Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 18.06.2024

Легені — це не тільки про дихання: як працюють легені та як підтримувати їх здоровими

експерт/ка

Марина Корчинська

Пара рожево-сірих губчастих органів у ваших грудях, що відповідають за дихання. Так, це — легені. Що ми про них знаємо, зокрема про те, як можна підтримувати легені в належному стані та до кого з лікарів іти в разі проблем із диханням? Підготували для вас матеріал, де розповідаємо цікаве про цей важливий орган.

Коли ми робимо вдих, до легень надходить повітря, з якого кисень потрапляє у кров. Під час видиху виділяється вуглекислий газ, який перед цим потрапив до легень із крові. Цей процес називають газообміном.

Легені — центральний, проте не єдиний елемент дихальної системи. Що ще допомагає нам дихати? Процес газообміну неможливий без участі носогорла, гортані, трахеї, бронхів та інших тканин. Мозок, своєю чергою, контролює частоту (наскільки швидко або повільно ви дихаєте), а також потребу організму отримувати кисень та позбавлятися від вуглекислого газу.

Ліва легеня трохи менша за праву. Це зумовлено тим, що їй треба трохи «потіснитися», адже в лівій частині тіла знаходиться серце.

→ 70% того, що часто називають «шлаками», виходить через легені під час дихання. Так, наші легені — своєрідна вбудована «детокс-система».

→ Жити з однією легенею — можливо. Звісно, це обмежує фізичні можливості, проте не є перешкодою для нормального життя.

→ Жінки та діти дихають швидше за чоловіків.

→ Навіть після максимального видиху в легенях залишається приблизно  1 літр повітря.

→ За добу ми робимо орієнтовно 22 000 вдихів!

Це пульмонологія. І саме пульмонологи займаються діагностикою, профілактикою та лікуванням захворювань органів дихання. Відповідно, якщо ви маєте або підозрюєте хворобу легень, сімейний лікар або лікарка може дати вам направлення до пульмонолога.Одна з найпоширеніших хвороб, що впливають на стан легень, — це астма. Напад астми трапляється, коли через ті чи інші подразники звужуються дихальні шляхи. Важко повірити, проте в 30-50 рр. 20 століття астма вважалася ментальною проблемою. Лікарі казали батькам хворих дітей, що це такий собі «придушений» плач.

Лікарка-пульмонологиня Марина Корчинська надає такі рекомендації:

Перше правило: вакцинуйтеся.
Насамперед варто подумати про щеплення проти пневмокока. Це знизить ризик захворіти на бактеріальну пневмонію та бронхіт. Проте будь-яка вірусна інфекція також може призвести до ускладнень у вигляді пневмонії. Тому важливо щепитись і від грипу, і від ковіду, і від кору.

Кожна пневмонія (вірусна чи бактеріальна) пов’язана з ризиком зменшення легеневої функції чи смерті. Часті бронхіти — з ризиком астми та хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), — зазначає пульмонологиня.

Друге правило: киньте курити. А краще — не починайте. Куріння може спричинити астму, ХОЗЛ та інші патології легень.

Третє правило: захищайте дихальні шляхи. За допомогою фільтрів, масок чи зволожувачів повітря можна зменшити вплив шкідливих часток (забруднювачів), що містяться в повітрі. Не виходьте гуляти під час смогу, а в закритих приміщеннях уникайте впливу виробничих факторів, шкідливих для органів дихання.  

Четверте правило: вчасно лікуйте алергію. Якщо від алергії страждають верхні дихальні шляхи, може допомогти АСІТ-терапія (алерген-специфічна імунотерапія). Надалі це допоможе запобігти розвитку астми.Насамкінець: будьте активними. Фізичні навантаження важливі для ваших легень, адже зовнішнє дихання забезпечує робота дихальних мʼязів. Також не забувайте контролювати свою вагу.

«Знаю чимало випадків, коли на додаток до ожиріння розвивається астма, або ж за зниженого індексу маси тіла виникає задишка», — додає Марина Корчинська.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: