Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 07.09.2022

Біль під час місячних: відповідаємо на найбільш поширені питання про ендометріоз

автор/ка

Дарина Даниленко

Біль під час менструацій — цілком поширене явище. Зазвичай невеличкі спазми в нижній частині живота супроводжують жінку в перші кілька днів циклу й не сильно впливають на лайфстайл. У підлітків менструація може також викликати болісні відчуття, які з часом стають більш контрольованими. 

Натомість, у деяких жінок біль під час місячних є дуже сильним. Це змушує їх лишатися вдома й випадати з життя на кілька днів. Така ситуація не є нормальною і бажано про це якомога швидше поговорити зі своїм/єю гінекологом/инею. 

Розповідаємо, на що чекати під час візиту до лікаря, й поговоримо про ендометріоз — найчастішу причину сильного болю під час менструації. 

З болем під час місячних — зрозуміло. А чи є інші симптоми, які мають мене насторожити у цій ситуації? 

Так, зверніть увагу ще на такі симптоми. Всі вони точно варті того, щоб обговорити їх на прийомі у гінеколога: 

  • → ви відчуваєте біль під час сексу;
  • → ваші менструації стають більш болісними;
  • → кров у сечі;
  • → кров у калі, біль під час випорожнення; 
  • → ви не можете завагітніти після 1 року спроб (мається на увазі активне статеве життя з партнером без засобів контрацепції). 

Якою може бути причина болю? Що таке ендометріоз? 

Це може бути пов’язано з кількома захворюваннями. Найпоширеніше з яких — ендометріоз.

Матка встелена особливою тканиною — ендометрієм. Ендометріоз — це хвороба, коли тканина, подібна до ендометрію, розростається в інших місцях вашого тіла. Наприклад, на яєчниках, фаллопієвих трубах, на кишківнику чи сечовому міхурі, навколо матки тощо.  

Ці новоутворення залишаються в тілі. І, як і клітини слизової оболонки матки, вони реагують на гормони з яєчників. А отже в них так само відбуваються зміни, які проявляються як менструації. ​​Це, в свою чергу, може спричинити запалення, набряк і біль. 

Нарости можуть збільшуватися та спричиняти такі проблеми: 

  • → блокування маткових труб; 
  • → кров, що потрапила в яєчники, може утворювати кісти; 
  • → через запалення може утворюватися рубцева тканина та спайки. Вони можуть викликати тазовий біль й ускладнення при вагітності. 
  • → також можуть виникати проблеми з кишківником і сечовим міхуром.

Як мені можуть поставити такий діагноз? 

Єдиний спосіб бути на 100% впевненими в цьому діагнозі — пройти процедуру під назвою лапароскопія. 

Під час цієї процедури лікар має змогу оглянути органи малого тазу за допомогою спеціальної лінзи й визначити, де знаходиться ендометріоз. 

Інші тести, які можуть бути призначені перед лапароскопією: аналізи крові, вагінальний посів на наявність інфекції, а також візуалізації — УЗД або МРТ, щоб переконатися, що не відбувається інших процесів.

Зверніть увагу, що на поточний момент жоден з цих аналізів (аналіз крові, рентген, УЗД та МРТ) не використовуються саме для діагностики ендометріозу.

Чи можна вилікувати ендометріоз? 

На жаль, не існує лікування, яке б дозволило позбутися ендометріозу повністю. Проте є досить великий перелік методів, які можуть суттєво покращити життя з цим захворюванням. 

Зазвичай лікар зможе підібрати для вас гормональну терапію, яка допоможе контролювати хворобу. Якщо ви не плануєте вагітніти найближчим часом, це буде першим кроком в лікуванні.

У деяких випадках може знадобитися хірургічне втручання. Зазвичай операцію рекомендують при серйозних симптомах, коли гормони не приносять полегшення, або якщо у вас виникають проблеми з фертильністю. Під час операції хірург може виявити будь-яку ділянку ендометріозу та видалити ендометріозні плями. 

Для зняття болю використовують знеболювальні, як-от ібупрофен. Якщо біль дуже інтенсивний — лікар може підібрати додаткові знеболювальні, наприклад, опіоїди. 

Чи зможу я завагітніти, якщо у мене ендометріоз? 

Так. Багато жінок з ендометріозом вагітніють і народжують здорових дітей. 

Проте варто зазначити, що з ендометріозом завагітніти може бути важче. Від 30 до 50% жінок з безпліддям мають ендометріоз. 

Ви можете обговорити тактику щодо вагітності зі своїм лікарем. Зазвичай для оцінки стану можна використати лапароскопію. Таким способом можна з’ясувати, в яких ділянках розташовані новоутворення, і наскільки глибоко вони знаходяться. Ця інформація допоможе визначитити стадію захворювання й спланувати наступні дії. 

При мінімальному ендометріозі видалення новоутворень може збільшити ваші шанси завагітніти природним шляхом. У більш складних випадках хірургія також може відновити нормальну функціональність органів. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: