опубліковано: 23.05.2023
Втрата ваги без очевидної причини — коли це є приводом звернутись до лікаря/ки?
Через модні тенденції, які вже багато років показують худорлявість як чи не єдиний еталон краси, люди схильні більше хвилюватись через набір ваги, ніж її втрату. Проте необґрунтоване схуднення часто може бути тривожним симптомом.
Якщо ми здорові, то худнемо через те, що споживаємо менше енергії, ніж витрачаємо. Проте іноді втрата ваги стається без (очевидної) причини. І цьому не варто радіти. Це може статись через чинники як фізичні, так і психологічні. Розглянемо деякі з них.
Гострий стрес
На початку повномасштабної війни дуже багато людей помічали, що втрачають вагу. Такий тип реакції частково пояснюється тим, що стрес тимчасово зменшує апетит. Нервова система надсилає сигнал до надниркових залоз — час виробляти адреналін, відомий як “гормон стресу”. Адреналін відповідає за реакцію “бий або біжи”, і це вводить нас в прискорений психічний стан з низьким апетитом. Проте це тимчасово: якщо стрес не зникає, то запускаються інші процеси, які, навпаки, можуть підсилювати апетит. Як наслідок — ми набираємо вагу. Про це ми писали ось тут.
Депресивні та тривожні розлади
У людей з депресією часто спостерігається підвищена тривожність. Водночас тривожність може мати гастрологічні симптоми, як-от: нудоту, діарею, біль у животі тощо. Усе це призводить до зниження апетиту. Люди з депресією можуть переїдати, проте нерідко вони схильні, навпаки, пропускати прийоми їжі. Інколи мова навіть про кілька діб без достатньої кількості їжі та пиття. Звичайно, це впливає на вагу та енергійність.
Існує кілька причин, які можуть пояснити, чому люди з депресією споживають менше їжі. Передусім, під час депресії вас перестає тішити звична діяльність, зокрема приготування та смакування їжі. За такого стану людям також бракує енергії, тож приготування їжі може бути занадто складним завданням. До того ж під час депресії людина може просто забувати поїсти через відчуття зневіри та самотності.
Деякі антидепресанти можуть знижувати апетит, спричиняти розлади шлунку, через що люди також споживають менше їжі.
Цукровий діабет
У багатьох діабет асоціюється передусім із набором ваги. Проте часто одним із ключових симптомів діабету, особливо першого типу, є саме втрата ваги. Річ у тім, що через нестачу інсуліну організм недоотримує достатню кількість глюкози, яка є основним джерелом енергії. Тому організм вимушений брати енергію з внутрішніх “джерел” — м’язів та запасів жиру. Як наслідок — людина різко худне. Частіше втрата ваги — це симптом діабету першого типу. Проте люди з діабетом другого типу також можуть помічати в себе такі прояви.
Розлади щитоподібної залози
До втрати ваги, як правило, призводить надмірна активність щитоподібної залози або “гіпертиреоз”. Цей стан може бути дзвіночком щодо розвитку різних хвороб. Наприклад, хвороби Грейвса — аутоімунного захворювання, під час якого імунна система людини атакує власну щитоподібну залозу. У результаті — залоза виділяє більше гормонів, ніж потрібно. З метою швидше нормалізувати кількість гормонів організм пришвидшує загальний метаболізм.
Проблеми з травною системою
Наприклад, синдром подразненого кишківника, за якого людина часто страждає на діарею та закрепи. Це також може впливати на апетит та засвоєння поживних речовин. Або целіакія — хвороба, під час якої імунна система атакує власні тканини, коли людина споживає глютен. Це спричиняє пошкодження кишківника, і організм не може засвоювати достатньо поживних речовин. Людина втрачає вагу.
Онкологічні захворювання
Як онкологічна хвороба, так і, власне, її лікування можуть призводити до втрати ваги. Передусім через втрату апетиту та/або через неможливість нормально засвоювати їжу.
Якщо ви помітили, що протягом року ваша вага зменшилась на 5 % або більше, але ви не докладали для цього зусиль — це привід звернутись до лікаря/ки. Особливо якщо втрата ваги супроводжується втомою, пригніченим станом, болями в животі, нудотою тощо.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: