Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 03.02.2023

Міфи про щеплення, які варто спростувати. Знову

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Євген Щербина

Уявіть собі — 2125 рік. На аеромобілі молода мама прямує на огляд до педіатра зі своїм новонародженим малюком. Лікар робить генетичні аналізи, щоб розробити для дитини індивідуальний раціон та стиль життя. Спеціаліст уточнює, чи була дитина народжена природно, чи за допомогою технологій. І нарешті призначає дату першого щеплення проти дифтерії та правця. На що отримує запитання від мами малюка: “Хіба щеплення не призводить до аутизму”?

Міфи про вакцинацію можна спростовувати нескінченно. Хто зна, можливо, вони будуть існувати навіть у найтехнологічнішому майбутньому. Але це не означає, що їх не варто спростовувати!

Почнемо з найбільш поширеного жахастика всіх часів і народів.

Міф: аутизм після щеплення.

Правда: вакцини не спричиняють аутизм.

Твердження про виникнення аутизму після вакцинації набрало розголосу після дослідження, яке опублікував авторитетний медичний журнал Lancet. Медіа та антивакцинаторський рух швидко поширили результати, які вказували на нібито зв’язок між вакциною проти кору та аутизмом. Це викликало схвилювання серед батьків та хвилю відмов від вакцинації. Як наслідок — спалахи кору.

Згодом виявилося, що автор скандальної статті мав фінансовий інтерес, а в дослідженні, власне, брали участь всього 12 дітей. Це свідчить про слабкий науковий дизайн і статистично недостовірні результати. Та було вже запізно — міф поширювався зі швидкістю світла. І знаходив нових “адвокатів”, навіть коли дослідження відкликали, а лікаря позбавили можливості вести медичну практику.

Насправді вакцини не спричиняють аутизм. Це довели чисельні масштабні дослідження. Якісні, на відміну від джерела фейку. Наприклад, 2015-го року в журналі JAMA опублікували велике дослідження, де вибірку становили 95 тисяч дітей. Результати підтвердили, що вакцини не викликають аутизм. Такі ж висновки має й данське дослідження із залученням півмільйона людей.

Довгий час в здатності викликати аутизм звинувачували ртуть, яка містилась у вакцинах. Проте цей аспект є докорінно невірним. У вакцині від кору, паротиту та краснухи (КПК) немає ртуті. Тіомерсал (похідне ртуті) тривалий час додавали лише в інактивовані вакцини як консервант. А КПК — це так звана “жива” вакцина.

Центр з контролю та профілактики захворювань США також підтвердив відсутність зв’язку між інгредієнтами вакцин та розладами аутистичного спектра в дослідженні 2013 року.

Міф: людям із хронічними хворобами не можна щепитись.

Правда: людям із хронічними хворобами не просто рекомендовано, а потрібно вакцинуватись.

На наших теренах є хибна та небезпечна думка, що для щеплення треба бути дуже здоровою людиною. І будь-яке хронічне захворювання — це протипоказання до вакцинації. Але насправді все навпаки. Саме люди, які мають хронічні захворювання, найбільш вразливі до вакцинокерованих інфекцій.

За настановами Американської асоціації серця, наприклад, дітям, які мають вроджені вади серця, важливо робити всі рутинні вакцини. Дорослим, які мають вади серця, також рекомендують робити щорічне щеплення проти грипу.

Центр громадського здоров’я зазначає, що людям із ВІЛ-позитивним статусом потрібно робити всі необхідні щеплення. Вакцинація людей, які живуть із ВІЛ, відрізняється в деяких моментах. Проте не так кардинально, як може здаватися.

Як пише Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC) більшість людей з імуносупресією (критично ослаблений імунітет) можуть вакцинуватись як інактивованими, так і живими вакцинами. Проте перед щепленням живими вакцинами варто проконсультуватися у лікаря/ки та здати певні аналізи за потреби. Важливо розуміти, що люди з імуносупресією особливо потребують додаткової вакцинації у порівнянні з людьми з нормальним імунітетом. 

Також вакцинація вкрай важлива для людей, які мають діабет першого чи другого типів. 

Звичайно, у вас можуть бути медичні стани, які мають повне або тимчасове протипоказання до щеплення. Наприклад, гостра алергічна реакція на попередню дозу вакцини.

Також серед протипоказів до деяких вакцин є неврологічні захворювання, які прогресують, як-от:

→ неконтрольована епілепсія;
→ інфантильні спазми;
→ прогресуюча енцефалопатія тощо.

Якщо ви маєте серйозні захворювання, потрібно проконсультуватися з лікарем/кою щодо безпечності щеплення саме у вашому окремому випадку. Легке вірусне захворювання або інші тимчасові стани не є протипоказом.

Імунолог, лікар-педіатр та розробник вакцин Пол Оффіт зазначає, що імунна реакція в дітей, які на момент щеплення мали легке або помірне захворювання (отит, діарею, шкірну інфекцію тощо), не відрізнялася від імунної відповіді в дітей без ознак захворювання на час щеплення. 

Звичайно, вибір вакцинувати хвору дитину чи ні — за батьками. Але ця інформація може бути корисною для ухвалення рішення. 

Міф: перед вакциною треба пройти ретельну перевірку.

Правда: сенсу в аналізах перед щепленням немає.

Вакцинація — це не політ у космос. Це одна з найбезпечніших медичних процедур. Якщо ви здорова людина і не маєте рідкісних медичних особливостей, які можуть вплинути на ефективність щеплення, то вам не потрібно робити якісь додаткові обстеження. І тим паче призначати їх собі самостійно.

А як же загальний аналіз крові? Його теж не потрібно здавати “про всяк випадок”. Як пояснює лікар-інфекціоніст Євген Щербина, багато батьків це робить для того, щоб побачити якісь приховані інфекції, які нібито можуть ускладнити поствакцинальні реакції.

“Проте більшість інфекцій, які підхоплюються дітьми, — вірусні. При цьому показники крові можуть не змінюватись протягом всього захворювання. Так, за 3-4 дні після початку хвороби може підвищитись ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів). Але на той час у дитини або вже будуть яскраві прояви хвороби, або нормалізація симптомів. Ніхто все одно не буде робити щеплення дитині з температурою вище 38 градусів”, — каже лікар.

Інфекціоніст додає, що дані загального аналізу крові можуть використовувати для визначення того, вірусну чи бактеріальну інфекцію має пацієнт/ка. Однак за легких бактеріальних інфекцій зміни в крові можна відстежити на 2-3 день хвороби. Хіба батьки поведуть на щеплення дитину з ознаками бактеріальної пневмонії? Навряд.

Також маю сказати дуже неочікувану річ — навіть висока температура не є абсолютним протипоказом для щеплення. Це цілком безпечно. Важкі інфекційні захворювання є пересторогою, бо лікарям і батькам може бути важко визначити, чому в дитини підвищується температура. Як реакція на щеплення чи внаслідок хвороби?”, — пояснює Євген Щербина. 

Ви лише додаєте зайвого стресу собі, дитині та наражаєте себе на ризик підхопити інфекцію. Так потім можуть з’явитись хибні твердження, що “щеплення не рятує”. Вакцинація дійсно не вилікує від хвороби, проте допоможе їй запобігти.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: