Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 22.05.2023

Усе дратує, усе болить: через що виникає ПМС та як собі допомогти

автор/ка

Оксана Негрич

Роздратованість, утома, різкі зміни настрою — симптоми передменструального синдрому (ПМС) так чи інакше відчувають на собі 3 із 4 жінок. Це комплекс симптомів, які проявляються в період від 2 тижнів до кількох днів до менструації.

Спільно з гінекологинею Оксаною Негрич з’ясовуємо, як відрізнити ПМС від інших станів та чи завжди потрібно терпіти біль та інші симптоми.

Які ознаки може мати ПМС?

Серед найбільш поширених ознак ПМС:

різкі зміни настрою;

головний біль;

роздратованість, тривожність;

відчуття втоми та/або проблеми зі сном;

здуття/біль у животі;

біль у молочних залозах;

висипання на шкірі;

зміни апетиту та рівня статевого потягу та інші.

Для різних жінок ПМС може проявлятися по-різному. Навіть в однієї жінки щомісяця скарги можуть змінюватися.

Через що виникає ПМС?

Оскільки це цілий комплекс симптомів, то неможливо визначити одну конкретну причину, яка їх об’єднує. Зазвичай стан пов‘язаний із флуктуаціями гормонів після овуляції (наприклад, рівень прогестерону зростає). Серед “гравців” також виділяють гормон серотонін. Саме зміна його кількості призводить до емоційних симптомів ПМС, як-от змін настрою, апетиту, відчуття втоми тощо. Також часто ПМС асоційований із депресією. Хоча сама по собі депресія не здатна викликати всі ці симптоми.

Загалом наявність легкого ПМС є нормою. Якщо ж прояви заважають нормальній активності, то потрібно звернутись до лікаря/ки.

Як зрозуміти, що в мене ПМС, а не щось інше?

Специфічних обстежень для діагностики ПМС не існує, але у деяких ситуаціях вони потрібні, щоб виключити інші ймовірні причини скарг.

Рекомендую фіксувати симптоми відповідно до днів циклу. Записуйте наявність або відсутність певних змін щодня мінімум протягом двох місяців. Поділіться спостереженнями зі своїм гінекологом/инею. Це полегшить встановлення діагнозу та розуміння серйозності проявів ПМС.

Важливо: симптоми ПМС виникають чітко в другу половину циклу (найчастіше 3–4 дні до менструації) та зникають упродовж перших 2–3 днів менструації.

Прояви ПМС можуть бути схожими з іншими захворюваннями, як-от депресією, тривожними розладами, біполярними розладами, перименопаузою (проміжною стадією перед менопаузою) та іншими. Також існує багато захворювань, які можуть загострюватися перед менструацією (синдром подразненого кишківника, синдром хронічної втоми, мігрені тощо).

Симптоми цих станів покращуються після менструації, але не зникають повністю. Оскільки за різних станів підходи до лікування дуже різняться, слід звернутися до лікаря/ки, якщо ви спостерігаєте симптоми в першій половині циклу.

Як собі допомогти?

→ регулярно займайтеся спортом;

→ дотримуйтеся здорового та збалансованого харчування;

→ не забувайте про сон — оптимально 7–8 годин;

→ спробуйте зменшити стрес (помічною може бути йога або медитація);

→ для полегшення больових відчуттів можна приймати ібупрофен/парацетамол;

→ уникайте надмірного споживання кофеїну та алкоголю, особливо в другу половину циклу;

→ відмовтеся від куріння.

Якщо зміна способу життя не допомагає, лікар/ка може призначити:

→ комбіновані гормональні контрацептиви;

→ антидепресанти (а саме — селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну);

→ когнітивно-поведінкову терапію;

→ у важких випадках — агоністи гонадотропін-рилізинг гормонів або хірургічне втручання.

Є незначні докази ефективності фітопрепаратів із рослиною Авраамове дерево (Vitex agnus castus), примулою вечірньою, препаратів вітаміну В6, кальцію, магнію та вітаміну Д. Для регуляції незначних симптомів ПМС можна обговорити застосовування таких препаратів із вашим/ою лікарем/кою.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: