Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 24.10.2023

100 і одна причина болю в грудях: як зрозуміти, коли необхідна термінова допомога?

автор/ка

Марія Павленко

Мабуть, кожен і кожна принаймні раз у житті відчував/ла біль у грудях. Найчастіше перше, що спадає на думку у зв’язку з цим, є саме проблема із серцем. Чи дійсно біль у ділянці грудної клітки завжди свідчить саме про серцеві проблеми? Які ще можуть бути причини? З’ясовуємо з кардіологинею Марією Павленко.

Трошки анатомії

Грудна клітка людини складається з багатьох компонентів, як-от м‘язи, кістки, сухожилля. Крізь неї проходять нерви та судини, зовні знаходяться грудні залози. У порожнині грудної клітки розміщується не тільки серце, але й легені. Також там проходить стравохід, трахея, аорта та інші структури. Майже кожна з цих структур може зумовити виникнення болю. Тому причин для болю в грудях насправді досить багато.

Про всі відтінки болю

Біль у ділянці грудної клітки може бути різним за відчуттями (колючим, ріжучим, стискаючим, тупим тощо) та інтенсивністю (від ледь відчутного до нестерпного).

Біль може відчуватись у конкретному місці, а може поширюватись, віддавати в інші частини тіла (руки, шию, плечі, живіт). Також больові відчуття можуть бути як самостійним симптомом, так і супроводжуватися іншими проявами.

За часом біль у грудях може тривати від кількох секунд до кількох хвилин, годин і навіть місяців. Біль може свідчити як про незначну проблему, так і бути симптомом невідкладного стану, наприклад, інфаркту міокарда.

Чому так важливо розуміти, який саме біль вас турбує? Бо саме характеристики болю в грудях допоможуть лікарю або лікарці визначити його можливу причину та перейти до ефективних дій.

Головні причини болю в грудях

Найбільш розповсюдженою причиною болю в грудях є гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Це захворювання ШКТ, при якому кислий вміст зі шлунку потрапляє в стравохід.

Крім того, серед частих причин болю варто виділити:

→ захворювання серця (серцевий напад, ішемічна хвороба серця, перикардит, гіпертрофічна кардіоміопатія, аритмії та інші);

→ захворювання великих судин (розшарування стінки аорти/аневризма аорти тощо);

→ захворювання легень (плеврит, тромбоемболія легеневої артерії, ХОЗЛ, астма та інші);

→ захворювання шлунково-кишкового тракту (езофагіт, виразкова хвороба шлунка, гастрит, панкреатит);

→ захворювання кістково-м‘язової системи (міозит, костохондрит, травми, перелом ребер та інші);

→ оперізуючий герпес;

→ панічна атака та інші.

А як щодо дітей?

Дітей також може турбувати біль у ділянці грудної клітки. Проте в дитячому віці в 95 % випадків цей біль не пов‘язаний із серцем. Іноді, особливо в підлітків, біль у грудях може виникати без очевидної на те причини (ідіопатично) та бути пов‘язаним із психоемоційним станом дитини.

Що робити, якщо турбує біль у ділянці грудної клітки?

Отож причин для виникнення болю в грудях існує досить багато. Тому найкращим рішенням буде не займатися самолікуванням, а проконсультуватись у вашого лікаря або лікарки.

Варто терміново звернутися по медичну допомогу, якщо:

→ ви відчуваєте раптовий біль у грудній клітці;

→ біль також відчувається в руках, віддає в спину, шию чи щелепу;

→ ви відчуваєте стиснення в області грудної клітки;

→ ви маєте задишку, підвищену пітливість та відчуття загального нездужання;

→ інтенсивний біль турбує вас понад 15 хвилин.

Перелічені вище симптоми можуть свідчити про серцевий напад, який потребує нагальної медичної допомоги.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: