Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 17.07.2024

Як пережити спеку? Ключові поради та додаткові рекомендації для дітей та людей старшого віку

Родичі драконів не бояться вогню. Але погодьтесь — спека дратує всіх. А як ви не родич/ка дракона, то спека може вам і нашкодити. Літо в розпалі, найспекотніші дні попереду, тож саме час дізнатись про правила та лайфгаки, які можуть полегшити вам цей період, враховуючи, що кондиціонери не доступні нам 24/7.

Якщо коротко, ось ключові способи полегшити свій стан влітку.

Пийте достатньо води. При цьому через регулярні інтервали й до того, як ви відчуєте сильну спрагу. Коли виходите з дому, прихопіть із собою пляшку води. Нехай це стане вашою новою звичкою. Коли вода поруч, ви частіше звертатимете увагу на свою потребу в рідині.

Можна обприскувати обличчя (або шию, руки, плечі) водою з пульверизатора чи використовувати для зволоження змочену у воді губку. Охолодитись також допоможе прохолодний компрес на лоб, потилицю та зап’ястя у вигляді вологого рушника. Помічним буде й прохолодний душ. 

Важливо розуміти, що через пітніння наш організм втрачає не тільки воду, але й електроліти (передусім натрій і калій), які залучені в безліч фізіологічних процесів — від регуляції рідини в організмі до роботи нервів та м’язів.

Способи відновлення нормального рівня електролітів:

→ пийте мінеральну (з мінералізацією 0,5 г/л і більше);
→ збагатіть раціон продуктами, багатими на калій: листова зелень, броколі, авокадо, тунець, апельсин, банан та інші фрукти/ягоди, боби, картопля (особливо зі шкіркою), помідори, огірки тощо;
→ як додатковий спосіб можна спробувати пити невеличкими порціями спеціальні розчини, які відновлюють водно-електролітний баланс. Наприклад, регідрон або хуману (перш ніж робити розчин, уважно читайте інструкцію).

У спекотний період варто зробити свій раціон максимально легким. Плануйте основні прийоми їжі на ранок та непізній вечір, а протягом дня робіть перекуси зі свіжими фруктами та овочами. Класним варіантом є холодні супи та охолоджені овочеві рагу. Намагайтесь уникати надто жирної та процесованої їжі, як-от смаженого м’яса, риби, наваристих бульйонів, холодця, фастфудів, кондитерських виробів тощо. Натомість віддавайте перевагу овочевим пюре, різноманітним овочевим та ягідним салатам, лимонадам без цукру тощо.  

Загроза зневоднення існує не тільки для організму в цілому, але й для шкіри зокрема. Дізнатись, якого догляду потребує шкіра в спекотний сезон, можна у нашому гіді, який ми створили спільно з дерматологинею Світланою Кочергіною. Детальніше тут.

Простіше за все використовувати з цією метою кондиціонер чи вентилятор. Проте в наших реаліях це не так просто. Звичайно, квартира може встигнути охолодитися протягом годин, коли у вас є світло. Проте доцільніше використовувати саме вентилятор. Наразі доступні портативні опції з usb-зарядом, який тримається до 4 годин. Є варіанти і на батарейках.

Не вентиляторами єдиними. Намагайтесь закривати вікна в періоди найбільшої сонячної активності. Також важливо носити світлий легкий одяг вільного крою, бажано з натуральних тканин.

Плануйте свій день, зважаючи на погоду.

Не варто призначати зустрічі в години пік спеки. Моніторте прогноз погоди, щоб мати можливість спланувати свій день таким чином. Якщо після прогулянки вам стало зле, це може бути сонячний або тепловий удар. Як допомогти собі або людям поруч за такої ситуації, ми писали тут.

Будьте особливо уважними до близьких, яким важко переносити спеку через вік чи супутні хвороби. Можливо, їм потрібна допомога з доставкою ліків чи продуктів. Або вони фінансово не можуть дозволити собі покупку вентилятора.

Діти та люди старшого віку особливо вразливі в спеку. Як потурбуватись про них у цей період, читайте далі. 

Діти, особливо немовлята, важче переносять спеку та зміни температури й потребують особливого догляду в жарку погоду.

Що є вкрай важливим:

Ніколи не залишайте немовлят або маленьких дітей в автомобілях. Так, навіть на 5 хвилин. Запропонуйте дітям додаткове годування грудьми або з пляшечки під час спекотної погоди та заохочуйте дітей регулярно пити. 

У спекотну погоду одягайте немовлят і дітей у легкий одяг вільного крою, пам’ятайте про головний убір.

Полегшити спеку для немовлят у візочках, можна накриваючи візочок вологою мусліновою або бавовняною тканиною. 

Люди старше 65 років — в групі ризику отримати проблеми зі здоров’ям через спеку. У старшому віці організм гірше пристосовується до змін температури. Також вони частіше мають хронічні захворювання та приймають ліки, які можуть «перешкоджати» організму регулювати теплообмін.

Людям 65+, особливо якщо наявні проблеми зі здоров’ям, важливо переглянути свій план лікування спільно з сімейним лікарем/кою, щоб переконатися, що хвороби контролюються належним чином. Це краще робити до настання спекотної погоди.

Насправді гарною ідеєю для людей будь-якого віку буде обговорити зі своїм лікарем, чи маєте ви підвищений ризик проблем зі здоров’ям у зв’язку зі спекою. Відповідно до вашої медичної історії фахівець може порадити скоригувати споживання рідини, уникати певних ліків або відрегулювати дозування під час періодів сильної спеки.

У будь-якому разі, спека вщухне і насолоджуватись літом стане трошечки легше. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/