Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 15.03.2023

Болить вухо — у мене отит? Як розпізнати хворобу та чи завжди потрібні антибіотики

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

Біль у вусі часто зустрічається при різноманітних застудних захворюваннях, особливо в дітей. І є вкрай неприємним симптомом. Відчуття закладеності, печіння та “прострілів” всередині слухового каналу можуть дуже погіршити життя та спонукати до невідкладного лікування. При цьому побутує міф, що будь-який біль у вусі — це стан, який лікується антибіотиками. Проте це не так. 

Що таке отит?

Отитом називають запалення в слуховому каналі. Залежно від локалізації, він буває зовнішнім і середнім. І слід зазначити, що це принципово різні процеси й стани.

Зовнішній отит проявляється болем, свербінням у ділянці вуха, несуттєвим погіршенням слуху. Можливі також гнійні виділення, які пацієнт/ка (або батьки дитини) може побачити, проводячи гігієну вух. Зазвичай зовнішній отит розвивається з одного боку. Фактично він виникає як наслідок пошкодження чи враження зовнішнього слухового ходу — від отвору вуха до барабанної перетинки.

Фактори, що підвищують ризики розвитку зовнішнього отиту:

→ часте потрапляння води у вухо;

→ механічні пошкодження при гігієні вух;

→ грибкові інфекції;

→ алергічні реакції;

→ підвищена чутливість до хімічних речовин (у складі фарб або спреїв для волосся, наприклад).

Найчастіше на зовнішній отит хворіють дорослі віком від 45 років. Проте цей стан настільки поширений, що близько 10% людей матимуть його хоча б раз протягом життя. 

Середній отит більш характерний для дітей. І пояснюється це закороткою євстахієвою трубою — утворенням, яке сполучає задню стінку глотки та середнє вухо. Ця частина вуха відповідає за вирівнювання тиску між зовнішнім вухом і середнім. Набряк слизової оболонки євстахієвої труби порушує нормальний процес дренажу (відтоку рідини) із середнього вуха. Нерідко це стається на фоні застудних захворювань. Діти, схильні до алергії та постійного набряку в горлі, мають сприятливі умови для частих отитів.

Симптоми середнього отиту:

→ відчуття подразнення та/або болю у вусі;

→ неспокій у дитини, часте смикання чи потирання вуха;

→ порушення слуху;

→ запаморочення;

→ лихоманка.

Середній отит буває гострим (первинна інфекція, яка триває від кількох днів до кількох тижнів) або переходити в пролонговану чи хронічну форму, якщо супутні фактори лишаються незмінними (часті інфекції, алергії тощо).

Позаяк хвороба виникає на фоні застуди, то частіше в процесі беруть участь обидва вуха. Діагноз лікар/ка ставить за симптомами та оглядом, при якому видно випинання й зміну кольору барабанної перетинки — вона червоніє, за нею може бути видно гній.

Як лікують отит?

Лікування включає поєднання різних засобів:

→ знеболювальні (ібупрофен, парацетамол) в таблетках чи сиропах;

→ вушні краплі з лідокаїном;

→ антибіотики у випадках, коли підтверджена саме бактеріальна природа інфекції.

Варто зауважити, що біль і “простріли” у вусі можуть виникати на фоні застудних захворювань через набряк слухової (євстахієвої) труби. Проте в такому разі антибіотик не потрібен, достатньо місцевих чи загальних знеболювальних засобів. 

Народні методи лікування, як-от зігрівальний компрес, можуть погіршити стан. Адже за наявності бактеріального процесу це лиш посилить утворення гною. 

Ефективним і важливим методом профілактики бактеріальних отитів є вакцинація від пневмококової інфекції. Streptococcus pneumoniae є збудником, який найчастіше викликає цей стан та є причиною для призначення антибіотиків. Після введення щеплень від пневмокока захворюваність дітей на отит знизилася радикально.

З 2023 року ця вакцина входить до українського Національного календаря щеплень для дітей (вакцинуватися можна за власний кошт). Детальніше про методи профілактики ви можете дізнатися в сімейного/ї лікаря/ки.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: