Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 31.03.2025

Для жінок у війську: як подбати про комфорт і гігієну під час менструацій

Менструальний цикл — це чітко скоординований циклічний процес в організмі жінки, який відбувається під дією гормонів. Проте реалії сьогодення, як-от постійний стрес, порушення сну, служба у війську, мають прямий вплив на здоров’я жінки, зокрема й на менструальний цикл. Спільно з гінекологинею Аліною Михайловою з’ясовуємо особливості менструацій у нормі та за екстремальних умов, як уникнути інфекцій та подразнень, коли немає можливості підтримувати звичну гігієну через службу та інші питання, що стосуються здоров’я військовослужбовиць.

Матеріал підготовлено в рамках співпраці з Фундацією ЗМІН.

Основні параметри, які визначають, чи нормальний у вас менструальний цикл, — це тривалість, частота, регулярність та обсяг виділень.

Нормальною вважають частоту 24-38 днів. Дні циклу рахують із першого дня менструальних виділень і до наступного першого дня. Іноді цикл може затримуватись, іноді початися раніше — на це впливає багато факторів (як-от, стрес, інтенсивний спорт, дієта, переїзд тощо). Тому в нормі цикл може варіюватися (до 9 днів між найдовшим та найкоротшим). Тобто регулярність циклу може бути — 28, 32, 36, 28, 29 тощо. Не обов’язково місячні повинні йти день у день!

Нормальна тривалість місячних — до 8 днів. 

Немає єдиної думки щодо нижньої межі норми для тривалості менструації, тобто і 1-2 дні — це нормально. Проте якщо місячні були завжди нормальні, а потім раптом стали зовсім нерясними, і це постійно повторюється, то це дзвіночок, щоб звернутись до лікаря/ки.

Рясні чи нерясні: як зрозуміти, який обсяг нормальний? Це суб’єктивний показник, бо кожна жінка може дуже відносно порахувати, скільки крові вона втратила протягом менструації. В цілому, нормальним вважають обсяг 80 мл.

Як порахувати обʼєм крововтрати?

Приблизно: 1 повністю заповнена прокладка нічна — це 10 мл, звичайна — це 8 мл. 1 повністю заповнений легкий тампон — 3 мл, середній — 4 мл, важкий — 8 мл, надважкий — 12 мл. З менструальними чашами рахувати простіше, бо там відмічена місткість чаш. Не повинно бути згустків розміром понад 2 см, а прокладка чи тампон не мають наповнюватися повністю менше, ніж за 2 години.

Що варто знати про фази циклу?

Коли починаються місячні, це перша фаза циклу. У середині циклу відбувається овуляція, після чого починається друга фаза. У різні фази циклу можуть змінюватися фізична витривалість та емоційна стабільність. Наприклад, у першій фазі жінки, за відчуттями, більш витривалі, мають більше енергії, емоційно піднесені. У другій фазі навпаки — може з’явитися набряклість, відчуття втоми, дратівливість.

Ці зміни обумовлені дією гормонів у різні фази циклу при регулярній менструації.

У військових умовах фізичні навантаження є невіддільною частиною, і часто немає можливості їх зменшити. Тому жінкам у війську важливо розуміти, як змінюється витривалість, і, за можливості, регулювати навантаження, відповідно до власних відчуттів.

Існує думка, що під час менструації не можна виконувати фізичні навантаження. Однак це не так: фізична активність не шкодить жіночому здоров’ю. Навпаки — може бути корисною при болісних менструаціях, оскільки зменшує інтенсивність болю. Проте важливо орієнтуватися на власні відчуття та, за можливості, зменшити фізичну активність.

З огляду на додатковий дискомфорт від менструації у військових умовах, її можна відтермінувати або зробити менш інтенсивною. Для цього існують певні гормональні методи, проте підбирати та призначати їх треба виключно з лікарем. Серед таких способів:

комбіновані оральні контрацептиви (КОК). Якщо приймати КОКи без перерви (пропускаючи таблетки плацебо), можна відтермінувати менструацію. Наприклад, приймати 63 або 72 активні пігулки підряд (залежно від препарату), і кількість менструацій буде 3-4 рази на рік. 

На такій схемі приймання можуть бути «проривні» кровʼяні виділення, проте вони, зазвичай, самостійно зупиняються.  

прогестеронові контрацептиви. Можна використовувати. якщо є протипокази до КОКів. Їх приймання не припинить менструації: місячні можуть бути нерегулярними або частими. Проте прогестини зменшують біль.

внутрішньоматкова гормональна спіраль (система «Мірена», діюча речовина — левоноргестрел). Зменшує кількість менструацій та біль під час. Також повністю не припиняє менструацію, виділення можуть бути нерегулярними.

У деяких людей на фоні використання гормональної спіралі місячні можуть бути відсутні взагалі.

інʼєкції прогестерону — їх використовують рідко через можливі поширені побічні ефекти, як-от вплив на щільність кісток, зміни настрою, набряклість та набір ваги.

Якщо ви хочете мати менструації рідше з огляду на службу у війську, обов’язково звертайтесь до лікаря/ки для підбору препарату, який підійде саме вам.

Менструальна гігієна у військових умовах може бути ускладненою через обмежений доступ до води, душу та санітарних засобів. Ось основні моменти, які варто враховувати:  

Вибір засобів гігієни 

Одноразові засоби:
→ прокладки — зручні, є багато різних варіантів та розмірів, але потребують частого змінювання та чистих рук;
→ тампони — компактні, є різних розмірів, залежно від обʼєму менструальної крові, проте потребують чистих рук для введення та частої заміни. Не можна їх носити понад 4-6 годин через ризик розвитку синдрому токсичного шоку.

Багаторазові засоби:
→ менструальна чаша — можна носити до 12 годин, проте потрібен доступ до води для миття чаші та рук. 

Достатньо зручний засіб через те, що можна довго з нею ходити. Є різні форми та розміри, тому можна підібрати таку, з якою буде комфортно. Якщо такий засіб підходить, то бажано мати їх кілька, щоб швидко замінити, й зберігати в спеціальних контейнерах для стерилізації. У цих контейнерах чаші можна стерилізувати окропом або у мікрохвильовці.

→ менструальні труси — добре працюють як додатковий захист, можуть використовуватися і як основний, проте потребують прання та висушування.

→ багаторазові прокладки — альтернатива одноразовим, але теж важливо мати можливість їх попрати та висушити.  

Рекомендуємо мати багато різних варіантів для менструальної гігієни та використовувати те, що зручно в певній ситуації.

Що використовувати для щоденної гігієни?

Підмиватися краще тільки водою — це допоможе уникнути додаткового подразнення та алергічних реакцій на мийний засіб. Після туалету використовуйте мʼякий папір без ароматизаторів, а після акту дефекації краще теж підмиватися водою. Щоденні прокладки використовувати НЕ ВАРТО — вони можуть спричиняти подразнення та порушення мікрофлори. Найліпший час їх застосовувати — в останні дні менструації. Якщо ж ви звикли до них через рясні щоденні виділення, то краще їх міняти кожні 3-4 години. Однак краще розібратися з лікарем, чи є для вас нормальною така велика кількість щоденних виділень. Якщо з цим все гаразд, то краще від них відмовитися взагалі.

Як дотримуватися належної гігієни за відсутності води? 

Використовуйте вологі серветки без спирту та запахів для інтимної гігієни або дитячі водянисті серветки. Перед зміною засобів гігієни обов’язково обробляйте руки антисептиком. Якщо є можливість — носіть із собою пляшку з водою для мінімального очищення. Також є спеціальні портативні біде, які зручно використовувати для підмивання.

Зберігання та утилізація засобів

Якщо немає можливості викинути тампони та прокладки одразу, можна використовувати герметичний мішечок або пакет. Менструальну чашу варто зберігати в спеціальному мішечку або контейнері для стерилізації.

Що робити, якщо засобів гігієни немає? 

Якщо під рукою немає прокладок або тампонів можна використати:
→ чисту тканину (бавовну, марлю тощо), складену в кілька шарів;
→ багаторазові менструальні труси або прокладки, якщо вони є;
→ якщо є можливість, просушувати тканинні засоби гігієни на сонці.  

Чого не варто робити?

Уникайте використання синтетичних матеріалів або щільної поліетиленової плівки — це може викликати подразнення. Також не варто використовувати будь-які сторонні предмети як тампони, адже це може спричинити серйозне запалення й подальші проблеми зі здоров’ям.

У другій частині матеріалу від гінекологині з’ясовуємо, що військовослужбовицям робити в екстрених ситуаціях, наприклад, при довготривалих менструаціях, бактеріальному вагінозі, молочниці, порушенні циклу та інших. Читайте на сайті.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: