Які існують турнікети та як ними користуватися?

Опубліковано: 20.12.2022

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Розповідаємо спільно з командою інструкторів PULSE найголовніше, що треба знати про турнікети.

Що таке турнікет і чим він відрізняється від джгута?

Турнікет — це англійський переклад слова “джгут”.  В Україні історично турнікетами називають такі джгути, які затягують кінцівку завдяки закрутці. Це найбільш розповсюджений тип джгутів. Наприклад, джгути компанії САТ, які широко використовуються по всьому світу.

Які ще існують джгути?

Ще бувають джгути типу Есмарха. Сучасні їх версії — джгути SWAT (ЄС/США) мають сертифікацію для цивільного використання. Або ОМЕГА (Україна) — такі джгути не рекомендують для комплектації аптечок військовослужбовців. Хоча з цього приводу точаться суперечки.

Також бувають джгути Ratcheting-типу або Ретчет-джгути.  Серед них є моделі, які рекомендовані програмою «Тактичної допомоги пораненим на полі бою (Tactical Comat Casualty Care, ТССС)», як-от моделі TX², TX³. Проте є й такі, що рекомендовані лише для цивільного використання. Наприклад Rapidstop, які використовують у деяких країнах, зокрема в ЄС.

Існують також пневматичні джгути, але їх в Україні майже ніхто ніколи не бачив і всі вдають, що їх не існує. Вони рекомендовані TCCC і їх можна застосовувати, проте поширення джгутів інших видів не залишає для них місця.

Як зрозуміти, який турнікет сертифікований, а який — ні?

Є рекомендації комітету ТССС. Це найвища форма визнання для джгута у світі та єдина підстава для комісії із закупівель (комплектування) ЗС США для того, щоб такий джгут купити й укомплектувати ним аптечку американського солдата. В Україні рекомендації ТССС іноді згадуються в документах Міноборони / Генштабу та МОЗ на  рівні “ми про них знаємо, вони якісні, ці рекомендації”. Але, на жаль, не більше.

Юридичного поля про першу допомогу та тактичну медицину в Україні недостатньо. Це дуже серйозна проблема. Як і немає єдиного для країни механізму визнання фірми-виробника турнікета. У 2014 році розробили Державний Стандарт (ДСТУ), але завершилось тим, що було закуплено партію неякісних турнікетів для ЗСУ. Тому професійне середовище ставиться до цього стандарту як до такого, який можуть обійти шахраї. 

Комітет TCCC та їхні процедури мають плюси:
1. Відкрита методологія та відкриті дані з дослідження всіх турнікетів, які до них потрапляють.
2. Великі обсяги медичної статистики та залучення доказової медицини у всіх її формах для опису, висновків досліджень чи рекомендацій.

Але в цьому для нас є і мінуси:
1. Комітет ТССС — американська бюрократична організація, члени якої збираються раз на дуже багато часу й абсолютно не зобов’язані реагувати на нові турнікети, що з’явилися в Україні.
2. Вони роблять свою роботу для американського ринку/держави/армії. Відповідно комітет “нам нічого не винен”.

Чому не можна використовувати несертифіковані турнікети?

 Погані турнікети можуть:

→ Зламатися на етапі затягування. Це означає, що вам, як рятувальнику/ці, ще пощастило. І ви можете одразу зрозуміти, що потрібно взяти інший турнікет.

→ Затягнутися на початковому етапі добре, але потім давати сильний хід матеріалу та послаблюватися з часом. Тут пощастить менше, бо пропуск такої помилки турнікета часто означає втрату постраждалого/ї.

→ Викликати компартмент-синдром та збільшувати ризики для кінцівки потерпілого/ї.

Відповідаючи на запитання про сертифікацію джгутів, можна додати, що є якісні українські джгути, наприклад “СІЧ”. Їх виробляють в Україні з 2015 року. Джгути мають відкриті тести та кілька поколінь еволюції до сьогодні. Наскільки нам відомо, виробник не подавався на сертифікацію до комітету ТССС. Але джгути “СІЧ” купує українська держава для армії, і ці турнікети рекомендуються організацією PULSE.

МОЗ України обіцяє розробити контрольовану державою процедуру тестування та схвалення турнікетів.

Коли треба використовувати турнікет?

Як цивільний, так і військовий протоколи відповідають на це питання однаково — коли у потерпілого/ї є масивна (або критична) кровотеча з кінцівки.

Критична кровотеча — це кровотеча високої інтенсивності, яка найчастіше трапляється на кінцівках та місцях вузлових з’єднань (шия, пах, стегна, пахви). Це загрожує стрімкою втратою великої кількості крові і, як наслідок, смертю, що може наступити за 2-3 хвилини. Тому першу допомогу потрібно надати негайно. При такому пораненні першочергове завдання — зупинити кровотечу.

У масивної (чи критичної) кровотечі є низка ознак. Всі ознаки визначаються суб’єктивно рятівником:
→ пляма крові, що збільшується на одязі постраждалого/ї;
→ калюжа крові, що збільшується біля постраждалого/ї;
→ фонтанування крові з місця поранення;
→ ампутація частини тіла більшої за третину долоні або стопи;
→ пов’язка, що не спрацювала та просочена кров’ю;
→ кровотеча, що стала причиною втрати свідомості.

Зупинка таких кровотеч — це основне використання джгута. Ще є додаткові підстави на кшталт ризику краш-синдрому (робота з постраждалими, які знаходилися під завалами) або використання джгутів для фіксації ушкоджень.

Як зупинити критичну кровотечу. Інструкція

→ Переконайтесь, що вам, як рятувальнику, нічого не загрожує. Особливо той фактор, що вже поранив постраждалого/у.
→ Оцініть місце розташування поранення та наявність ознак критичної кровотечі.
→ Покличте на допомогу. Але не витрачайте на це багато часу.
→ Вдягніть медичні рукавички. Бажано нітрилові високої щільності. Найвищий американський стандарт для контакту з кров’ю постраждалого — EN ISO 374-5:2016.
→ Накладіть джгут максимально високо на поранену кінцівку. Затягуйте джгут, допоки кровотеча не зупиниться. Якщо через анатомічні особливості або через характер травми перший джгут не спрацював, тоді накладіть другий джгут вище першого.

Окрім кінцівок масивна кровотеча може виникнути внаслідок пошкодження шиї, зони під пахвами та зони паху.

Якщо виявлено кровотечу в:

→ області шиї, області паху або пахв — притисніть рану пальцем або рукою у рукавичці. Після чого затампонуйте рановий канал гемостатичною марлею або звичайним бинтом. Після продовжуйте тиск на рану ще щонайменше 3 хвилини.
Під час тампонування бинт має завжди бути під тиском ваших пальців, не розміщуйте у рані “розслаблені” бинти, їх здатність зупиняти кровотечу буде мінімальною.
Пропонуємо подивитися тренувальні відео про тампонування українською та англійською.

Майте на увазі, що це нелегка процедура, проте цивільні без медичної освіти можуть опанувати її під час тренінгу.

→ області тулуба — щільно притисніть рану рукою або чистою матерією. Контролюйте дихання постраждалого/ї, ваш тиск не має заважати процесам дихання. 

Перевіряйте стан джгута.
Якщо ви транспортуєте потерпілого/у до медичного закладу самостійно, постійно перевіряйте затягненість джгута та ступінь блокування кровотечі, оскільки вони можуть послаблюватися.

Цивільні джгути типу Есмарха та його сучасні версії не рекомендується накладати на голу шкіру. Вони спрацюють, проте занадто сильно травмують людину. Тому за можливості накладаються на одяг. 

Пропонуємо детальніше ознайомитися з інструкцією  щодо накладання джгута однією та двома руками. Матеріали розміщені на сертифікованій платформі від Національної асоціації екстрених медичних техніків і перекладені українською 126 бригадою ТрО ЗСУ. 

Чи можна використовувати турнікети повторно?

В історії медицини України 2014-2022 були випадки використання турнікетів більш як 1 раз. Такі рішення приймали люди, які не мали достатньо засобів для допомоги вже на етапі стабілізації постраждалого/ї або в лікарнях.  Взагалі цього потрібно уникати, бо після першого ж застосування турнікет втрачає свою ефективність. Такий засіб не просто може не врятувати життя, але й сильно зашкодити — викликати компартмент-синдром та збільшувати ризики для кінцівки потерпілого/ї.

Чи можливо замінити турнікет чимось, якщо у вас його немає?

Так, лише у цивільних протоколах зустрічається опис такого методу. Це можливо виключно, якщо рятувальник/ця добре тренований/а і розуміє, з чого точно вийде зімпровізувати турнікет.

Чи потрібно цивільним мати в аптечці турнікет?

В Україні, так. Іноземні місії або іноземні журналісти часто використовують для своїх виїздів навіть на заході України “аптечки для некомбатантів, які працюють в умовах війни”, і там є і турнікет, і низка інших засобів.

Чи існують інші варіанти використання турнікетів окрім зупинки критичних кровотеч?

Так. Рятувальникам, які діють на етапі першої допомоги рекомендовано використовувати турнікети на постраждалих, які потрапили під завали. Або постраждали у ДТП таким чином, що кінцівка залишилася під тиском. 

Автор/ка:

Інструкторська команда PULSE

Більше за темою:

Серцево-легенева реанімація: навички, які можуть врятувати людину

Автор/ка: Інструкторська команда організації FAST

Іграшка, яка цокає, та дроти, що тягнуться на десятки метрів. Як розпізнати вибухонебезпечний предмет і зберегти життя?

Автор/ка: Олександра Лозовик

Немає світла, але є газовий пальник — що приготувати?

Автор/ка: Наталя Бушковська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: