Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 31.05.2023

Щеплення від яких хвороб не потрібно робити, якщо ви вже перехворіли

автор/ка

“Навіщо вакцинуватись, якщо я вже перехворів/ла?” — аргумент, який часто можна чути від людей, які не планують щепитися. Зокрема, від ковіду.
І дійсно, є кілька інфекційних хвороб, від яких немає сенсу робити вакцину, якщо вам не пощастило захворіти. І ковід до цього переліку станів НЕ входить.

Для початку з’ясуємо, що відбувається в організмі людини під час інфекційної хвороби.

Якби у світі існувала нагорода за найефективнішу мультизадачність, вона безапеляційно належала б імунній системі людини. Зі шкільної програми ми знаємо, що імунітет буває вродженим (як-от, коли дитина отримує антитіла матері ще до народження) та набутим (сформованим унаслідок взаємодії людини з навколишнім середовищем). Також імунітет може бути активним, як-от після боротьби з хворобою та/або ослабленим збудником у вакцині. Або пасивним, коли людина отримує вже готові антитіла і успішно використовує їх для захисту, за потреби.  

“Розмова” імунітету з кожним окремим збудником має свої особливості. З кимось можна домовитись, а з іншими — треба завжди бути напоготові.

То від яких хвороб не потрібно вакцинуватися, якщо ви вже з ними зустрічалися?

Передусім це знайома багатьом вітряна віспа або “вітрянка”.

Попри те, що досить часто “вітрянку” сприймають, як дитячу хворобу, яку майже всі мають подолати в дитинстві, це направду серйозне захворювання з безліччю ускладнень. Повторні зараження стаються вкрай рідко, тож щеплюватися після хвороби немає потреби.

А от якщо ви не хворіли, зробити вакцину для профілактики — хороша ідея. Детальніше про це ми писали тут.

Епідемічний паротит або “свинка”

Таку назву хвороба отримала через специфічний симптом. Гостра вірусна інфекція призводить до запалення привушних залоз (найчастіше слинних), через що обличчя хворого/ї набуває характерних рис. Серед загальних симптомів захворювання — висока температура, головний біль, біль у м’язах тощо. За 2 дні до прояву хвороби та 2 дні після збудник поширюється найбільш ефективно. Хороша новина в тому, що людина, яка перехворіла на вірусний паротит, отримує імунітет від хвороби на все життя


Специфічного лікування не існує. Зазвичай рекомендують дотримуватись постільного режиму, приймати базові знеболювальні, як-от парацетамол та ібупрофен за потреби, багато пити. Також помічним може бути прохолодний або теплий компрес в області залоз, які запалилися.

Хвороба минає за 1-2 тижні. І все б нічого, якби не можливі ускладнення. Вірус може не обмежитися слинними залозами та поширюватися далі. Як наслідок — вірусний менінгіт або запалення статевих залоз (особливо це небезпечно для підлітків).

Кір
Одне з найбільш заразних захворювань — 9 з 10 людей, які контактують з хворим/ою, отримують інфекцію. Кір спричиняє знову ж таки вірус. Ще 40 років тому, до створення вакцини проти кору, близько 2,6 мільйона людей помирали від спалахів хвороби щороку. Переважно хвороба вражає дітей до п’яти років.

Кір проявляється спочатку високою температурою, кашлем, нежитем, почервонінням очей, появою дрібних білуватих плям на внутрішній поверхні щоки. З часом з’являється характерний висип на обличчі та шиї, який поширюється по всьому тілу.

Наразі лікування від кору не існує. Повторне зараження кором є малоймовірним. Окрім імунітету хвороба залишає по собі безліч серйозних, а інколи навіть фатальних ускладнень:
— отит (запалення вуха) та втрату слуху;
— сильне зневоднення внаслідок нудоти та діареї;
— енцефаліт (запалення мозку);
— бронхіт, ларингіт та пневмонію;
— передчасні пологи та/або викидень, якщо хворіє вагітна жінка.

До того ж дослідження показують, що вірус кору дуже сильно та довгостроково впливає на імунну систему людини. Він може призводити до так званої “імунної амнезії”, коли B-лімфоцити просто “забувають” збудників, з якими вже мали справу і залишають організм знову беззахисним.

Якщо дитина перехворіла на кір, не буде зайвим повторно провакцинуватися від загальновідомих патогенів, — зазначають експерти.

Краснуха або багряниця

Симптоми краснухи легко сплутати з іншими інфекційними хворобами. Довгий час ознаки хвороби приписували легкому перебігу кору. Звідси походять такі альтернативні назви краснухи, як “німецький кір” або “триденний кір”.

Це також вірусне інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Часто хвороба минає легко, іноді навіть без висипу. Проте для деяких людей, особливо підлітків та вагітних, може супроводжуватись ускладненнями.

У дорослих жінок краснуха може провокувати розвиток артриту (зазвичай вражаються фаланги пальців, зап’ястя та коліна). Серед рідкісних ускладнень — запалення вуха та мозку. У випадку вагітних може розвинутись синдром вродженої краснухи (СВК) — стан, який серйозно загрожує малюку. Діти з СВК можуть відставати в розвитку, мати проблеми з серцем, слухом і зором.

Захиститись одночасно від кору, паротиту та краснухи допоможе жива комбінована вакцина (КПК). Вакцина була створена понад 50 років тому і протягом цього часу показала себе безпечною та надзвичайно ефективною. В Україні щеплення від КПК входить до національного календаря.
Детальніше можна прочитати тут.

Гепатити типу А та В

Вірусні гепатити відомі тим, що тривалий час перебігають без симптомів. Людина може жити звичним життям місяці й роки і навіть не здогадуватись, що є носієм або носійкою інфекції.

У 90% випадків зараження організм успішно “відбивається” від вірусу гепатиту В. Уражена печінка здатна відновитися протягом пів року після перенесеної хвороби. Людина отримує пожиттєвий імунітет.

Проте є 10% людей, у яких хвороба переходить у хронічну фазу. Це означає, що хворий/а мусить отримувати противірусну терапію все життя. Це дуже небезпечний стан, адже хронічний гепатит виснажує організм та може спричинити розвиток цирозу або раку печінки. 

Гепатит А може мати легкий або помірний перебіг. Серед специфічних симптомів — нудота, втрата апетиту, потемніння сечі, жовтяниця склер та шкіри. Після одужання людина отримує імунітет до вірусу гепатиту А на все життя.

До національного календаря щеплень входить лише вакцинація від гепатиту В. Проте в Україні доступна адсорбована вакцина, яка спроможна захистити від кількох збудників одночасно — вірусу гепатиту типу А та В.

Поліомієліт
Дуже небезпечна інфекційна хвороба, яка може призвести до порушення опорно-рухового апарату, повного паралічу та навіть смерті, якщо вірус вражає дихальні м’язи. Після перенесеної хвороби ушкоджені нерви та м’язи не відновлюються. Інфікуватися можуть люди будь-якого віку, проте найбільш сприятливими до вірусу є діти до 5 років.

Окрім незворотних наслідків для здоров’я, людина, яка перехворіла, отримує захист від певного типу вірусу поліомієліту на все життя. Проте нюанс у тому, що існує три типи вірусу, які однаково небезпечні (P1, P2, P3). Інфікування одним типом збудника не гарантує захисту від зараження іншим типом вірусу. Тож єдиним ефективним варіантом захисту залишається вакцинація.

В Україні щеплення від поліо розпочинають з другого місяця життя дитини. До 14 років включно дитина має отримати шість доз вакцини — це гарантує майже 100% захист від інфікування.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: