Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 18.01.2024

«Я не впізнаю себе і своє тіло!»: які зміни під час вагітності — нормальні, а що потребує уваги?

автор/ка

Оксана Негрич

Для організму жінки вагітність — це неабиякий виклик, що потребує значних анатомічних і фізіологічних перебудов. Тіло, настрій, звички — все змінюється, і часом це може налякати. Проте важливо розуміти, що всі ці зміни є абсолютно нормальними і притаманні будь-якій вагітності. Передусім вони потрібні для належного розвитку дитини, а також підготовки тіла матері до пологів. І добре знати, що відбувається в цей час з організмом, щоби менше переживати з цього приводу, розуміти своє тіло та своєчасно помітити ознаки, які можуть потребувати уваги фахівця.

Зміни відбуваються у відповідь на низку факторів, серед яких: коливання в рівнях гормонів, збільшення загального об’єму крові, збільшення ваги та розмірів плоду в процесі розвитку. У більшості жінок ці зміни є тимчасовими і зникають через деякий час після вагітності. Хоча мінімальні залишкові ефекти можуть зберігатися.

Немає практично жодної системи в організмі жінки, яка б не зазнала змін під час вагітності. Разом із гінекологинею Оксаною Негрич говоримо коротко про основні фізіологічні перебудови й розповідаємо, чого варто очікувати та на що слід звернути особливу увагу.

Що потрібно знати про гормони під час вагітності?

У цей період організм жінки зазнає значних змін у гормональному плані. Їх ну дуже багато, проте найбільше це стосується таких гормонів, як хоріонічний гонадотропін, прогестерон, естроген, пролактин, окситоцин та релаксин.

Хоріонічний гонадотропін (ХГЛ) є специфічним гормоном вагітності (це означає, що він утворюється виключно в цей період). Саме його визначає звичний тест на вагітність. ХГЛ — це такий собі маячок для організму, що вагітність настала. Як наслідок, жовте тіло продовжує виробляти прогестерон — менструація не настає. Гормон грає роль у процесі потовщення стінок матки. Кількість хоріонічного гонадотропіну швидко зростає в перші тижні вагітності. І саме з ним пов’язаний частий симптом вагітності — нудота та блювання.

Прогестерон — головний гормон, який підтримує розвиток вагітності. Водночас він впливає і на інші органи, зокрема знижує тонус гладеньких мʼязів кишківника, затримує воду (звідси підвищена схильність до набряків та закрепів у вагітних), збільшує накопичення жиру, впливаючи на обмін речовин і підвищує температуру тіла (у вагітних часто температура може триматись на рівні 37,5 °C, і це нормально).

Естроген також спочатку виробляється жовтим тілом, а пізніше — плацентою. Його рівень поступово зростає до завершального тижня вагітності. У чому його роль? Естроген стимулює ріст і потовщення стінок матки (підготовка до плоду, який зростає), розширює судини, посилюючи таким чином приплив крові до матки. Усе це готує матку до пологів. Також естроген стимулює розвиток молочних залоз під час вагітності.

Релаксин. Як можна здогадатись із назви цього гормону, його «зона відповідальності» — розслаблення тазових зв’язок і підвищення еластичності шийки матки наприкінці вагітності, що сприяє процесу пологів. Проте є і інша сторона медалі — вищі рівні гормону зумовлюють більшу схильність до розтягнень і вивихів інших суглобів та звʼязок.

Окситоцин, відомий також як гормон обіймів і щастя, відповідає за стимуляцію скорочень матки під час пологів. Його концентрація значно зростає в період перед, власне, пологами. Після народження малюка гормон необхідний для підтримки належного скорочення матки і профілактики післяпологової кровотечі.

Пролактин — гормон, який сприяє утворенню молока та адаптації грудей жінки, власне, до лактації, має також заспокійливу дію. Високий рівень пролактину може водночас мати інші наслідки для організму, зокрема: низьке лібідо, припливи жару, виділення молока з грудей (навіть до пологів), сухість піхви, надмірна чутливість молочних залоз та інші.

Серденько, яке має працювати за двох

Серце різними способами пристосовується до підвищених потреб, які виникають під час вагітності.

Наприклад, на ранніх термінах серцевий викид збільшується та досягає піку в третьому триместрі, зазвичай на 30–50 % вище базового рівня. Збільшується й частота серцевих скорочень, проте зазвичай не перевищує 100 ударів на хвилину. А от артеріальний тиск навпаки падає на 10–15 мм рт. ст. у першому триместрі, але потім повертається до вихідного рівня в другій половині вагітності.

Що це означає на практиці? Усі ці серцево-судинні адаптації можуть призвести до загальних скарг, як-от відчуття підвищеного серцебиття, зниження толерантності до звичних фізичних навантажень та запаморочення. І такі відчуття є абсолютно нормальними.

Нервова система — від поколювання в руці до думок «як усе це пережити?!»

Через затримку рідини деякі нерви, що проходять уздовж вузьких каналів (наприклад, зап’ястного), можуть стискатись — це спричиняє біль, оніміння та слабкість у руці.

Занепокоєння, різкі зміни настрою та безсоння часто зустрічаються під час вагітності. Ці ознаки можуть бути повʼязані як із гормональними коливаннями, так і з переживаннями. Особливо коли йдеться про першу вагітність або наявні ускладнення.

Що стається зі шлунково-кишковою системою?

Прогестерон сприяє розслабленню гладенької мускулатури шлунково-кишкового тракту, що сповільнює його рухливість. Також гормон знижує тонус нижнього сфінктера (перемикача) стравоходу. У поєднанні такі фактори призводять до того, що вміст шлунка може «викидається» назад у стравохід — і це спричиняє печію.

Нудота та блювота під час вагітності, відомі як «ранкова нудота» або «токсикоз», є одним із найпоширеніших шлунково-кишкових симптомів вагітності. Найчастіше такі прояви починають турбувати жінку між 4 і 8 тижнями вагітності та зникають у період 14–16 тижнів. Точна причина такого стану наразі не виявлена, проте відомо, що нудота корелює з підвищенням рівня хоріонічного гонадотропіну людини й прогестерону.

Під час вагітності також можуть виникати закрепи та геморой. Це пояснюється так само: гладенька мускулатура розслабляється, моторика кишківника сповільнюється, а всмоктування води в товстій кишці навпаки збільшується.

Як можна собі з цим допомогти? Помічними можуть стати такі рутини, як пити більше води, збагатити свій раціон клітковиною, практикувати легку фізичну активність і обмежити споживання добавок із залізом.

Чому вагітним часто хочеться до туалету?

У вагітної жінки може спостерігатися збільшення розмірів нирок і сечоводів через збільшення об’єму крові та судин. У третьому триместрі, коли плід значно збільшується, ви можете спостерігати, що сечовипускання стали значно частішими. Річ у тім, що матка притискає сечоводи біля краю таза, що викликає сповільнення потоку сечі. У поєднанні зі збільшенням кількості рідини це призводить до частих походів до туалету. Поширеним явищем серед вагітних жінок є нетримання сечі у звʼязку з тиском на мʼязи тазового дна і зменшенням їхнього тонусу.

Зміни в стані шкіри та волосся

Мабуть, це одні з перших ознак, на які вагітна жінка звертає увагу. Адже під час вагітності стан шкіри та волосся часто може навіть покращитись. Проте варто пам’ятати, що це обумовлено певними тимчасовими гормональними ефектами. Часто також збільшується пігментація шкіри, зокрема спостерігається потемніння в зоні навколо пипок та вздовж білої лінії живота. Посилюється забарвлення вульви та пігментації обличчя.

На животі, грудях, стегнах і сідницях з’являються розтяжки або стриї. Вони можуть виникати через зміни в кількості еластичних волокон і колагену в дермі (внутрішньому шарі шкіри). Ці волокна розривають і надмірно розтягують епідерміс (зовнішній шар шкіри), що призводить до утворення рубців.

Багато жінок помічають, що під час вагітності помітно зменшується нормальне випадіння волосся. Передусім це відбувається через збільшення фази росту волосяних фолікулів, а також зменшення жирності шкіри.

Які зміни мають насторожити?

Більшість ознак і перебудов, що стаються з організмом жінки під час вагітності, є абсолютно нормальними та безпечними. Які ж існують червоні прапорці? Будьте уважними до свого тіла та відчуттів — якщо зміни будь-якої системи органів значно погіршують ваше самопочуття, ліпше звернутися до лікаря і переконатися, що все гаразд і ніяких втручань не потрібно.

Обовʼязково варто реагувати на такі симптоми:

→ підвищення температури понад 38°C;

→ сильна нудота та блювання, коли ви не можете пити понад 8 годин чи їсти понад добу;

→ біль чи відчуття стиснення в грудях;

→ підвищення артеріального тиску понад 130/80 мм рт. ст.;

→ сильні набряки рук, які не дають змогу згинати пальці чи носити прикраси;

→ сильний біль та/або почервоніння в області ніг;

→ тривала втома, постійно пригнічений настрій навіть після відпочинку чи сну.

Також пам’ятайте, що будь-яка обмінна карта вагітної містить повний перелік станів, коли потрібно негайно звернутися до лікаря. Тому обов’язково ознайомтесь із цією інформацією задля свого спокою та безпечної вагітності.

Матеріали розділу підготовлені за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та за кошти уряду Франції.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: