опубліковано: 16.06.2022
Поранились? Розповідаємо, що робити
Найглибші рани наразі в наших душах. Догляд за ними складний. Немає чітких протоколів ані у Всесвітньої організації охорони здоров’я, ані у Центра з контролю й захворювань США.
Але ми можемо трохи підказати, що робити з ранами фізичними. Вони зараз теж стаються частіше, ніж нам би того хотілося. Якщо ви зіткнулися з легкими пораненнями, що не спричиняють критичної кровотечі, то вам будуть помічні такі поради.
Порада №1: гігієна понад усе.
Порада №2: зупиніть кровотечу.
Порада №3: промийте рану.
Порада №1: гігієна понад усе. Перш за все, дуже важливо не занести в поранення інфекцію. Тому перед тим як безпосередньо допомагати з пораненням, вимийте руки з милом або використовуйте санітайзер з вмістом спирту не менше 70%. Звичайно, якщо ми кажемо про критичні поранення, то може бути й не до цього. Але якщо ситуація дозволяє потурбуватись про гігієну – не варто цим нехтувати.
Порада №2: зупиніть кровотечу. Для цього варто натиснути на рану, використовуючи чистий бинт. Якщо під рукою немає бинта, подумайте, може у вас є стерильна запакована прокладка або памперс? Потрібно прикласти щось абсолютно чисте та таке, що добре поглинає рідину.
Порада №3: промийте рану. Потримайте рану під чистою проточною водою хоча б 5 хвилин. Можна обробити милом ділянку біля поранення, але не всередині поранення. Якщо ви бачите, що в поранені є чужорідні предмети – скло, шматок дерева тощо – краще звернутись до медика якомога швидше.
Не варто використовувати мазі з антибіотиками без призначення лікаря. Якщо ви бачите, що рана глибока – обов’язково зверніться до лікаря, після того, як надали першу домедичну допомогу.
Вам можуть порадити носити деякий час пов’язку та регулярно її змінювати, щоб тримати вашу рану в чистоті. Змінювати пов’язку необхідно хоча б один раз на день, а краще – орієнтуватися на власну ситуацію: міняти її, коли вона стає брудною та вологою.
Якщо ви не щеплені від правця або давно не робили ревакцинацію, яка необхідна щодесять років, обов’язково повідомте про це лікаря — можливо, вам потрібно щепитись, щоб захистити себе.
Стежте за раною. Зверніться до лікаря, якщо побачили такі симптоми:
Зверніться до лікаря, якщо побачили такі симптоми:
почервоніння;
рана відчувається гарячою;
присутній набряк;
погіршується біль.
Це може бути ознаками інфекції.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: