Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 14.06.2023

Не тільки в людей старшого віку: як проявляється ревматоїдний артрит?

автор/ка

Катерина Заічко

Ревматоїдний артрит (РА) — поширене захворювання в усьому світі (0,5–1 %), яке найчастіше вражає жінок та зустрічається серед усіх етнічних груп. Без належного лікування пацієнт/ка може отримати інвалідність упродовж перших 3–5 років хвороби.

Патологія направду важка та має непоправні наслідки для хворого/ї. Ревматоїдний артрит (РА) хибно вважають притаманним лише для людей старшого віку. Проте РА не є “хворобою старості”, і деформації суглобів при захворюванні не є нормою і невідворотним процесом старіння хряща, як часто говорять у народі. Страждати на РА можуть і молоді працездатні люди.

Як проявляється хвороба?

Зазвичай, ревматоїдний артрит симетрично вражає дрібні суглоби рук і стоп — вони припухають і болять, особливо вночі та зранку. Типовою ознакою є ранкова скутість (бажання “розрухатись”), яка триває понад 30 хвилин (у деяких пацієнтів/ок може зберігатись протягом усього дня).

Пацієнти/ки можуть відмічати, що їм важко стискати руки в кулак, застібати ґудзики або зачісуватись. Звичайна буденна активність стає перепоною.

Патологія належить до аутоімунних хвороб, за яких імунітет починає атакувати власний організм. Детальніше про це ми згадували тут.

На жаль, повністю одужати від хвороби неможливо, проте метою лікування є досягнути стану стихання хвороби, або ремісії.

Як зрозуміти, що хвороба перейшла в стан ремісії?

Визначити це може виключно лікар/ка на основі певних аналізів та огляду. Зокрема, фахівець/чиня порахує набряклі та болісні суглоби, оцінить ваш загальний стан, аналіз крові та рівень С-реактивного білка (СРБ).

Як лікують РА?

Для того, щоб досягти стану стихання хвороби, потрібні спеціальні ліки, які призначає та корегує лише ревматолог/иня. Мова про хворобомодифікуючі препарати — тобто такі, які впливатимуть на розвиток і прогресування захворювання. Найчастіше починають із такого препарату як метотрексат.

Хондропротектори, знеболювальні, кортикостероїди не належать до хворобомодифікуючих препаратів та не здатні вплинути на перебіг хвороби, а відтак — допомогти досягти ремісії. Хондропротектори при РА не застосовуються взагалі. А от знеболювальні та кортикостероїди на короткий час можуть бути призначені для зменшення симптомів та запалення.

Хочеться застерегти вас від самостійного призначення таких ліків та корекції їх дозування — це має робити виключно ревматолог/иня.

Якщо вас турбують перелічені вище симптоми, не зволікайте та звертайтесь по кваліфіковану допомогу вчасно.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: