Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 02.06.2023

Не знаєте чи вакциновані, або дані про щеплення втрачені? Розповідаємо що робити

автор/ка

Якщо ви не пам’ятаєте від чого вакциновані — це не проблема, адже рекомендації приблизно однакові для усіх. Головне, варто запам’ятати — надлишково вакцинуватися неможливо, тому навіть якщо ви повторите раніше зроблене щеплення, то лиш підсилите свій захист від нього. 

Перелік щеплень, які варто мати чи повторити усім, такий:

  1. Дифтерія та правець. Раз на десять років, згідно з державним календарем щеплень, ви можете отримати вакцину у закладах, які працюють з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
  2. Кір, паротит та краснуха є актуальними передовсім для дітей та підлітків. Але якщо є залишкові дози вакцини, а ви не певні, що щеплені у дитинстві двічі — краще зробити укол.
  3. Вакцинація від гепатиту A та B є обов’язковою. Перший передається через забруднену воду та продукти, другий — через кров та біологічні рідини, і обидва шляхи є характерними для воєнного часу. Щеплення від цих інфекцій існують окремі і комбіновані, а схеми можуть бути скорочені, на випадок екстреної вакцинації.
  4. Якщо ви не хворіли та не щеплені від вітряної віспи, необхідно почати курс з двох доз саме зараз, адже це вкрай заразний вірус, який у дорослих часто має тяжкий перебіг.
  5. Менінгококова інфекція набуває більшого поширення під час складних часів. На жаль, в Україні зареєстрована вакцина лише від половини розповсюджених штамів, але принаймні від них варто захиститися. Якщо ж ви тимчасово живете закордоном, важливо зробити щеплення від іншої частини штамів.  
  6. Пневмокок — це бактерія, що найчастіше викликає ускладнення різних ГРВІ та COVID-19, в тому числі пневмонію, отити, бронхіти. Щеплення від нього хоч і достатньо дороге, але доступне в Україні та варте того, щоб його зробити.
  7. Навіть зараз треба пам’ятати про вчасну ревакцинацію від COVID-19. Якщо від другої дози чи третьої дози пройшло пів року або більше, то саме час зробити бустерне щеплення.

Що робити у випадку, якщо дані/записи про щеплення відсутні чи втрачені?

  1. Намагайтеся знайти дані про вакцинацію. Документом, який підтверджує вакцинацію, є форма 063, або аналогічні форми інших країн, якщо вакцинація проводилась там. Можливо, ця форма все ще зберігається в дитячій медичній картці, в архіві поліклініки. Також копія цього документу обовʼязково надається за місцем навчання — школа та заклади середньої та вищої освіти, до яких також можна звернутися за даними.
  2. Перелік документів, де мають бути зазначені проведені щеплення:  
    ▫️ «Історія розвитку дитини» (форма № 112/о); 
    ▫️ «Карта профілактичних щеплень» (форма № 063/о); 
    ▫️ «Медична карта амбулаторного хворого» (форма № 025/о);
    ▫️ Електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ);
    ▫️ Міжнародне свідоцтво про вакцинацію;
    ▫️ Довідка про проведені щеплення;

    Детальніше за покликанням: https://phc.org.ua/news/yak-otrimati-dani-pro-provedeni-scheplennya-rekomendacii-moz-dlya-bizhenciv-i-pereselenciv
  3. Якщо документи повністю втрачені та відновити їх неможливо, нагадуємо, що зайвих доз вакцин не буває. На жаль, лише за спогадами неможливо встановити точно, які саме щеплення проводились. Відсутність певних щеплень може коштувати життя.

    Тому, відсутність документації про проведені щеплення вимагає розпочати повторний (або первинний) курс вакцинації. В такому випадку варто звернутись до лікаря та скласти план щеплень.
  4. Якщо Ви народженні до 2002-го року, то вам у дитинстві точно не проводили вакцинацію проти гепатиту В. Це щеплення було внесено до Національного календаря щеплень у 2002-му році, тому навіть при повній вакцинації іншими вакцинами, ймовірно, це щеплення ви не отримали. Діти, народжені з 2002-го року мають отримувати цю вакцинацію в обовʼязковому порядку з першого дня життя.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: