опубліковано: 24.10.2023
100 і одна причина болю в грудях: як зрозуміти, коли необхідна термінова допомога?
Мабуть, кожен і кожна принаймні раз у житті відчував/ла біль у грудях. Найчастіше перше, що спадає на думку у зв’язку з цим, є саме проблема із серцем. Чи дійсно біль у ділянці грудної клітки завжди свідчить саме про серцеві проблеми? Які ще можуть бути причини? З’ясовуємо з кардіологинею Марією Павленко.
Трошки анатомії
Грудна клітка людини складається з багатьох компонентів, як-от м‘язи, кістки, сухожилля. Крізь неї проходять нерви та судини, зовні знаходяться грудні залози. У порожнині грудної клітки розміщується не тільки серце, але й легені. Також там проходить стравохід, трахея, аорта та інші структури. Майже кожна з цих структур може зумовити виникнення болю. Тому причин для болю в грудях насправді досить багато.
Про всі відтінки болю
Біль у ділянці грудної клітки може бути різним за відчуттями (колючим, ріжучим, стискаючим, тупим тощо) та інтенсивністю (від ледь відчутного до нестерпного).
Біль може відчуватись у конкретному місці, а може поширюватись, віддавати в інші частини тіла (руки, шию, плечі, живіт). Також больові відчуття можуть бути як самостійним симптомом, так і супроводжуватися іншими проявами.
За часом біль у грудях може тривати від кількох секунд до кількох хвилин, годин і навіть місяців. Біль може свідчити як про незначну проблему, так і бути симптомом невідкладного стану, наприклад, інфаркту міокарда.
Чому так важливо розуміти, який саме біль вас турбує? Бо саме характеристики болю в грудях допоможуть лікарю або лікарці визначити його можливу причину та перейти до ефективних дій.
Головні причини болю в грудях
Найбільш розповсюдженою причиною болю в грудях є гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Це захворювання ШКТ, при якому кислий вміст зі шлунку потрапляє в стравохід.
Крім того, серед частих причин болю варто виділити:
→ захворювання серця (серцевий напад, ішемічна хвороба серця, перикардит, гіпертрофічна кардіоміопатія, аритмії та інші);
→ захворювання великих судин (розшарування стінки аорти/аневризма аорти тощо);
→ захворювання легень (плеврит, тромбоемболія легеневої артерії, ХОЗЛ, астма та інші);
→ захворювання шлунково-кишкового тракту (езофагіт, виразкова хвороба шлунка, гастрит, панкреатит);
→ захворювання кістково-м‘язової системи (міозит, костохондрит, травми, перелом ребер та інші);
→ оперізуючий герпес;
→ панічна атака та інші.
А як щодо дітей?
Дітей також може турбувати біль у ділянці грудної клітки. Проте в дитячому віці в 95 % випадків цей біль не пов‘язаний із серцем. Іноді, особливо в підлітків, біль у грудях може виникати без очевидної на те причини (ідіопатично) та бути пов‘язаним із психоемоційним станом дитини.
Що робити, якщо турбує біль у ділянці грудної клітки?
Отож причин для виникнення болю в грудях існує досить багато. Тому найкращим рішенням буде не займатися самолікуванням, а проконсультуватись у вашого лікаря або лікарки.
Варто терміново звернутися по медичну допомогу, якщо:
→ ви відчуваєте раптовий біль у грудній клітці;
→ біль також відчувається в руках, віддає в спину, шию чи щелепу;
→ ви відчуваєте стиснення в області грудної клітки;
→ ви маєте задишку, підвищену пітливість та відчуття загального нездужання;
→ інтенсивний біль турбує вас понад 15 хвилин.
Перелічені вище симптоми можуть свідчити про серцевий напад, який потребує нагальної медичної допомоги.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: