опубліковано: 06.10.2023
A, C, W, X, Y — як захиститись від різних типів менінгококової інфекції
Збудником менінгококової інфекції є бактерія Neisseria meningitidis. Зазвичай вона “оселяється” в носі та носоглотці. З 10 дорослих людей 1 людина є носієм збудника, проте не має характерних симптомів. Інколи бактерія може спричинити менінгіт (запалення оболонки мозку) та інші серйозні наслідки, як-от сепсис.
6 з 13 відомих серогруп (типів) бактерії Neisseria meningitidis можуть викликати хворобу, зокрема типи A, B, C, W, X та Y.
Раніше ми вже розповідали про менінгіт групи В. Він спричиняє найбільше випадків в Європі. Наступні за частотою — типи C та W. А серогрупи B, C, та Y за даними Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC) спричиняють найбільше випадків менінгококової інфекції в США.
Хто в групі ризику захворювання на ці типи?
Тут немає суттєвих відмінностей від “уподобань” менінгококової інфекції типу В. Як пояснює педіатриня Тетяна Куликова — це діти до 5 років (особливо — до року), підлітки й молоді люди (пік — 16-23 роки).
Також високі ризики мають люди з:
→ Функціональною або анатомічною аспленією (селезінка відсутня та/або не функціонує належним чином).
→ Стійкими дефіцитами, наприклад деяких вітамінів та мікроелементів.
→ ВІЛ-інфекцією та іншими проблемами з імунітетом тощо.
Найчастіше менінгококова інфекція спричиняє менінгіт та сепсис.
Якщо казати про менінгіт, то поширені симптоми такі:
→ висока температура тіла;
→ скутість у шиї;
→ головний біль.
Нерідко додаються і такі прояви, як:
→ нудота й блювання;
→ надмірна чутливість до світла;
→ сплутаність свідомості.
Зовсім маленькі діти, особливо немовлята, можуть мати інші прояви. Наприклад, бути млявими, роздратованими, блювати, погано їсти та мати опукле м’яке місце на черепі (в побуті відоме як “тім’ячко”).
Що важливо знати про вакцину:
В Україні зареєстровані вакцини “Менактра” або “Німенрикс”, які захищають від типів менінгококу A, C, Y і W-135.
Вакцина “Менактра” схвалена для використання людям віком від 9 місяців до 55 років. Це безпечна та ефективна вакцина.
Як пояснює Тетяна Куликова, дітям від 9 до 23 місяців вводять 2 дози вакцини з інтервалом не менше 3 місяців. Людям у віці від 2 до 55 років рекомендована 1 доза одноразово.
Серед протипоказів:
→ у вас уже була алергічна реакція на попередню дозу вакцини “Менактра”;
→ якщо ви хворіли на синдром Гієна-Барре, ви маєте вищий ризик розвинути цю хворобу після щеплення. У такому випадку, рішення про вакцинацію повинно ухвалюватись індивідуально разом із вашим лікарем/кою, зважаючи на всі переваги та ризики.
Також Центр з контролю та профілактики захворювань США застерігає, що дітей віком до двох років, які мають діагностовану ВІЛ-інфекцію або функціональну/анатомічну аспленію (відсутність селезінки), не можна щеплювати цією вакциною.
Вакцину “Німенрикс” можна вводити дітям, починаючи з 6 тижнів.
“Якщо казати про вакцину “Німенрикс”, то немовлятам віком від 6 тижнів до 6 місяців рекомендовано дві дози з інтервалом у 2 місяці, а також ревакцинація в один рік. Дітям віком від 6 до 11 місяців вводять 1 дозу та ревакцинують в один рік, проте не раніше ніж через 2 місяці після першої дози. Дітям віком від одного року та дорослим слід вводити одну дозу”, — зазначає педіатриня.
Проте точну схему щеплення має визначати виключно ваш/а лікар/ка з урахуванням сімейної історії та індивідуальних особливостей.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: