опубліковано: 24.10.2022
“Ви стільки не вип’єте” або чи захищає алкоголь від радіації?
Після серії матеріалів та офіційних рекомендацій про те, коли та чи треба взагалі пити препарати йоду при ядерній небезпеці, обізнаність людей у цій темі значно зросла. Детальніше про препарати йоду та ядерну небезпеку ви можете почитати тут.
Але не йодом єдиним. Усе більше користувачів та користувачок соціальних мереж дивляться в бік — ні, не лише Щекавиці, але й алкоголю! До того ж не для зменшення стресу (що також поганий варіант), а саме як на захист від впливу радіації. Зокрема, як профілактику променевої хвороби.
Та хімік-токсиколог
Володимир Саркісян категорично застерігає: “Алкоголь не захистить вас від радіації”. То звідки ж пішов цей міф?
Байка родом із радянського союзу
У квітні 1986 року людям масово рекомендували вживати червоне вино — нібито це рятує від радіації. Проте міф про лікувальні властивості алкоголю народився не з Чорнобильською трагедією.
Як пояснює Володимир Саркісян, червоне вино колись видавали в підводних частинах воєнно-морського флоту задля компенсації дефіциту меланіну, спричиненого тривалим перебуванням екіпажів без сонячного світла під час підводних рейсів.
“Радянська публіка була здебільшого малоосвічена, не привчена до самостійного пошуку інформації та її аналізу. А це породжувало силу-силенну легенд — і про особливу радіацію в підводних човнах, і про лікувальний ефект червоного вина, і про “кремлівську пігулку”, яку нібито давали вождям від усіх смертей.
Врешті, алкоголь є давнім супутником людини. Людство не вимерло, регулярно вживаючи вино, то чому б його й не вважати чудодійними ліками. Тим паче, що реально дієвих препаратів у СРСР просто не було”, — додає Володимир Саркісян.
Легенда про алкоголь породжена нерозумінням та незнанням певних дій та рекомендацій.
Чому ж алкоголь не захищає, а скоріше шкодить?
“Алкоголь жодним чином не є ліками проти променевої хвороби. Чесно кажучи, жодних ліків, які запобігали б їй, не існує”, — наголошує Саркісян.
Він додає, що етиловий спирт належить до категорії так званих клітинних отрут, тобто таких, які впливають на внутрішньоклітинні процеси. Зокрема, він здатен пригнічувати процес поділу клітин. І тут починається найцікавіше:
“Радіоактивне випромінювання, головною мішенню якого є ДНК, найбільш шкідливе для клітин, що знаходяться в активній фазі поділу. Це, зокрема, клітини шкіри, слизових оболонок, епітелію внутрішніх органів.
На перший погляд, можна очікувати на зниження шкідливого ефекту випромінювання в разі штучного пригнічення клітинних процесів алкоголем. Насправді шкідливий вплив самого алкоголю на клітини є не меншим за радіоактивне випромінювання. А останнє не особливо перебирає мішенями — чи то розгорнута для синтезу ДНК, чи то згорнута в спокої є однаково вразливими до нього”, — каже хімік-токсиколог.
Також варто зазначити, що для того, щоби захворіти на променеву хворобу, потрібно отримати дуже високі дози радіації. І вживаючи високі дози алкоголю з профілактичною метою, ви ризикуєте… померти від алкоголю, бо сам алкоголь — дуже токсична речовина.
“Небезпечною для життя є концентрація алкоголю в крові від 3,5 проміле (0,35 %), а концентрації від 5 проміле вважаються безумовно смертельними. У моїй практиці був випадок миттєвої смерті від алкогольного отруєння, коли дорослий чоловік побився об заклад і випив одразу пляшку горілки. Помер, поки пив”, — згадує хімік.
Також є дані про летальну дозу алкоголю 5–8 грамів на кілограм маси тіла людини.
Отож не варто вигадувати велосипед і шкодити своєму здоров’ю. Безпечної дози алкоголю не існує, але якщо вам хочеться розслабитись за келихом вина в компанії друзів та подруг, нехай це буде суто для вашого задоволення й без апокаліптичного контексту.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: