5 порад від ревматологині, які допоможуть підтримати здоров’я.

Опубліковано: 01.05.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

В організмі людини все взаємопов’язано. І часто досить прості речі — це той важливий мінімум, який ми в силах забезпечити для підтримки здоров’я. Спільно з ревматологинею Катериною Заічко ділимося порадами, як зробити своє життя здоровішим, чому варто уникати самодіагностики та чи допоможуть ревмопроби запобігти розвитку хвороби.  

Гігієна сну — це важливо.

Дотримуйтеся графіка сну, наскільки це можливо в реаліях війни. Намагайтеся прокидатися щодня в один час, навіть у вихідні або під час відпустки. Вважається, що оптимально спати 7–8 годин на добу. Проте будьте уважні до себе — не лягайте спати, якщо зовсім не відчуваєте сонливість. Більше про гігієну сну та як її дотримуватися під час війни можна прочитати в матеріалі біологині Ольги Маслової.

Якщо не вдається заснути понад 20 хвилин, не варто силувати себе. Можна попрактикувати йогу для сну, почитати, навіть зробити фізичні вправи, проте не змушуйте себе заснути силоміць.

Важливо підтримувати в кімнаті комфортну прохолодну температуру. Обмежте перебування на яскравому світлі ввечері та зашторте вікна перед сном. Вимкніть електронні пристрої принаймні за 30 хвилин до сну. Нехай це будуть ваші маленькі ритуали.

Також перед сном не рекомендують багато їсти. Якщо ви відчуваєте голод увечері, приготуйте легку й корисну закуску. Проте уникайте поживних перекусів проти ночі. Так само варто обмежити вживання кофеїну та алкоголю ввечері та перед сном.

Видається — такі прості поради, але часом важко їх дотримуватись.

Варто додати, що пацієнти/ки з ревматичними недугами часто мають проблеми зі сном через хронічний біль. 

Результати шведського дослідження EIRA показали, що пацієнти/ки з раннім ревматоїдним артритом (РА) не мають серйозних проблем зі сном. Натомість люди, які страждають на недугу роками, мають порушення сну, пов‘язані з болем і зниженням функції. При цьому серйозність і кількість порушень зростає разом із тривалістю хвороби.

Інше дослідження показало, що проблеми зі сном через ревматоїдний артрит можуть мати до 42 % пацієнтів/ок. Переважно порушення пов’язані з болем, погіршенням настрою та активністю хвороби. А корейські вчені виявили, що в пацієнтів/ок із ревматоїдним артритом суб’єктивна якість сну знижується в міру зростання активності захворювання.

Харчуйтесь. І харчуйтесь раціонально.

В одному з матеріалів ми вже говорили, як їжа впливає на мікробіоту — видовий склад бактерій, які живуть у кишківнику людини. І з’ясовували роль мікробіоти в процесах запалення.

Рух — то є життя.

Намагайтесь щодня рухатися хоча б 30–60 хвилин. Пройдіться до/з роботи пішки, практикуйте йогу чи руханку зранку або перед сном. Пам‘ятайте, що саме завдяки руху живляться наші з вами суглоби. Підтримайте їх!

Не займайтесь самодіагностикою.

Пам’ятайте: для того, щоб стати лікарем/кою, потрібно мінімум 6 років навчання в університеті та ще 2 роки інтернатури. Для того, щоб стати фаховим/ою лікарем/кою — потрібно вчитись усе життя. Ставити собі діагноз після кількох годин пошуків на просторах Інтернету — не вельми хороша ідея.

Для такого стану існує навіть окремий термін — кіберхондрія. Термін увів у вжиток професор Колумбійського університету в Нью-Йорку Брайан Фаллон. Кіберхондрія — це розлад, що виражається в прагненні людини поставити собі діагноз на основі інформації з різноманітних медичних сайтів.

Украй рідко пацієнти/ки знаходять доказову й релевантну інформацію щодо своєї проблеми. Як правило, джерела, які є доступними на широкий загал, — можуть лише пригнітити чи заохотити людину вдатись до сумнівних методів “лікування”.

Не потрібно здавати ревмопроби “про всяк випадок”. Виключити чи підтвердити ревматологічне захворювання можна лише за результатами комплексного обстеження.

Що таке ревмопроби? Це набір певних лабораторних показників зі страшними назвами — АСЛ-О, СРБ ТА РФ. 

АСЛ-О — антитіла до стрептолізину О на наявність стрептококової інфекції. 

Кількість антитіл може зрости за різноманітних станів — при тонзиліті, каріозному враженні зубів, після перенесеної стрептококової інфекції та інших. Часто підвищення концентрації антитіл помилково пов’язують з гострою ревматичною лихоманкою (ГРЛ). Хоча, як ми вже писали раніше, це захворювання зараз зустрічається вкрай рідко.

СРБ — розшифровується як С-реактивний білок. Це неспецифічний маркер запалення. Тобто ви можете мати ковід, апендицит або будь-який інший запальний процес, на фоні якого цей показник підвищиться. 

РФ — ревматоїдний фактор. Частіше його виявляють при ревматоїдному артриті, але показник також не є 100 % хворобо-специфічним.

Слід зазначити, що діагноз у ревматології визначає кваліфікований/а спеціаліст/ка, відповідно до критеріїв того чи іншого стану, які ОБОВ’ЯЗКОВО включають клінічні прояви. Лише на підставі аналізів діагноз не виставляється.

Ба більше, показники “ревмопроб” можуть бути в нормі навіть за наявності ревматологічної хвороби. А це — витрата часу і відкладення ефективного лікування хвороби. Коли пацієнт/ка отримують “нормальні” ревмопроби, вони впевнені, що виключили ревматологічні проблеми і випадають із поля зору фахівця/чині.  

Тому бережіть себе та підходьте до всього свідомо.

Автор/ка:

Катерина Заічко

Більше за темою:

Нирки як потужний фільтр організму: чому так важливо про них піклуватись?

Автор/ка: Наталія Бушковська

Чи існують весняні «дефіцити» та як почуватися краще після зими?

Автор/ка: Наталія Бушковська

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

Автор/ка: Наталія Бушковська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: