Їсти менше? Не все так просто або чому ми набираємо вагу

Опубліковано: 21.12.2022

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Чому одні люди їдять усе й не товстішають, а інші набирають вагу вже від одного погляду на печиво? Відповісти на це питання і легко, і складно водночас.

То як з’являються додаткові кілограми? Це не питання того, їсте ви солодке чи ні. Ходите в спортзал чи ні. Це питання того, як ви витрачаєте енергію, яку отримуєте. Щоб розгадати секрети стрункості, треба звернутись до законів фізики. А конкретніше — першого закону термодинаміки: «Енергія не виникає з нічого й не зникує в нікуди».

Щоб скинути вагу, ви маєте витрачати більше енергії, ніж отримуєте. І навпаки, якщо ви хочете набрати вагу, вам необхідно отримувати більше енергії, ніж ви витрачаєте.

Організм людини, її поведінка та оточення впливають на те, чому ми іноді споживаємо більше енергії, ніж нам треба, а іноді — менше. І чому комусь так легко жити на двох бананах на день, а хтось усе життя бореться ну з дуже хорошим апетитом.

Щоб розглянути всі фактори, напевно, не вистачить і книги. Нумо проаналізуймо хоча б деякі.

Гормон лептин

Якщо ви були дитиною, яка чахне над тарілкою супу й харчується ніби самим повітрям, а в дорослому віці тамуєте голод кількома йогуртами на день, цілком можливо, що причина цього — гормон лептин. Він має важливу функцію — контролювати відчуття насичення. Про вплив цього гормону на вагу дізнались не так давно — у 90-х роках минулого століття.

Що вищі рівні лептину — тим помірніший ваш апетит, і навпаки. Якщо ви маєте низький рівень лептину або ваші рецептори не чутливі до нього, вам може бути складніше тамувати голод. Також є дані, які вказують, що рівні цього гормону залежать від того, як добре ви спите. Якщо ви хронічно недосипаєте, не дивуйтесь, що вам треба більше їжі, щоб відчути насичення. І так, це призводитиме до набору ваги.

Гени

Генетика дійсно впливає на те, чи схильні ми мати надмірну вагу. Це не означає, що ми не можемо підтримувати здорову вагу завдяки рухливості та збалансованому харчуванню. Проте через генетичні фактори деяким людям це може бути важче, ніж іншим.

Гарвардська медична школа пише, що схильність до набору ваги може пояснюватись генетичними факторами, якщо:

→ ви маєте надмірну вагу більшу частину свого життя;

→ один або обидва ваші батьки, або кілька кровних родичів мають надмірну вагу. Якщо обидва батьки мають надмірну вагу, імовірність, що вага дитини буде значно вищою за норму, сягає 80 %;

→ ви не можете схуднути, навіть якщо підвищуєте фізичну активність та дотримуєтесь низькокалорійного раціону протягом багатьох місяців.

Є дані, що орієнтовно 85 % людей мають так звані «запасливі гени». Це еволюційне надбання, яке допомагало людям виживати в стародавні часи. Тоді людина, чий організм був схильний запасатись жиром, мала вищі шанси вижити. «Запасливі гени» передавались поколіннями. І все було добре, допоки з розвитком людства висококалорійна їжа не стала аж надто доступною.

Проте генетична схильність може проявлятися по-різному. І варто розуміти, що є люди, які дуже схильні до ожиріння і можуть скинути надмірну вагу тільки під лікарським наглядом.

Умови, в яких ми проживаємо, та клітини для «зберігання» жиру.

У розвинутих країнах проблема надмірної ваги стоїть так гостро, що не все можна пояснити виключно генами. Мова про вищезгадані брак руху та засилля калорійної їжі. До того ж біологічні умови, які роблять нас більш схильними до ожиріння, можуть закладатись ще в утробі матері.

Адипоцити — клітини, які можна описати як комірки для зберігання жиру, закладаються ще під час ембріонального розвитку. Чим їх більше — тим людина більш схильна до набору ваги.

«Якщо ви маєте надмірну вагу, то навіть після схуднення з вами залишається така ж кількість клітин, які готові зберігати жир. Тому вам може бути важко підтримувати вагу на одному рівні», — пояснює доктор Брюс Бушольц із Ліверморської національної лабораторії імені Е. Лоуренса в Каліфорнії.

Та головним фактором ожиріння залишається їжа. Смакові підсилювачі, більші за розміром порції — усе це сприяє набору ваги. А ще багато людей ігнорують калорії в напоях, а ці цифри вражають. Наприклад, деякі варіанти лате в Starbucks містять до 520 калорій! Практично як обід дорослої людини в одній чашці.

Мікробіом (сукупність бактерій, які живуть в організмі людини)

Дослідження показали, що люди з надмірною вагою споживають більше калорій, і на це може впливати мікробіом. Учені проводили експерименти на мишах — пересадка мікробіому від «стрункіших» тварин допомагала їхнім товаришам схуднути. Це дає змогу припустити, що кількість і видовий склад бактерій в організмі людини можуть підсилити її схильність до набору ваги.

За цим коротким описом бачимо, як багато факторів впливає на те, що і скільки ми споживаємо. І це ми ще не розглянули, що може впливати на рухову активність людини! Повірте, і тут є про що поговорити.

Стрес

Ну й останнє, але, певно, одне з найважливіших пунктів зараз — стрес.Стресова ситуація дійсно може сприяти набору ваги. Насамперед це стається через гормон стресу кортизол, який може стимулювати апетит. Це дещо спрощене пояснення, деякі люди можуть і втрачати вагу через стрес. Попри те, що саме кортизол називають “гормоном стресу”, не варто забувати і про адреналін, який організм виділяє в стресовій ситуації. Адреналін якраз знижує апетит. Адже ми маємо бути готові до реакції “бий або біжи”. Але потім на зміну приходить кортизол і каже нашому мозку: “час підкріпитись”. Частково цим можна пояснити, чому на початку війни, в стані гострого стресу, люди скидали вагу, а потім знову набирали.

Проблема в тому, що зараз ми все ж відчуваємо стрес не тому, що за нами женеться лев, а тому, що зриваємо дедлайн, не маємо грошей оплатити квартиру або думаємо про майбутній блекаут. Все це ми можемо переживати на власному дивані, але мозок все одно вважає, що “краще затаритись калоріями про всяк випадок”.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Більше за темою:

Чому важливо додати більше руху в повсякдення та як зробити це правильно?

Автор/ка: Аліса Пивоварчик

Весняний раціон — як зробити його корисним і різноманітним?

Автор/ка: Олена Лівінська

Смачно та знижує тиск? Так — це DASH-дієта

Автор/ка: Наталія Бушковська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: