Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 04.10.2022

Я так довго кашляю! Це нормально?

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Марина Корчинська

Кашель це завжди неприємно. А якщо він довгий час не минає, то ще і тривожно.

Це точно просто кашель? Чи може вже ознака того, що моя застуда перетворилася на… А тут уже все залежить від рівня вашої фантазії та глибини гугл-пошуку. Маючи тривалий кашель, можна встановити собі купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легенів.

Та чи завжди тривалий кашель це страшно?

Що таке кашель?

Важливо зрозуміти, що кашель це не хвороба. Це симптом, який допомагає нам позбавитись чогось, чого в нашому організмі бути не повинно. Ми відкашлюємо слиз, де можуть міститися збудники хвороб, викашлюємо пил, чужорідні предмети тощо. Але буває й так, що кашель затягується.

У багатьох випадках це зовсім не означає, що ви захворіли на щось страшне.

Найчастіше кашель просто триває після вже перенесеної вірусної інфекції. Іноді він може не проходити і протягом 3–8 тижнів, але зазвичай усе ж таки минає самостійно й без лікування.

Проте якщо ви кашляєте вже понад 8 тижнів і краще не стає це точно причина звернутися до лікаря/ки, про що пише Національна служба здоров’я Великої Британії.

“Яскравий приклад кашлю після вірусної інфекції — це коронавірус, — каже фтизіатриня та пульмонологиня Марина Корчинська. — Близько 5 % перехворілих можуть кашляти орієнтовно рік і більше”.

Лікарка наголошує, що дуже важливо бути уважними до проявів, які вказують на те, що кашель може бути симптомом небезпечного захворювання.

А саме:

кашель у динаміці стає інтенсивнішим;

мокротиння змінилось, у ньому з’явився гній чи навіть кров;

кількість мокротиння збільшилась;

відчуття стиснення в грудях.


Також зверніть увагу на симптоми, які супроводжують кашель:

  • → лихоманка;
  • → утруднене дихання;
  • → свистяче дихання;
  • → втрата ваги;
  • → сильна втома;
  • → пітливість по ночах тощо.

“Часто причиною тривалого кашлю є синдром постназального затікання або ж рефлюкс езофагіт. Це ситуація, коли частина вмісту шлунку потрапляє в стравохід, ротоглотку або дихальні шляхи”, каже лікарка.

Вона не радить призначати собі самостійно ані ліки, ані діагностику.

“Самодіагностика у вигляді мультиспіральної комп’ютерної томографії не додасть пацієнтові чи пацієнтці розуміння кашлю, а тому варто проконсультуватися з фахівцем/чинею, перш ніж отримати опромінення та витратити кошти. Часто зустрічаю діагностику кашлю по Google й самопризначення собі досліджень. Не треба так”, пояснює Корчинська.

Причиною кашлю також може бути наша психіка. Такий кашель називають психогенним.

Він часто виникає саме в дітей. Хоча кашель цей буває доволі гучним, він магічним чином минає, коли дитина спить або відвертає увагу на щось. Для лікування цього типу кашлю може знадобитись участь психотерапевта/ки чи психіатра/ині.

А якщо це туберкульоз?

Звичайно, тривалий кашель може бути ознакою туберкульозу. Але фтизіатриня наголошує: якщо є туберкульоз гортані, трахеї чи бронхів, то кашель настільки надокучливий та стійкий до будь-яких препаратів проти кашлю, що пацієнти/ки досить швидко звертаються за допомогою.

“А от решта легеневих форм туберкульозу може протікати взагалі без кашлю. Тому кашель не є типовим симптомом туберкульозу”, каже лікарка.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: