Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 27.03.2023

Болить горло — з’їж морозиво! Причини болю в горлі та як його лікувати

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

Важко назвати більш поширену скаргу в лікарській практиці, ніж біль у горлі. Неприємний симптом часто порушує якість життя людини. Горло може боліти при дуже різноманітних станах. Часто причиною може бути навіть не хвороба, а фактори середовища — наприклад, сухе повітря. Спільно із сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською розглянемо ситуації, за яких такий симптом зустрічається найчастіше, та тактику дій у кожному випадку.

Якість повітря в приміщенні

Регулярний пекучий біль у горлі та носоглотці зранку, без інших ознак застуди, може бути пов’язаний із надто сухим та/або холодним повітрям у приміщенні, де ви спите. Лікування такі скарги не потребують, але корисним буде придбати зволожувач повітря та підтримувати вологість на рівні не менше ніж 50 %. Тамувати біль такого походження допоможе теплий чай та ізотонічні спреї з морською сіллю для носа.

Вірусні інфекції

При вірусних інфекціях дихальних шляхів біль у горлі є одним із найчастіших симптомів. Він виникає через те, що певні типи респіраторних вірусів уражають саме слизову оболонку носоглотки. Через місцеве запалення горло може бути червоним і чутливим. Також може спостерігатися пекучий біль і набряк.

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) зазвичай потребують лише симптоматичного лікування. Тамувати біль у такому випадку допоможуть льодяники, спреї для горла без спирту (спиртові спреї — це не завжди ефективно, до того ж вони можуть викликати опіки слизової), пити щось тепле або ж, навпаки, холодне. Сміливо смакуйте морозиво!

Якщо ці методи не допомагають, зменшити запалення та біль допоможе пігулка ібупрофену (дозування 200–400 мг для дорослих).

Бактеріальні інфекції

Набагато рідше трапляються бактеріальні враження горла, як-от фолікулярна або лакунарна ангіна (бактеріальний тонзиліт), скарлатина тощо.

Діагноз установлює виключно лікар/ка за результатами специфічних обстежень (наприклад, мазку з горла на стрептокок — можливий збудник ангіни) у комбінації з клінічною картиною, тобто симптомами та даними огляду. На додачу до симптоматичних методів полегшення стану в цьому випадку лікар/ка можуть призначити антибіотики, які підходять у цьому конкретному випадку. У жодному разі не варто починати приймання таких препаратів без призначення, адже самостійно ви не зможете правильно визначити природу процесу, зокрема бактеріальну.

Існує переконання, що наявність білих “пробок” і нальотів на мигдаликах обов’язково свідчить про ангіну. Здебільшого ж це казеозні нашарування, які є продуктом функціонування мигдаликів та не потребують лікування.

В Україні, на жаль, трапляються випадки дифтерії, яка також проявляється болем у горлі, лихоманкою та специфічними нальотами в горлі. Проте лікувати цю хворобу значно складніше. Не забувайте про регулярну вакцинацію від дифтерії та правця раз на 10 років!

Болить горло. Що робити до огляду в лікаря/ки?

На початковому етапі точно не буде зайвим тепле пиття та симптоматична терапія, зокрема льодяники та спреї. Якщо ж біль порушує якість вашого життя, супроводжується іншими симптомами хвороби (лихоманка, кашель, нежить, зміна голосу тощо), запишіться до сімейного/ї лікаря/ки на огляд та призначення відповідного лікування.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: