Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 14.08.2023

Моя дитина має ревматологічне захворювання. Чи можна і чи потрібно вакцинувати її від різних хвороб?

автор/ка

Марія Павленко

Ревматологічні захворювання — це не тільки про здоров’я дорослих. Ювенільний ідіопатичний артрит, ювенільний червоний вовчак, періодичні лихоманки, васкуліти, автозапальні захворювання та інші — дитяча ревматологія об’єднує досить велику кількість захворювань. На жаль, більшість із них є хронічними станами. І чималу кількість хвороб неможливо повністю вилікувати.

У більшості випадків ревматологічні захворювання (РЗ) є аутоімунними. Це означає, що імунна система дитини, внаслідок певної помилки, починає атакувати клітини та тканини власного організму. Щоб діти з РЗ почували себе добре та досягали стану неактивного захворювання (ремісії), часто необхідними є ліки, які пригнічують роботу імунної системи. Прогресування хвороби зменшується, але водночас можуть виникати небажані побічні ефекти.

Імунітет дітей і ревматологічні хвороби

Часті візити до лікарів, приймання препаратів, які послаблюють імунну систему — все це підвищує ризики для дітей із РЗ “підхопити” інфекційне захворювання. Також відомо, що ревматологічні пацієнти зазвичай набагато важче переносять інфекції і мають вищі ризики виникнення ускладнень.

На жаль, ми не можемо захистити дітей із РЗ від усіх хвороботворних вірусів та бактерій. Проте існує перелік інфекцій, з якими ми вже навчились боротися, а головне — запобігати їх виникненню та розвитку важких форм.

Цю можливість ми отримали завдяки винаходу вакцинації. Інфекції, які можна профілактувати за допомогою щеплення, називаються вакцинокерованими. От про них і про вакцинацію дітей із РЗ і поговоримо більш детально спільно з ревматологинею та дитячею кардіологинею Марією Павленко.
Спойлер: дітей із РЗ можна і потрібно вакцинувати!

Вакцинація дітей із РЗ. Які є особливості?

Навколо вакцинації існує багато міфів. І сфера ревматології — не виняток. Більшість ревматологічних захворювань виникає через помилку в роботі однієї з ланок імунної системи. Проте важливо розуміти, що ця система є надзвичайно великою, багатогранною та складною. Якщо виникла “проблема” в одній частині імунної системи, це не означає, що вона вся буде працювати неправильно. 

Щоб відповісти на запитання, чи можна і, головне, чи безпечно дітям із РЗ проводити вакцинацію, найкращі в світі ревматологи та фахівці з суміжних дисциплін невпинно працювали та проводили дуже багато різних досліджень. 

2022-го року були опубліковані оновлені рекомендації щодо вакцинації дітей з аутоімунними та автозапальними ревматологічними захворюваннями. Над цим дослідженням працювали понад 20 вчених із різних країн, які проаналізували безліч статей та робіт щодо щеплень за останні 10 років. 

То який висновок? Чи можна вакцинувати дітей із ревматологічними захворюваннями (РЗ)?

Безумовно, так! Проте існують деякі особливості. Тому, перед вакцинацією своєї дитини обов’язково проконсультуйтесь із вашим дитячим ревматологом/инею.

Почнемо з загальних порад.

Планові щеплення рекомендують проводити в неактивну фазу захворювання.

Тобто, коли дитина умовно добре себе почуває. Також краще спланувати вакцинацію заздалегідь та провести за 2-4 тижні до початку лікування, яке може пригнічувати роботу імунної системи (імуносупресивна терапія).

Більшість препаратів в ревматології впливають на роботу імунної системи, зменшуючи її активність в певних відділах. Відповідно до ліків, які дитині призначили, та дозування, маленьких пацієнтів/ок із РЗ можна розділити на дві групи:

→ перша група — це ті пацієнти/ки, які отримують препарати, що не мають імуносупресивної дії. Тобто майже не пригнічують роботу імунної системи.

→ друга група — це діти, що отримують пігулки чи ін’єкції, які можуть пригнічувати імунітет.

Відповідно до міжнародних рекомендацій, пацієнти/ки з РЗ з першої групи не мають протипоказань та можуть отримувати вакцини за національним календарем щеплень. Також дуже рекомендують проводити додаткові вакцинації. 

Для дітей, які приймають ліки з імуносупресивним ефектом, є певні обмеження:
проводити щеплення можна всіма неживими вакцинами (це щеплення від таких збудників як дифтерія, правець, гепатит А та В, сезонний грип, пневмокок, менінгокок, вірус папіломи людини, COVID-19);

→ використання живих вакцин раніше було заборонено. Проте за оновленими рекомендаціями (2022 р.) відтепер дозволено робити бустерне щеплення вакциною КПК (кір, паротит, краснуха) та щеплення від вірусу вітряної віспи (VZV). Це є безпечно та ефективно для маленьких пацієнтів/ок.

Також варто особливо звернути увагу на наступні моменти:

всім дітям із РЗ наполегливо рекомендують щорічне щеплення від сезонного вірусу грипу;

→ вакцинацію від пневмокока (PCV10, PCV13) рекомендують для всіх, хто такого щеплення не має;

→ щеплення від вірусу папіломи людини (HPV) особливо рекомендують для дівчат  з системним червоним вовчаком;

→ вакцинація від COVID-19 дозволена, безпечна та ефективна для пацієнтів/ок із РЗ. Щеплення має проводитися відповідно до місцевих національних рекомендацій для дітей. Варто дотримуватися інтервалу принаймні у 2 тижні між щепленнями від коронавірусу та грипу. 

Вакцинація — це круто, безпечно та ефективно. Діти з ревматологічними захворюваннями мають вищий ризик важкого перебігу інфекцій. Тому щеплення від вакцинокерованих хвороб — найкращий спосіб захистити маленьких пацієнтів/ок.

Чим більше ясності щодо ревматологічних хвороб і щеплення ви матимете, тим більше варіантів, як можна покращити якість життя дитини з РЗ. Якщо у вас є запитання щодо проведення відповідних щеплень для дитини, не відкладайте візит до вашого дитячого ревматолога/ині.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/