Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 26.04.2023

10 питань до гінекологині про комбіновані оральні контрацептиви

автор/ка

Оксана Негрич

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) — це препарати, які містять два гормони. А саме: естроген та прогестин (звідси й термін “комбіновані”), які приймаються у формі пігулок.

Головний механізм дії препарату — це пригнічення овуляції. Однак КОКи також змінюють структуру ендометрію (слизової оболонки шийки матки) та склад слизу шийки матки, роблячи його менш проникним для сперматозоїдів.

За статистикою в США станом на 2017 рік до 20  % жінок використовують КОКи. Частота залежить від віку, соціально-економічних особливостей і сімейного статусу жінки.

Наскільки КОКи ефективні та які вони мають переваги?

Комбіновані оральні контрацептиви — це надійний метод контрацепції з ефективністю понад 99 %, якщо використовувати препарат чітко та правильно. Це суттєва перевага. До того ж це дуже простий і зрозумілий метод — варто просто щодня приймати пігулку. А здатність завагітніти швидко відновлюються після завершення приймання препаратів.

Які бувають КОКи?

Є велика кількість КОКів, які відрізняються діючими речовинами та дозуванням. Обирати препарат самостійно, за порадами подруг чи рекомендаціями з Інтернету категорично не можна. Організм кожної жінки індивідуальний — і врахувати всі особливості може тільки лікар/ка на очній консультації.

Скільки можна приймати КОК безперервно?

КОК можна приймати впродовж усього репродуктивного періоду життя жінки. Стільки, скільки є потреба в контрацепції, тобто до менопаузи. Звісно, за умови, що в процесі приймання не виникають небажані реакції та/або протипокази. Щоби пересвідчитися, що протипоказів та застережень немає, плануйте щорічний контрольний візит до гінеколога/ині. Перерви в прийманні КОКів потрібні тільки за умови, коли жінка планує завагітніти. За інших ситуацій немає потреби переривати приймання препаратів.

Чи можуть КОКи викликати онкологічні захворювання?

Комбіновані оральні контрацептиви не підвищують загальний ризик раку. Навпаки, приймання КОКів пов’язують із підвищенням захисту від раку яєчників, ендометрію та раку прямої кишки. Дані щодо ризику розвитку раку молочної залози суперечливі. Кілька досліджень показали незначне підвищення ризику за час приймання гормональної контрацепції. Утім, за п’ять років після завершення приймання ці ризики зникають.

Чи спричиняють КОКи посилений ріст волосся на тілі та обличчі?

Аж ніяк. Навпаки, приймання КОКів зменшує оволосіння, адже за цей процес відповідають саме “чоловічі” гормони.

Я зможу завагітніти, якщо припиню використовувати комбіновані оральні контрацептиви?

Приймання гормональної контрацепції ніяк не впливає на здатність завагітніти в майбутньому. Після завершення приймання овуляція в переважної більшості жінок відновлюється впродовж місяця. І можна одразу планувати вагітність. Твердження, що на фоні відміни КОКів “покращується” здатність завагітніти — це міф. Тому КОКи використовують тільки жінки, які на даному етапі життя не планують вагітність.

Кажуть, КОКи можуть лікувати проблеми зі шкірою — чи дійсно це так?

Деякі захворювання шкіри, зокрема акне, іноді пов’язані з підвищенням рівня чоловічих статевих гормонів. У таких випадках вживання КОКів, які містять жіночі статеві гормони, допомагає покращити стан шкіри. Але це є додатковим компонентом та не замінює лікування, яке має призначити виключно профільний/а спеціаліст/ка — дерматолога/иня.

А чи допомагають КОКи в лікуванні інших захворювань — наприклад, проблем із менструальним циклом?

Першочергова функція КОКів — це запобігання вагітності. Проте крім контрацепції, ці препарати мають додаткові ефекти: зменшують менструальний біль та інтенсивність менструальних кровотеч, позитивно впливають на стан шкіри та волосся. Саме тому вони можуть використовуватися для зменшення симптомів деяких захворювань, як-от синдрому полікістозних яєчників, гірсутизму (надмірного оволосіння), ендометріозу, передменструального синдрому.

Важливо розуміти, що КОК нічого не лікують, а просто полегшують стан. Сподіватися, що після довготривалого курсу вам вдасться позбутися всіх проблем, не варто. Адже після завершення приймання КОКів проблема зазвичай повертається. Це не означає, що не потрібно їх застосовувати — багато захворювань неможливо вилікувати повністю. За такими станами потрібно просто спостерігати та регулювати прояви. Для цього КОКи часто дуже підходять, особливо якщо жінка потребує контрацепції.

Я пропустила приймання однієї або кількох пігулок — що робити?

На випадок таких ситуацій є чітко прописані інструкції, адже алгоритм дій залежить від кількості та часу пропущених пігулок. Загальне правило при пропуску 1 пігулки — прийняти її якомога швидше. Затримка до 24 годин не вплине на контрацептивний ефект.

Що слід спитати в лікаря/ки, коли мені призначають КОКи?

Спитати все, що турбує саме вас. Щоби потім не читати страшні історії в коментарях. Головне та найбільш болюче питання пацієнток зазвичай стосується набору ваги. Але сучасні контрацептиви не впливають на вагу.

І пам’ятайте: для призначення комбінованих оральних контрацептивів завжди потрібна детальна консультація. Зазвичай лікар/ка розказує всю необхідну інформацію, а ще виміряє артеріальний тиск (це обов’язкова умова перед призначенням пігулок, адже високий тиск — протипоказ). За результатами розмови лікар/ка можуть рекомендувати додаткові обстеження, які мають місце саме у вашій окремій ситуації.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: