Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 29.07.2024

Спека та відключення світла: як не отруїтись цього літа

Спека та тривалі відключення світла — це виснажує. Здається, що гірше за вас почувається хіба ваш холодильник. І постає логічне питання: а як не отруїтися? Хотілося б порадити не їсти до вересня, але все ж…

Мікробіологиня Олена Лівінська каже, що чи не найскладніше в цій ситуації те, що організації, на рекомендації яких ми часто орієнтуємось, коли шукаємо інформацію про здоров’я, — не мають, що нам порадити. Країни Європи та Північної Америки не знають, як це жити в умовах знищеної енергетичної інфраструктури. Тож чи не найкращим порадником буде… здоровий глузд та розуміння базових біологічних процесів.

«Варто прийняти той факт, що від деякої продукції безпечніше тимчасово відмовитись або обмежити її споживання. Передусім це риба, м’ясні та молочні продукти», — каже мікробіологиня. 

Але й тут можуть бути виключення. Наприклад, ви купуєте невеликий шматок м’яса, одразу його готуєте й смакуєте за обідом. 

Основний принцип — не зберігати продукти в спеку в неробочому холодильнику. Той варіант, коли краще навчитись готувати на один раз та частіше споживати рослинну їжу.

Наводимо перелік продуктів, на які варто звернути увагу в реаліях щоденних відключень електрики в спеку:

→ свіжі не різані фрукти та овочі;
→ сушені або в’ялені фрукти/ягоди, як-от курага, пастила тощо;
→ консерви (якщо пакування не здуте);
→ ультрапастеризоване молоко (може гарно зберігатися без холодильника, поки не відкрите);
→ горіхи, насіння.

Також Олена Лівінська рекомендує купувати продукти лише в тих крамницях, чиї холодильники підключені до генератора, і ви впевнені, що на цьому не заощаджують.

Що ще можна зробити? Корисно буде придбати термометр для холодильника та відстежувати, як там змінюється температура та як довго тримається. Також існують акумулятори холоду — спеціальні ємності з сольовим розчином, які можуть допомогти підтримувати в холодильнику низьку температуру деякий час. Попередньо їх потрібно заморозити. 

Найголовніше правило — не пробуйте їх для цього! Якщо у вас є сумніви — завжди краще викинути.

Звертайте увагу на зміни в:
→ кольорі;
→ запаху;
→ стані пакування: якщо пакет із чимось здувся — викидайте без сумнівів. 

Мікробіологиня пояснює, що здуття в пакеті означає, що там хтось уже живе. І цей «хтось» напродукував газу. Буде несмачно й небезпечно. Особливо небезпечні здуті консерви, адже це може бути ознакою зокрема й того, що консерва може містити ботулотоксин. Ця отруйна сполука викликає ботулізм — серйозне харчове отруєння, яке може призвести навіть до смерті.

Намагання врятувати м’ясо, яке почало псуватись, термічною обробкою — це погана ідея, адже тут немає ніяких гарантій. Ліпше не ризикувати. Що стосується плісняви (а саме вона найчастіше атакує продукти в холодильнику без живлення), варто пам’ятати, що пушок, який ми бачимо на поверхні, наприклад, лимона, — це лише вершечок айсберга. Якщо бачите плісняву, варто викинути продукт у смітник. Про цвіль та її (не)безпеку ми писали тут.

Американський урядовий проєкт Food Safety радить викидати деякі продукти, якщо протягом 2 годин температура в холодильнику тримається на рівні 4°C і вище. 

Ідеться про такі продукти:
→ сирі м’ясо, птиця, риба та морепродукти;
→ розморожене м’ясо та птиця;
→ ковбаса;
→ відкриті консерви;
→ м’які сири, особливо з низьким вмістом жиру;
→ молоко;
→ сметана;
→ вершки;
→ йогурт;
→ нарізані овочі та фрукти.

Деякі продукти все ж можуть «пережити» такі умови без загрозливих змін, зокрема:
→ тверді сири або тертий пармезан, який зберігається в герметичному пакуванні;
→ вершкове масло та маргарин;
→ свіжі нерозрізані фрукти та овочі;
→ хліб;
→ соєвий соус;
→ арахісове масло;
→ булочки, але тільки такі, що не містять начинки з яйцем або молочними продуктами тощо.

Оскільки все передбачити важко, то отруєння все ж таки стаються. Серед ознак харчового отруєння:
→ діарея;
→ нудота;
→ блювання;
→ болі в животі;
→ підвищення температури.

Найголовніша порада під час отруєння — не допустити зневоднення та пити багато рідини. В ідеалі — розчини електролітів. 

Як зрозуміти, що час звернутись до лікаря/ки?

Якнайшвидше зверніться по кваліфіковану допомогу в разі таких симптомів:
→ діарея з кров’ю;
→ діарея триває понад три дні;
→ температура тримається понад 38,8 °C;
→ блювання таке часте, що рідина не затримується;
→ у вас ознаки зневоднення: паморочиться в голові, коли ви встаєте, сухість у роті, дуже рідкі або взагалі відсутні сечовипускання.

Особливо будьте уважними до дітей віком молодше 5 років. Вони важче можуть переносити зневоднення та симптоми отруєння. Наприклад,  діти такого віку втричі частіше потрапляють у лікарню при інфікуванні сальмонелою. 

Отож, справи такі. І, до речі, якщо ви замислювались про обмеження споживання продуктів тваринного походження — ось він, оптимальний момент. Проте пам’ятайте, що будь-які зміни в раціоні мають бути зваженими й продуманими, аби ваш організм отримував усі необхідні елементи в достатній кількості.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: