Зупинка серця — міфи про першу допомогу, які можуть призвести до фатальних наслідків

Опубліковано: 04.04.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Усупереч розповсюдженому міфу, дефібрилятор не запускає серце. Навпаки — зупиняє його. Укол адреналіну в серце не завжди дієвий. Потужний удар по грудях ребра не зламає, але й не допоможе серцю битися.

Це спойлери, так. Проте не поспішайте закривати матеріал — попереду ще багато цікавого! Разом з інструкторською командою організації PULSE, яка навчає домедичної допомоги, ми створили цикл матеріалів про першу допомогу. Зокрема про міфи, які можуть нашкодити. Сьогодні розповідаємо про серцево-легеневу реанімацію.

Міф 1. Дії Вінсента Веги при порятунку Мії від зупинки серця в “Кримінальному чтиві” — правильні!

Правда:
Укол адреналіну в серце з фільму “Кримінальне чтиво” — вигадка кіно. Героїня фільму отримала передозування героїном. Такий стан не буде лікуватися уколами в серце. 95 % дій при першій допомозі у світовому кінематографі не відповідає дійсності.

Укол адреналіну може робити виключно лікар/ка при серйозних порушеннях кровообігу, анафілактичному шоку, сильних приступах астми та за інших критичних станів. У разі зупинки серця один із перших методів допомоги — непрямий масаж серця до приїзду швидкої.

Міф 2. Якщо людина не дихає, допомогти їй може тільки медик/иня із правильними препаратами.

Правда:
Постраждала особа без ознак дихання потребує серцево-легеневої реанімації. Передусім — це непрямий масаж серця та штучна вентиляція легень. І точно не препарати.

Без штучного дихання реанімація залишиться ефективною певний час (зазвичай достатній для приїзду швидкої в місті). Без непрямого масажу серця — реанімація неефективна. Будь-яка людина може здійснювати реанімацію, якщо вона навчена та має фізичні можливості для цього.

Міф 3. Дефібрилятор змушує серце битися.

Правда:
Дефібрилятор — критично важлива річ. Він не запускає серце, а навпаки — зупиняє його. Використання дефібрилятора дає змогу зупинити неефективні рухи (фібриляцію). Так серце має можливість запуститися заново з нормальним ритмом.

Більшість сучасних дефібриляторів розробляються з розрахунком бути використаними не професіоналами, а цивільними рятівниками/цями. Для цього в них є розумний софт, який буде надавати голосові команди рятівнику/ці, та система запобіжників, що не дозволяє без потреби вдарити струмом постраждалу особу.

Міф 4. Щоб запустити серце, треба сильно вдарити постраждалу особу в груди кулаком.

Правда:
Прекардіальний удар кулаком у груди, якому навчали дітей під час уроків ОБЖ, визнали неефективним понад 20 років тому. Дослідження показали, що це травматична та неефективна дія для переважної кількості випадків раптової зупинки серця.

Інші матеріали із циклу про першу допомогу шукайте в розділі “Травми, опіки, переломи: як діяти?”.

Автор/ка:

Інструкторська команда організації PULSE

Джерела

Resuscitation Journal

Більше за темою:

Обпеклись на сонці? Ніякої сметани! Розповідаємо, як допомогти безпечно

Автор/ка: Наталія Бушковська

6 міфів про першу допомогу при температурних та хімічних ураженнях

Автор/ка: Інструкторська команда організації PULSE

Вдих-видих. 3 міфи про домедичну допомогу при порушенні прохідності дихальних шляхів

Автор/ка: Інструкторська команда організації PULSE

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: