність, тобто підйом захворюваності в певний період часу. Для грипу це грудень-березень. І це є досить вагомим аргументом у діагностиці. На будь-яку респіраторну інфекцію можна захворіти навіть влітку, а от «король» вірусів циркулює у визначений проміжок. 

Якщо ви підозрюєте в себе грип, передусім варто звернутися до лікаря для фахового огляду. Для діагностики використовують швидкі тести — результат ви отримаєте вже за 15 хвилин. Якщо немає можливості найближчим часом відвідати лікаря або тестів фізично немає в медпункті, варто пошукати аптеку неподалік, де можна купити тести для визначення вірусу грипу. Це достатньо просто зробити, якщо уважно прочитати інструкцію до проведення, а не після.

Навіщо взагалі визначати, який саме вірус викликав прояви, якщо всі ГРВІ лікуються однаково?

Річ у тім, що для лікування грипу існує специфічне лікування. І йдеться не про противірусні препарати, які рятують від усього, що тільки можна. Для лікування грипу розробили конкретний препарат — озельтамівір, який діє виключно на ферменти вірусу й запобігає його розмноженню та поширенню в організмі. Проте підібрати правильне дозування, яке буде безпечним та ефективним для людини певного віку, може тільки лікар. Озельтамівір відпускається лише за рецептом.

Пам’ятаймо: грип — це вірусна інфекція, яка не лікується антибіотиками.

Важливо не забувати й про симптоматичне лікування, тобто способи полегшити прояви хвороби:

Рясне пиття — під час інфекційного захворювання людина втрачає до 3 літрів рідини на добу, тому відновлення водного балансу є важливою ланкою для одужання.

→ Для зниження температури найліпше приймати ібупрофен/парацетамол у пігулках, оскільки ці препарати не мають такого широкого спектра побічних реакцій, як популярні порошки з реклами. Більше про ці засоби ми розповідали тут.

→ Препарати «від кашлю» у вигляді сиропів або пігулок найчастіше, навпаки, провокують напади кашлю, тому до них потрібно підходити з обережністю. Особливо коли йдеться про дітей до 6 років, які не можуть відкашляти мокротиння самостійно. Тож щодо прийому таких препаратів варто проконсультуватись з лікарем/кою.

→ Намагайтеся уникати гарячих напоїв, які нам так полюбляли давати з дитинства. Вони подразнюють слизову ротоглотки й значно погіршують прояви. На ранньому етапі хвороби помічними можуть бути банально мʼятні цукерки — вони можуть частково зняти подразнення та послабити інтенсивність проявів.

«Хворію щороку, і що тут такого?»

Підступність та відмінність грипу від інших вірусів — високий відсоток ускладнень у вигляді пневмонії, септичного стану та ураження головного мозку. Звичайно, якщо почати правильне лікування своєчасно, цей ризик можна зменшити. А якщо отримати захист у вигляді вакцини ще до інфікування — уникнути взагалі.

Вакциновані теж хворіють — то навіщо взагалі щепитись?

Якщо проаналізувати клінічні прояви хвороби у вакцинованих пацієнтів і людей, які не щепилися, побачимо кардинальну різницю. 

Люди, які отримали вакцину, зазвичай мають кілька днів респіраторних проявів, які надалі йдуть на спад. Водночас невакциновані переносять інфекцію досить тяжко: стійке підвищення температури тіла до 39–40°C, яка погано піддається дії жарознижувальних засобів, виражена слабкість та набридливий сухий кашель, що залишається ще тривалий час навіть після одужання. 

Якщо аргумент ускладнень та тяжкого перебігу вас не дуже вражає, зважте на економічний аспект. Профілактуючи грип, ви заощадите як мінімум у 5 разів більше коштів, бо не потрібно буде приймати купу препаратів. До того ж ви не випадете на тривалий період із робочого режиму. 

Коли ж найліпше вакцинуватися?

Найкращий період — кінець жовтня-початок листопада, поки вірус ще не почав активно поширюватися поміж людей. Проте як часто буває, поки півень не клюне, вчасно все зробити не завжди виходить. Тому вакцинуватися можна протягом усього періоду часу, поки вірус циркулює в цьому сезоні. Навіть зараз ще не пізно це зробити. 

Варто розуміти, що вакцина захищає від тяжкого перебігу та від смерті, але жодним чином не від зараження на грип, і тим паче на інші респіраторні інфекції. 

Подальший вибір за вами: профілактувати чи зіграти в лотерею. Проте рідко фортуна залишається на нашому боці. Чи не так? 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: