Вдих-видих. 3 міфи про домедичну допомогу при порушенні прохідності дихальних шляхів

Опубліковано: 23.03.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Шкода, що вираз “перехопило подих” на практиці не такий захопливий, як на словах. Ще й доволі небезпечний. Проте, навіть якщо з вами чи людиною поруч трапилося перекриття дихальних шляхів, не панікуйте й не стукайте постраждалу особу по спині. Спойлер: це не допоможе.

Сьогодні в рамках циклу матеріалів “Міфи про першу допомогу”, який ми робимо спільно з інструкторською командою організації PULSE, з’ясовуємо, чого точно не треба робити, щоб відновити людині дихання.

Міф 1. Якщо людина вдавилася, треба постукати її по спині.

Правда:
Якщо людина вдавилася і кашляє — не поспішайте плескати її по спині. Це може погіршити ситуацію. Достатньо заспокоїти постраждалу особу, допомогти йому/їй прийняти зручне положення та просити продовжувати кашляти.

Якщо людина вдавилася, та при цьому не може дихати й кашляти (таке перекриття дихальних шляхів називають повним) — час надавати допомогу, зокрема прийомом Геймліха. Завдання рятівника/ці в такому разі — змістити тіло, яке заблокувало дихальні шляхи, поки постраждала особа при свідомості.

Для цього є два прийоми — удари по спині, перед якими треба правильно розташувати постраждалу особу, та поштовх у діафрагму. Сучасну форму останнього прийому розробив Генрі Геймліх. Правильно виконувати ці прийоми навчають на курсах домедичної допомоги. Для відповідних тренувань навіть створили спеціальний манекен.

Міф 2. Щоб звільнити дихальні шляхи дитини, треба перевернути її догори ногами.

Правда:
Дітей, чиї дихальні шляхи перекриті, не потрібно підіймати догори ногами та трусити. Рекомендації схожі на першу допомогу дорослим, хоча прийоми Геймліха маленьким дітям виконуватимуться інакше, з урахуванням їхньої ваги та зросту.

Міф 3. Якщо людина знепритомніла від перекривання дихальних шляхів стороннім предметом, треба витягти його руками або пробити горло для забезпечення дихання.

Правда:
Якщо прийом Геймліха не дав бажаного результату й людина знепритомніла, необхідно викликати швидку й починати проводити реанімацію. Жодного пробивання горла в першій допомозі не передбачено.

А спроби витягти сторонній предмет можуть призвести до травмування постраждалої особи та його зміщення ще глибше. Такі маніпуляції мають робити профільні спеціалісти/ки з відповідним обладнанням.

Інші матеріали із циклу “Міфи про першу допомогу” шукайте в розділі “Травми, опіки, переломи: як діяти?”.

Автор/ка:

Інструкторська команда організації PULSE

Більше за темою:

Обпеклись на сонці? Ніякої сметани! Розповідаємо, як допомогти безпечно

Автор/ка: Наталія Бушковська

6 міфів про першу допомогу при температурних та хімічних ураженнях

Автор/ка: Інструкторська команда організації PULSE

Зупинка серця — міфи про першу допомогу, які можуть призвести до фатальних наслідків

Автор/ка: Інструкторська команда організації PULSE

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: