Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 12.01.2024

Біль і страх замість задоволення: що таке вагінізм та яке є лікування?

автор/ка

Оксана Негрич

Вагінізм — це мимовільне скорочення м’язів навколо входу в піхву при спробі статевого контакту або введенні тампона чи будь-якого іншого предмета в піхву, що ускладнює або унеможливлює статевий акт та приносить значний психологічний дискомфорт.

Які можливі симптоми вагінізму?

→ важко чи неможливо ввести тампон у піхву;

→ опір вагінальному проникненню під час статевого акту чи огляду;

→ пекучий біль під час статевого акту, при спробі введення тампона, гінекологічного дзеркала чи іншого предмета в піхву.

Іноді м‘язи самовільно скорочуються лише при думці про статевий акт або гінекологічний огляд. Вагінізм не обов’язково впливає на процес збудження та можливість отримувати задоволення під час інших типів сексуальних контактів (наприклад, мастурбації чи орального сексу).

Чому це може статись?

Серед можливих причин:
→ страх, що піхва занадто малого діаметра;
→ негативний сексуальний досвід (особливо перший);
→ травматичний сексуальний досвід без згоди;
→ неприємний та болісний медичний огляд у минулому;
→ стереотипне сприйняття сексу як явища негативного або соромного;
→ медичні стани, що зумовлюють біль при проникненні й уже як наслідок — мимовільне скорочення мʼязів (запальні захворювання, інфекції, що передаються статевим шляхом, новоутворення тощо).

Чи існують специфічні методи діагностики?

Окремих тестів, окрім вивчення специфічних скарг та гінекологічного огляду, не існує. При огляді лікар/ка визначає напруженість м‘язів, неможливість та/або важкість входження в піхву.

Страх проникнення та/або біль під час сексу — чи завжди це говорить про вагінізм?

Ні. При вагінізмі ключовим симптомом є сильне мимовільне скорочення м’язів. А причин болю, крім м’язового компонента, є багато, тому вартує спочатку звернутися до гінеколога для встановлення причини.

Вагінізм — це стан, який суттєво погіршує якість життя і не дає змоги повноцінно насолоджуватися сексом. Проте хороша новина в тому, що є ефективні методи лікування. Тож не потрібно соромитися звернутися до лікаря. Це абсолютно нормально вирішувати проблему болю під час сексу — так само як, наприклад, біль у животі чи головний біль.

Які існують методи лікування?

Зазвичай ідеться про комбіноване лікування із залученням кількох спеціалістів (гінеколога, психотерапевта, уролога, фізичного терапевта та інших). Щоб отримати перші позитивні результати, може знадобитись кілька тижнів або й місяців виконання рекомендацій. Вибір методу залежить від причини та ступеня вираженості симптомів, тому кінцеві рекомендації визначаються виключно спільно з вашим лікарем/кою та індивідуально.

Серед можливих методів:

→ лікування виявлених захворювань, що потенційно можуть бути причиною болю (інфекції, сухість тощо);
→ знеболювальні засоби;
→ психотерапія, техніки релаксації;
→ спеціальні вправи для релаксації м‘язів тазового дна;
→ фізіотерапевтичні методи;
→ вагінальні тренажери (предмети у формі тампона різного розміру, які допомагають поступово звикнути до відчуття проникнення);
→ в окремих випадках може застосовуватись ботулотоксин для тимчасового блокування активності м‘язів піхви.

Важливо памʼятати, що при ігноруванні симптомів стан жінки має тенденцію із часом погіршуватися. Це не соромні питання, а ваше здоров’я. Тому не зволікайте і вчасно звертайтесь до лікаря!

Чи можна запобігти появі вагінізму?

Тут варто наголосити, що якісна секс-освіта є вкрай важливою ще з дитячого віку. Від розуміння будови статевих органів до знання правил безпечних статевих стосунків і сексу виключно за бажанням та згодою обох партнерів.

Дослідження свого тіла допомагає розуміти себе та свої бажання, покращує насолоду від сексу. А регулярні профілактичні огляди та вчасна діагностика й лікування інфекцій допомагають запобігти ускладненням і можливим сексуальним дисфункціям.

Пам’ятайте: безпечний секс (із застосуванням презервативів та, за потреби, інших методів контрацепції) допомагає уникнути інфекцій, що передаються статевим шляхом і їхніх наслідків. А також забезпечує захист від незапланованої вагітності, що зменшує психологічну напругу та хвилювання під час сексу.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: