Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 14.06.2022

Фосфорні бомби: чим загрожують та як діяти при пораненні

автор/ка

Марія Медловська

Харків, Краматорськ, Маріуполь, Авдіївка — далеко не повний перелік українських міст, які російські військові обстрілювали фосфорними снарядами та бомбами. Цей вид зброї має невибіркову дію й велику зону надмірного ураження, а також спричиняє тяжкі та болісні травми, тому є суворо забороненим Протоколом III до Конвенції про конкретні види звичайної зброї. У цьому матеріалі детально розповідаємо, як працюють фосфорні снаряди, що робити у разі обстрілу та як надати першу допомогу людині, яка постраждала від них.

Чим загрожують фосфорні снаряди?

Фосфорні боєприпаси начинені самозапальним білим фосфором — і саме через нього вони такі небезпечні. Якщо ви пригадуєте уроки хімії, то знаєте, що фосфор має високу температуру горіння (приблизно від 800°C) і займається від контакту з киснем. Тому він буквально випалює все, куди потрапляє і дуже погано піддається гасінню.

залишає дуже болісні опіки;

може дістатися кісток та пошкодити кістковий мозок.


Такі бомби та снаряди можуть уражувати велику площу, до кількасот квадратних метрів, а своєю дією нагадують напалм — сильно липнуть до поверхонь, запалюють майже будь-які об’єкти, спричиняють довготривалі пожежі з густим чорним токсичним димом.

Пожежу, спричинену фосфором, можна загасити рясно поливаючи її водою, засипаючи піском або ґрунтом. Основна задача — перекрити контакт фосфору з киснем.

Що робити, якщо фосфор потрапив на тіло?

якнайшвидше скинути уражений одяг (якщо можливо — у воді);

перекрити кисень до пошкоджених ділянок тіла:
промити рану великою кількістю чистої води;

накласти на опіки вологі пов’язки, щоб запобігти повторному загорянню;

викликати швидку та чекати на допомогу.


Якщо фосфор потрапив на тіло людини, він відразу почне пропалювати шкіру, залишаючи дуже болісні опіки. Якщо терміново не надати допомогу, фосфор може дістатися до кісток та пошкодити кістковий мозок. Тому перше, що потрібно зробити — це якнайшвидше скинути уражений одяг, до якого прилипли частки фосфору. Якщо є можливість, то робіть це у воді. В жодному разі не торкайтеся голими руками!

Далі потрібно перекрити кисень до пошкоджених ділянок тіла: наприклад, промити рану великою кількістю чистої води.

Потім потрібно накласти на опіки вологі пов’язки, щоб запобігти повторному загорянню. Не використовуйте перекис водню, адже він розпадається на кисень та воду.

Рясно промийте очі чистою водою упродовж 15 хвилин, а потім накрийте їх вологою матерією та тримайте прикритими. Випари білого фосфору також дуже небезпечні для очей: вони викликають сильне подразнення і відчуття стороннього тіла в оці. Це призводить до надмірного виділення сліз (сльозотеча), спазматичного моргання (блефароспазм), підвищеної чутливості до світла (фотофобія) та інших серйозних наслідків. 

Уникайте застосування будь-яких мазей на ліпідній або масляній основі, які можуть збільшити поглинання білого фосфору.

Подальшим лікуванням потерпілого мають займатися виключно лікарі — викличте швидку та чекайте на допомогу.

Також пам’ятайте, що вдихання парів фосфору може сильно пошкоджувати  легені (а у найгірших випадках — викликати смерть), тому важливо запобігти їх потраплянню у дихальну систему. Якщо ви знаходитеся у сховищі, переконайтеся, що двері та інші можливі шляхи потрапляння токсичних парів, щільно закриті.  Для додаткового захисту прикрийте ніс та рот матерією (чистим одягом, рушником, хусткою тощо) та пийте багато води.

 Матеріал створено на основі рекомендацій CDC (Centers for Disease Control and Prevention).


Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: