Бруцельоз — інфекція, яка чатує за містом, або чому слід ретельно вибирати молочні та м’ясні продукти

Опубліковано: 18.04.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Існують інфекції, про які більшості людей відомо настільки мало, що вони нехтують заходами профілактики. А діагностика таких хвороб стає вкрай складною. До таких станів слід віднести бруцельоз — інфекційне захворювання, яке спричиняють бактерії роду Brucella. Про нього актуально поговорити саме зараз, перед теплим сезоном, коли багато хто прагне відпочити на природі, зокрема за містом.

Як відбувається зараження на бруцельоз?

Найчастіше бруцельоз виявляють у пастухів/шок, ветеринарів/ок, фермерів/ок, адже типовим переносником інфекції є велика рогата худоба, вівці та свині. Утім, зрідка собаки та коти також можуть переносити збудника. І для них інфекція проходить безсимптомно.

Зараження відбувається переважно через забруднені харчові продукти, але також трапляється контактний шлях інфекції. Потрапивши в організм, бактерія прямує лімфатичними судинами до лімфовузлів. Кілька тижнів може тривати інкубаційний безсимптомний період, після чого виникають скарги загального характеру:

лихоманка та загальна втома;

біль у м’язах та збільшення лімфовузлів;

головний біль і порушення сну;

посилене потовиділення та інші.

Симптоми бруцельозу дуже неспецифічні — встановити діагноз без ретельно зібраного анамнезу вкрай важко. За появи перелічених симптомів важливо повідомляти лікарю/ці, якщо ви мали контакт із тваринами протягом останніх двох місяців.

Початок хвороби може бути гострим (лихоманка до 39°C, озноб) або повільним із коливаннями температури в межах 37–38 °C та періодичним посиленням скарг кожні кілька днів.

Якими можуть бути наслідки хвороби?

У жінок збудник Brucella може викликати ендометрит (запалення внутрішньої оболонки матки) та викидні у вагітних, а в чоловіків — орхіт та епідидиміт (запалення яєчок та придатків яєчка). Це загрожує репродуктивному здоров’ю в майбутньому. Тому виявляти бруцельоз треба якомога раніше. Лікування має відбуватися в умовах лікарні з використанням антибіотиків та інших препаратів, які допомагають уникнути наслідків хвороби або борються з ними.

Як уберегти себе та близьких від бруцельозу?

Профілактика хвороби полягає у відмові від вживання непастеризованого молока та молочних продуктів із невідомих джерел. Те ж стосується м’яса — купуйте такі продукти не на стихійному ринку. Не вживайте в їжу недостатньо термічно оброблене м’ясо.

Для перешкоджання поширенню інфекції насамперед проводиться вакцинація тварин, які є переносниками бруцельозу. Саме тому продукти тваринництва, які ви вживаєте, мають походити з господарств, де такі заходи точно організовані. Однак людям, які безпосередньо контактують із худобою (працівникам/цям ферм та господарств), також сезонно (раз на рік) проводять щеплення від інфекції вакциною для тварин, однак у меншому дозуванні. Зазвичай щеплення переноситься добре з очікуваними нетривалими реакціями (невисокою температурою, нездужанням, болем і почервонінням у місці нанесення вакцини).

Наразі у світі проводиться робота, щоб щепити максимально більше худоби, аби перервати ланцюжки інфікування.

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Більше за темою:

Коли колір має значення. Розповідаємо, чому шмарклі бувають різними та на що звернути увагу

Автор/ка: Наталія Бушковська

Акне і гормони — чи завжди вони йдуть поруч?

Автор/ка: Діна Крилова

Застудилися? Ніяких «противірусних»! 6 фактів про ГРВІ

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: