опубліковано: 06.10.2023
Коли симптоми дійсно лякають. Що треба знати мандрівникам про вірус японського енцефаліту
Про таку хворобу, як енцефаліт всі чули багато. Варто зазначити, що цей термін передусім позначає загальний стан — запалення головного мозку — яке може статись через різні причини.
Деяким енцефалітам можна зарадити за допомогою вакцинації. І в цьому матеріалі поговоримо якраз про таку хворобу — запалення мозку, викликане вірусом японського енцефаліту. Збудник здебільшого зустрічається в Азії та країнах західної частини Тихого океану.
Для більшості мандрівників ризик захворіти на японський енцефаліт — низький. Це залежить від багатьох факторів, як-от регіону, куди людина вирушає, тривалості перебування, сезону тощо. При цьому більшість людей, які інфікуються вірусом, не матимуть симптомів або матимуть лише легкі прояви.
Проте деяким людям (1 з 250) зараження загрожує розвитком запалення мозку — енцефалітом.
Хвороба проявляється такими симптомами:
→ головний біль;
→ підвищення температури;
→ дезорієнтація;
→ кома;
→ тремор;
→ конвульсії.
У дітей частими першими симптомами є блювання та біль у животі. Серед тих людей, у кого розвинулись серйозні симптоми, 1 з 4 випадків завершується смертю.
Ось деякі факти про це захворювання:
Японський енцефаліт переносять комарі. Як правило, це вид Culex tritaeniorhynchus.
Найуразливішими є сільські аграрні регіони. Тому дуже важливо, аби мандрівники, які вирушають у країни з підвищеним ризиком японського енцефаліту, користувались репелентами проти комарів. Також не варто забувати носити максимально закритий одяг і використовувати москітні сітки в приміщенні.
Як обрати ефективний репелент?
При виборі засобу звертайте увагу на такі складники:
→ DEET (ДЕТА — найпопулярніший компонент репелентів)
→ Picaridin (пікаридин, відомий також як KBR 3023 та ікаридин)
→ IR3535 (етилбутилацетиламінопропіонат)
→ ефірна олія лимонного евкаліпта (Oil of lemon eucalyptus, OLE)
→ Para-menthane-diol (PMD)
→ 2-undecanone (метилнонілкетон).
Дітям до 3-х років не варто використовувати засоби з олією лимонного евкаліпта (OLE) та PMD.
Як ще можна захиститись?
Проти цього захворювання існує вакцина. У 2013 році в США ця вакцина була схвалена для щеплення людей віком від 2-х місяців. В Україні такого щеплення не роблять. Проте можна вакцинуватися в іншій країні, особливо туристам/кам, які їдуть у зону підвищеного ризику на тривалий термін.
І щодо лікування. Як і у випадку багатьох вірусних захворювань — специфічного лікування не існує. Відпочинок, багато рідини, призначена терапія для полегшення симптомів та нагляд фахівця/чині.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: