З простої застуди у пневмонію. Що таке гемофільна інфекція та як захиститись?

Опубліковано: 16.12.2022

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Існує міф — якщо не лікувати, то хвороба, яка починалася з нежитю чи температури, “опуститься” нижче та спричинить запалення легень. І чого лишень не вигадує народна медицина, аби цьому запобігти — переважно беззмістовного, а часом навіть небезпечного.

Насправді бактеріальні пневмонії в людей із ГРВІ або після значних стресів для організму (переохолодження, наднавантаження тощо) мають конкретних винуватців. І це, відповідно, бактерії. Часто вони перебувають навколо чи всередині нас у незначній кількості. Та в разі зниження опорної функції імунітету бактерії можуть спричинити гнійне захворювання. Другим за поширеністю збудником таких процесів (після пневмококу) є гемофільна паличка, яка спричиняє гемофільну інфекцію (Hib-інфекцію).

Гемофільна інфекція може бути як самостійним захворюванням, так і розвинутися на фоні інших бактеріальних чи вірусних хвороб. Спершу бактерія вражає переважно дихальні шляхи. Також гемофільна паличка може викликати запалення легень, середній отит, менінгіт, а ще — спричиняти ускладнення, як-от перикардит, синусит та інші.

Довжелезні черги до педіатрів/инь, особливо в осінньо-зимовий період, часто спричинені саме гемофільною паличкою. Застуди проходять досить легко, а от із бактеріальними ускладненнями доводиться боротися.

Як щодо лікування?

Процес лікування гемофільної інфекції (Hib-інфекції) у наш час ускладнюється тим, що внаслідок масового нераціонального використання антибіотиків збудник стає все більш стійким до основних груп препаратів. Це означає, що звичайний отит може стати смертельно небезпечним захворюванням, як було сотню років тому. Хворіють найчастіше діти у віці від 6 місяців до 4 років, хоча й дорослі можуть натерпітися від цього збудника.

Як захиститись?

Єдиним надійним засобом захисту є щеплення. За Національним календарем дитину вакцинують безкоштовно у 2, 4 та 12 місяців моновакциною або комбінованими, що містять Hib-компонент. Дорослі люди можуть щепитися окремо за власні кошти.

Масова вакцинація від гемофільної інфекції сучасними кон’югованими препаратами показує різке зменшення випадків бактеріальних процесів у дітей та дорослих. Це призводить не лише до покращення якості життя населення, а й запобігає зайвому використанню антибіотиків для лікування. З огляду на глобальну загрозу від стійких до антибактеріальної терапії збудників, це є найголовнішим для людства ефектом вакцинації від Hib-інфекції. Але й на персональному рівні таке щеплення є надважливим, аби уникнути необхідності регулярно приймати антибіотики зі всіма їхніми побічними діями.

Пам’ятайте про щеплення, консультуйтеся з сімейними лікарями/ками та лишайтеся здоровими!

Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Більше за темою:

Хвороба спекотних країн та брудної води — що важливо знати про гепатит Е

Автор/ка: Наталія Бушковська

Що важливо знати про менінгококову інфекцію типу В

Автор/ка: Наталія Бушковська

Екзотична жовтяниця, яка може коштувати життя: головне про жовту лихоманку та захист від неї

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: