Кашлюк, дифтерія та правець
Опубліковано: 02.05.2023
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.



Під час війни та природних катаклізмів завжди зростає небезпека поширення інфекцій, адже велика кількість людей втрачають звичні умови життя, перебувають разом в антисанітарних умовах та закритих приміщеннях (наприклад, бомбосховищі), мають високі ризики травмування та забруднення ран.
Час від часу в Україні виникають нові спалахи таких небезпечних хвороб, як кашлюк, дифтерія та правець. У матеріалі з’ясовуємо, як проявляється та чим небезпечна кожна з цих хвороб.
Дифтерія
Дифтерію викликає коринебактерія, що передається повітряно-крапельним шляхом при розмові, тривалому перебуванні в одному приміщенні та користуванні спільними предметами побуту.
Захворювання спочатку проявляється як звичайна застуда — слабкість, виснаження, підвищення температури тощо. Серед специфічних ознак хвороби — нашарування на мигдаликах, які з перебігом процесу поширюються на піднебіння, а також можуть утворювати плівки у верхніх дихальних шляхах.
Саме ці нашарування і є найбільшою небезпекою — вони можуть відшаровуватися та перекривати просвіт гортані та трахеї, що призводить до удушення та смерті.
Правець
Інфікування відбувається через потрапляння збудника у відкриту рану або поріз. Тотальний і дуже сильний спазм усіх м’язів, спричинений правцевим токсином, вкрай важко вилікувати — тому у тих, хто заразився, прогноз зазвичай несприятливий. Розвиток симптомів триває від кількох днів до 2-3 тижнів, а далі захворювання прогресує дуже швидко.
Кашлюк
Кашель, який довго не минає, — поширений симптом у практиці сімейних лікарів/ок. Він характерний для більшості ГРВІ як залишковий прояв і може тривати кілька тижнів. Водночас бувають види кашлю, які можуть викликати в лікаря/ки пересторогу. У такому разі призначається обстеження, і в частини хворих виявляють кашлюк — інфекцію бактеріальної природи.
Для кашлюка характерні сльозотеча й почервоніння очей, біль у м’язах, нежить і специфічний спазматичний кашель. Ці напади виглядають характерно: серія сильних кашльових поштовхів, далі пауза в диханні, “реприза”, свистячий вдих. На фоні такого симптому обличчя пацієнта/ки може червоніти, синіти, вени на шиї розширюватися, а іноді навіть пошкоджуються судини в очах від напруги. Патоген спричиняє утворення великої кількості в’язкої мокроти. А ще — подразнює рецептори і впливає на нервову систему.
На кашлюк найчастіше хворіють діти до двох років, і для них ця хвороба є найбільш небезпечною. Напади кашлю можуть тривати місяць і більше, що особливо важко для малечі. Перенесена раніше інфекція не дає гарантії від повторного зараження, тому люди можуть хворіти на кашлюк знову, хоча переважно в легшій формі.
Як захиститись?
Надійним способом запобігти цим інфекціям чи щонайменше значно знизити ймовірність їх тяжкого перебігу є вакцинація.
Комбінована вакцина (АКДП) від трьох хвороб входить до національного календаря щеплень, а отже — наявна в медичних закладах первинки та доступна безплатно.
Її починають робити за національним календарем у віці 2 місяців, а далі в 4, 6 та 18 місяців. Також варто щепитись вагітним жінкам у період з 16 до 32 тижня вагітності, аби захистити антитілами новонароджену дитину.
Не менш важливо проводити ревакцинацію від цих захворювань у дорослому віці — кожні 10 років. Також існують комбіновані вакцини від кашлюку, дифтерії, правця та поліомієліту. Вакцинуватися можна в сімейній амбулаторії за місцем перебування. Одна дія — захист від чотирьох небезпечних хвороб.
Поширюйте інформацію про вакцинацію, спростовуйте недоречні міфи, піклуйтеся про здоров’я своєї сім’ї. Тим активніше, чим сильніше ворог хоче завадити цьому.
Автор/ка:
Більше за темою:

Спалах холери: що треба знати вже сьогодні

Ні, ви нічого такого не з’їли або що варто знати про ротавірусну інфекцію

Черевний тиф — хвороба минулого чи реальна небезпека? Головне про підступну інфекцію
Автор/ка: Дарина Дмитрієвська
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: