Чому ревматизм — діагноз минулого, та до кого звертатися, коли болять суглоби

Опубліковано: 01.03.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Досить часто, коли мова заходить про ревматологію, все зводиться до “ревматизму” та “ревмопроб”. Про ревмопроби ми поговоримо іншим разом. А от що ж таке “ревматизм”?

Коли ангіни були частими, а антибіотики — менш доступними, стрептококова інфекція могла призводити до гострої ревматичної лихоманки (ГРЛ). І частіше на недугу хворіли діти шкільного віку. Серед ускладнень, які залишала по собі хвороба, — ураження суглобів та формування вади серця. Остання з часом переростала в хронічну ревматичну хворобу серця. Такі стани й об’єднували під парасольковим терміном ревматизм або ревматична гарячка — системне запалення сполучної тканини внаслідок інфекції. Тепер таке визначення майже не використовується.

Лікували і продовжують лікувати такий стан пеніциліном. Пацієнтам/кам призначають біциліно-профілактику раз на три тижні на різну тривалість у роках. Залежно від віку виникнення ГРЛ, наявності або відсутності враження серця (кардиту).

Часи змінюються, ангіни тепер добре лікуються. А випадки ГРЛ — рідкісне явище. Але більшість проблем із суглобами все одно списують на “ревматизм” і починають лікувати пеніциліном. Хоча хвороб, які призводять до ураження суглобів, набагато більше.

Важливе уточнення. Відповідно до рекомендацій європейської спілки ревматологів (EULAR) та американського коледжу ревматологів (ACR) лікарем, який має компетенцію лікувати захворювання суглобів є ревматолог. Тож саме до такого фахівця/чині вас мають направити, наприклад, у разі підозри на ревматоїдний артрит. І саме ревматолог/иня визначає, які обстеження, яким методом і в якому обсязі вам слід робити.

Як зрозуміти, що час іти до ревматолога/ині?

Біль у суглобах:

→ у вас болять суглоби в спокої, наприклад, вночі;
→ ви маєте біль, який покращується після фізичного навантаження;
→ ви регулярно відчуваєте ранкову скутість (бажання розрухатись) понад 20-30 хвилин;
→ ви помітили, що суглоби припухлі та/або гарячі на дотик.

Біль у спині (зазвичай проявляється в людей до 40 років):

→ біль, який триває понад 3 місяці;
→ больові відчуття мають різкий початок;
→ ви відчуваєте ранкову скутість у рухах;
→ фізичні вправи приносять полегшення.

Симптоми можуть супроводжуватись виразною загальною втомою. Людині стає важко робити буденні речі. Залежно від уражених суглобів, може порушуватись ходьба, стає важко підійматися сходами, згинатися й розгинатися, робити такі прості дії, як-от відкривати пляшку тощо.

Вище зазначені ознаки є характерними для раннього артриту, який тільки-но почав розвиватись. За такої ситуації важко встановити точний діагноз, проте специфічне лікування необхідно розпочати негайно. Це дасть змогу контролювати та модифікувати перебіг хвороби.

На жаль, буває так, коли діагноз уже “на обличчя”. У людини виникли характерні для хвороби деформації суглобів. Це значить, що ідеальний час початку терапії вже минув, і зміни, які відбулись, — невідворотні. Безумовно, лікування можна й потрібно починати, аби зупинити прогресування й запобігти погіршенню надалі. Саме тому так важливо вчасно потрапити до лікаря/ки.

Ми не рекомендуємо ліків, адже їх вибір залежатиме від діагнозу, активності хвороби та інших нюансів. І тільки ваш/а лікар/ка можуть призначити препарати з огляду на загальну картину. 

Замість висновку: за наявності у вас або близьких червоних прапорців одразу звертайтеся до сімейного/ї лікаря/ки, який/яка максимально швидко скерує вас до ревматолога/ині.

Ревматолог/иня, за свого боку, призначить специфічні обстеження та надасть рекомендації з лікування. Не зволікайте, не займайтесь самодіагностикою й тим паче самолікуванням.

Бережіть себе!

Автор/ка:

Катерина Заічко

Більше за темою:

Коли колір має значення. Розповідаємо, чому шмарклі бувають різними та на що звернути увагу

Автор/ка: Наталія Бушковська

Акне і гормони — чи завжди вони йдуть поруч?

Автор/ка: Діна Крилова

Застудилися? Ніяких «противірусних»! 6 фактів про ГРВІ

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: