опубліковано: 24.02.2023
Аносмія або втрата нюху: чому виникає та як вилікувати?
Аносмія або втрата нюху — певно, ми й не замислювалися б про цей медичний стан, якби на початку 2020-го не почали жити в умовах пандемії.
Аносмія була доволі розповсюдженим симптомом коронавірусу. Цей стан може дуже сильно псувати якість життя. Адже без нюху не можна повною мірою насолодитись і смаком їжі. Втрата нюху може бути повною (аносмія) або частковою (гіпосмія). Також це може бути тимчасовим або постійним явищем.
Навіть часткова втрата нюху дуже псує стосунки з їжею. Через це люди можуть втрачати вагу, мати нестачу поживних речовин. Також може розвинутися депресія або інші психологічні стани. Щоб надати їжі більш насиченого смаку, дехто піддобрює страви сіллю. А це може бути шкідливим для людей, які схильні до гіпертензії.
Загалом нюх та смак вкрай важливі для виживання людини — ми можемо вчасно відчути запах диму або зрозуміти, чи не зіпсована їжа.
Чому ми можемо втратити нюх?
Коронавірусна інфекція — не єдина причина втрати нюху.
Це може статись через різні причини:
при застуді або грипу;
при синуситах;
у разі алергії;
при наростах у носі (назальному поліпозі).
Іноді аносмія може виникати внаслідок черепно-мозкової травми.
Дослідження показують, що при COVID-19 втрата нюху й смаку відрізняється за характером від такого стану при інших вірусних захворюваннях. Багато вірусів спричиняють втрату нюху через набряк слизової. Проте хворі на COVID-19 можуть не мати шмарклів чи закладеності носа, але все одно не відчувати запахів.
Чи можна якось зарадити аносмії?
Передусім потрібно зрозуміти, що саме викликало аносмію. Якщо це прояв алергії чи застуди, цілком можливо, що вам допоможе просто промити ніс сольовим розчином.
Проте іноді варто набратися терпіння та просто зачекати. У деяких випадках нюх повертається за кілька тижнів або місяців. Помічними можуть бути краплі зі стероїдними гормонами, особливо якщо втрата нюху спричинена синуситом або назальними поліпами. Такі краплі може прописати виключно лікар/ка.
Також можна попрактикувати “тренування нюху”. Про це пише Британський медичний журнал. Тренування полягає в тому, що людина вдихає ефірні олії певних видів та за певною схемою. Чи потрібна вам така “гімнастика” після хвороби на коронавірус, хірургічного втручання або через інші причини, також визначає лікар/ка.
Для тренування зазвичай рекомендують олії:
→ троянди;
→ евкаліпта;
→ гвоздики;
→ лимона.
Вибір базується на результатах дослідження 2009 року. Варто зазначити, що вибірка пацієнтів, які брали участь в дослідженні була доволі обмеженою (загалом — 56 учасників).
Процедура може виглядати таким чином:
→ відкрийте пляшечку з олією;
→ протягом 20 секунд зробіть кілька швидких вдихів;
→ сконцентруйтесь на запаху, на тому, що ви робите;
→ розслабтесь, подихайте та перейдіть до наступного запаху.
Важливо: перед такими вправами необхідно проконсультуватись із лікарем/кою та упевнитись, що у вас немає алергії на жодну з олій.
Звичайно, такі процедури не можна назвати 100% доказовими. Але й відчуття запаху не так просто виміряти. Якщо ваша аносмія не є абсолютно невідворотною, як буває після деяких травм, і у вас немає протипоказів, то після консультації лікаря/ки ви цілком можете спробувати цей спосіб.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: