Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 14.07.2022

“Не тягни кота за вуса”, або що таке хвороба котячих подряпин

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Олена Луцька

Що можна подумати, якщо вже понад три тижні у вас тримається висока температура (38 °C та вище) й ніяк не минає? Та що завгодно! Від коронавірусу до онкології. Але іноді, щоб з’ясувати причину такого стану, варто згадати, а чи не дряпала вас нещодавно кицька?

Що таке хвороба котячих подряпин?

Хвороба котячих подряпин — це бактеріальна інфекція, яку можуть передати нам коти. На це можна захворіти, якщо кішка вас вкусила,подряпала або обслинила пошкоджену ділянку шкіри.

Орієнтовно через 3-14 днів після укусу чи подряпини ви можете побачити, що ранка трохи запалилась: набрякла, почервоніла або навіть загноїлась.

До цього можуть додатись такі симптоми:

підвищення температури;

головний біль;

відсутність апетиту;

сильна втома.


Трохи пізніше можна помітити, що лімфовузли біля ушкодженої ділянки запалюються —  стають набряклими, чутливими та болять.

Як пояснює інфекціоністка Олена Луцька, в деяких випадках хвороба котячих подряпин може призвести й до тяжких порушень.

Це можуть бути неврологічні або серцеві наслідки: менінгоенцефаліт, енцефалопатія, судоми або ендокардит. Таке може трапитись з людиною, яка має імунодефіцит”, — пояснює лікарка. 

Часто хворобу важко переносять і маленькі діти. До того ж, саме вони в зоні ризику через те, що часто бавляться з котами.

Лікарка додає, що якщо у вас понад три тижні тримається висока температура, і ви не можете зрозуміти причину, варто згадати, чи не дряпали вас останнім часом коти. Якщо це дійсно мало місце, обов’язково зверніться до лікаря та повідомте цю інформацію. 

Хворобу котячих подряпин спричиняє бактерія Bartonella henselae, нею інфіковано орієнтовно 40% котів.  При цьому тварини можуть виглядати абсолютно здоровими. Кошенята молодше 1 року частіше інфікуються цією бактерією. Тому вкрай важливо обережно себе поводити з котами, особливо вуличними. Коти інфікуються бактерією від бліх. Олена Луцька наголошує, що якщо вдома у вас є кошеня, дуже важливо застосовувати нашийники та засоби від бліх.

Якщо кішка все ж таки подряпала вас, рану треба ретельно промити чистою водою з милом. Будьте уважні до свого самопочуття, при перших ознаках хвороби — зверніться до лікаря.

Як лікується хвороба котячих подряпин?

Все залежить від того, в якій формі проходить хвороба. Часто вона минає самостійно і не потребує особливого лікування. За деякими даними, близько 14% пацієнтів/ок мають ускладнення. Наприклад, хвороба поширюється на нервову систему, страждає печінка, селезінка, очі. Тоді необхідна антибіотикотерапія. У будь-якому випадку, призначити необхідне лікування може лише ваш/а лікар/ка.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: